Sisi életének legfontosabb ruháiból nyílt kiállítás Bánhorvátiban

Megosztás

A szervezők a „Mesélő ruhák – Sisi élete” címet adták a tárlatnak. A kiállítás 27 ruhája a királyné életének 27 fontos stációjáról mesélnek, amely történetek a hatalomról, a dicsőségről, a szerelemről, a tragédiákról szólnak, és többek között elmeséli az Osztrák-Magyar Monarchia megalakulásának történetét is.

Június 3-tól látható Wittelsbach Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné rekonstruált ruháiból nyílt kiállítás a bánhorváti Platthy-kastélyban. A békebeli korból származó, 27 darabból álló kollekció felöleli a tragikus sorsú Sisi életútját, amely Bajorországban a Starnbergi tó partján fekvő Possenhofenben kezdődött, és Svájcban, a Genfi-tó partján ért véget 1898. szeptember 10-én. A királyné életét egy Habsburg-ellenes olasz anarchista, Luigi Lucheni egy élesre fent reszelővel oltotta ki.

A Platthy-kastélyban kiállított ruhákat a D’ Elia Szalon vezetője, Czédly Mónika, divattervező álmodta meg. A ruhaköltemények elkészítését gondos kutatómunka előzte meg, amelynek elsődleges célja a korábban használt, mára már részben elfeledett varrási technológiák megismerése, használatának elsajátítása.

Minden egyes kiállított ruha, a Sisi által használt ruhadarabok pontos rekonstrukciója

A bánhorváti Platthy-kastély

Czédly Mónika szenvedélyesen kutatja Sisi életét. A divattervező az eddig elkészített munkái közül kiemelkedőnek tartja Wittelsbach Erzsébet koronázási ruhája elkészítését, és történetének a pontosítását. Pálinkás Patrícia történésszel közös kutatásukból kiderült, hogy Emil Rabending, a kor fotósa által – Erzsébet koronázási díszruhában – készített fényképe nem 1867-ben a koronázás évében, hanem 15 hónappal korábban, 1866-ban készült.

Történeti szempontból miért fontos a Rabending fénykép készítésének dátuma? Erzsébet koronázási ruhájának elkészítése hosszú hónapokat vett igénybe, amely ismeret azt támasztja alá, hogy a magyar történelem szempontjából nagyon fontos 1867-es kiegyezés, már évekkel korábban körvonalazódott. Ezt a tényt tovább erősíti, hogy Liszt Ferenct már 1865 decemberében koronázási induló és koronázási mise írására kérték.

Borítókép: Seholorszag.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek