Novák Katalin aláírta az alaptörvény 11. módosítását

Megosztás

Novák Katalin szerint az alaptörvény „értékmérő szerepét akkor tudja maradéktalanul betölteni, ha nincs kitéve folytonos változtatásoknak”. Ezért bejelentette, hogy aláírta annak (tíz éven belüli) tizenegyedik módosítását is. A köztársasági elnök mindezt egy ellenmondásoktól sem mentes Facebook-posztban jelentette be.

Többek között az alaptörvény gránitszilárdságát igyekezett alátámasztani:

„Az Alaptörvény jogrendszerünk alapja: mérce az állampolgároknak, köti a törvényhozókat, a bírókat, a Kormányt és a köztársasági elnököt is. Értékmérő szerepét akkor tudja maradéktalanul betölteni, ha nincs kitéve folytonos változtatásoknak. Alkotmányos rendszerünk általa is kiszámítható és stabil. Mégis előállhat olyan helyzet, melyben változtatni kell rajta. Különösen igaz ez február óta, hiszen a háború miatt az ország helyzete és mindennapi életünk körülményei drámaian változnak. A kedden megszavazott alkotmánymódosításnak azonban nem látom kényszerítő indokát. Alkotmányos kötelezettségemnek tettem eleget, amikor a mai napon az Alaptörvény tizenegyedik módosítását aláírtam.”

Alig néhány nappal ezelőtt Novák Katalin egy hasonlóan következetlen okfejtésben jutott arra, hogy „helyes, ha ebben a helyzetben az államfő nem gördít akadályt az Országgyűlés döntésének érvényesülése elé”, így az múlt hétfőn benyújtott, egyetlen nap alatt a Fidesz-KDNP által megszavazott katatörvényt is hitelesítette.

A parlament kormánypárti többsége ugyanis kedden szavazta meg az Alaptörvény 11. módosítását, így 2024-től ugyanazon a napon tartják majd az EP- és az önkormányzati választásokat is.

A módosítást azzal indokolta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, hogy így 9-10 milliárd forinttal kevesebbe kerülnek a választások. Ezen túlmenően jelentősen megnehezítik az ellenzéki pártok dolgát is a közös, illetve külön indulás témában. Az elmúlt hetekben szinte minden pártból azt mondták, hogy a következő EP-választáson külön-külön, az önkormányzatin viszont ismét együtt indulhatnak a szövetség tagjai.

De a most Novák által kihirdetésre ítélt módosításnak része volt Kocsis Máté azon javaslata is, miszerint a megye elnevezés helyett vissza kell térni a vármegye név használatához, mindezt a „a történelmi hagyományokra, a történeti alkotmányunk vívmányaira való tekintettel”.

via Telex

Kapcsolódó cikkek