Így zajlott az 1956-os forradalom és szabadságharc Miskolcon

Megosztás

A borsodi megyeszékhelynek az 1956-os eseményekben betöltött jelentős szerepét elevenítette fel a Minap.hu összeállítása.

A forradalom eseményeinek közvetlen előzményei Miskolcon október 22-én kezdődtek, amikor az egyetemisták követeléseiket 11 pontban állították össze. Egyik fő céljuk a szovjet csapatok kivonulása volt. A gyűlésen megválasztották a diákparlamentet, amely régiónk egyik legfontosabb forradalmi szervezetévé vált. Október 23-án a DIMÁVAG Gépgyárának munkásai összeállították a saját követeléseiket előbb 16, majd kibővítve 21 pontban. Ők a szovjet csapatok kivonása mellett többek között valódi titkos és általános választójogot követeltek. Ekkor alakult meg a demokratikus Munkásszervező Bizottság is, amely másnap munkástanáccsá alakult. A DIMÁVAG dolgozóinak pontjaival Földvári Rudolf, a megye pártbizottságának első titkára is egyetértett. Október 24-én a vasgyári munkások demonstráció keretében akarták kinyilvánítani szolidaritásukat a harcoló fővárosiak mellett, de ekkor még nem került sor komolyabb tiltakozásra. A mintegy 150-200 főt számláló tüntetést az ÁVH komolyabb erőfeszítés nélkül feloszlatta.

Az országban elsőként üzemi munkástanács jött létre a DIMÁVAG-ban, tagjai elhatározták, hogy követeléseiket Nagy Imrének bemutatják.

Október 25-én zajlottak az első komolyabb demonstrációk. A munkások által eredetileg a Búza térre tervezett tüntetést végül az Egyetemvárosban, a diákokkal közösen tartották, így mintegy 35-40 ezer ember hallgatta a szónoklatokat. 

Elhangzott a dolgozók 21 és a diákok 11 pontja, majd Galánffy László zeneiskolai igazgató tudósított a debreceni történésekről, és felolvasta a követeléseiket, Zombori Sándor is felszólalt. Nagy Attila színész elszavalta a Szózatot és a tüntetők követelésének engedve a Nemzeti dalt is. A demonstráció itt véget ért volna, azonban a tömeg elindult a belvárosi Petőfi-szobor felé, ahol újabb felszólalások, szavalatok következtek. Eközben a fővárosba utazott a DIMÁVAG, a Nehézszerszámgépgyár és az egyetem közös küldöttsége, amelyet elkísért Földvári Rudolf, a megyei pártbizottság első titkára is. A delegációt Nagy Imre miniszterelnök fogadta, aki elismerte a DIMÁVAG 21 pontos követelését.

Este több fiatal is megindult a fővárosba, azonban a legtöbbjüket elfogták és rabosították a rendőrök.

További részletek a miskolci eseményekről a Minap.hu cikkében.

Kapcsolódó cikkek