Félmillió forintra is büntethetik, aki a járványhelyzet ellenére tüntetésre megy

Megosztás

Szervezőként pedig akár egymillió forintra is rúghat a bírság.

„Minden gyülekezés tilos.” A járványügyi intézkedésekről kedden este megjelent magyar rendelet ezen háromszavas mondatának komoly következményei vannak.

„Ez azt jelenti, hogy a politikai véleménynyilvánítást a kormány egy időre kiiktatta, pedig elég sok olyan kérdés forog most a közéletben, amiről azt hiszem, hogy sokan szeretnének véleményt nyilvánítani” – mondta az Euronewsnak dr. Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke.

A jogász ezzel a kedd esti javaslatdömpingre utalt. Miközben az ország arra várt, hogy kiderüljenek a szerdától életbe lépő új korlátozások részletei, előbb egy alaptörvény-módosítás szövege került fel a parlament honlapjára (ebben többek között az áll, hogy az anya nő, az apa pedig férfi, és a szöveg a közpénz fogalmát is újraértelmezi), majd egy olyan indítvány jött, amely az egyedülállók örökbe fogadását nehezítené meg. Az óvintézkedéseket szabályozó rendelet megjelenése után, éjfél előtt 1 perccel is érkezett egy módosító, ez a választási törvényt alakítaná át úgy, hogy azzal ellehetetlenülne a ellenzéki pártok koordinált jelöltállítása a 2022-es választáson.

Dr. Kádár András Kristóf szerint a gyülekezés általános tiltására egyáltalán nem volt szükség. A meglévő jogszabályok alapján a rendőrség és a bíróságok kezelhették volna a helyzetet a járványügyi óvintézkedések betartása mellett is, mérlegelhettek volna, hogy milyen típusú tüntetéseket engedélyeznek. Így például dönthettek volna úgy, hogy egy autós demonstráció nem veszélyes járványügyi szempontból, ezért azt engedélyezik. A rendeletben foglalt döntés ráadásul diszkriminatív is a jogász véleménye szerint:

Például vallásgyakorlás céljából akár még zárt térben is össze lehet jönni. Ugye a vallásgyakorláshoz való jog az is ugyanúgy egy alapjog, mint a gyülekezési és a véleménynyilvánítási jog, tehát van egy meglehetősen nehezen indokolható különbségtétel a kettő között.
71 napig tartott az egyetemfoglalás
A rendelet miatt a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói véget vetettek a 71 napig tartó egyetemfoglalásnak, amellyel az autonómiájuk megtartásáért küzdöttek.

„De ez nem azt jelenti, hogy abbahagyjuk az ellenállást vagy a tiltakozást, mert egyetlenegy követelési pontunk sem teljesült, nem teljesítettek ebből semmit. Úgyhogy ott fizikailag befejeztük, összepakoltuk, de hazahozzuk magunkkal az ellenállást, és az online térben próbáljuk folytatni ezt” – nyilatkozta Márky Anna, az SZFE másodéves hallgatója. Bár most mindenki hazament, az egyetemistáknak számos ötletük van arra, hogyan tudják az interneten keresztül életben tartani a mozgalmat, és ráadásul rengeteg segítséget kapnak a támogatóiktól – voltak olyanok is, akik albérleteket ajánlottak fel a kollégiumból kiköltözni kényszerülő diákoknak.

Az SZFE hallgatói egyetértenek abban, hogy most a járvány elleni védekezés a legfontosabb, és ezért mindenkinek az egészségügyi dolgozókat kell támogatnia. Ők is igyekeznek majd különböző akciókkal segíteni nekik.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem főépülete előtt az elmúlt hónapokban rendszeresek voltak a tüntetések, a következő hetekben azonban csendes lesz a Vas utca. A szerdától illegálisnak számító tüntetéseket a hatóságok nagyon szigorúan szankcionálják: aki a tiltás ellenére mégis megpróbálna demonstrációt szervezni, az egymillió forintos bírságra számíthat, a résztvevőkre pedig akár félmillió forintot is kiszabhatnak.

hu.euronews.com

Kapcsolódó cikkek