A klímaváltozás miatt a századvégre szinte semmi nem marad a mostani magyar borvidékből

Megosztás

A 21. század végére teljesen mediterrán borvidék lesz Magyarországból, a klímaváltozás miatt új körülményekhez kell majd alkalmazkodnia a magyar bortermelőknek, és bizonytalanabbá válik az olaszrizling, a kadarka vagy a hárslevelű termelése, a vörösborok akár javulhatnak is, de csak kis időre, írja a Másfélfok.

A régiónkra vonatkozó éghajlati előrejelzések masszív felmelegedést, a csapadékeloszlás változását, a lehulló csapadék intenzitásának növekedését jósolják: azaz csupa olyat, ami erősen befolyásolja a mezőgazdaságot, így a szőlő- és bortermelést. A Magyarországon ma előszeretettel használt szőlőfajták azonban, így például

az olaszrizling, a hárslevelű, a kadarka is nagyon érzékenyek az éghajlatra.

Az előrejelző klímamodellek alapján ezek a fajták komoly kihívásokkal nézhetnek szembe, ugyanis a század végére Magyarországon szinte egyáltalán nem marad majd olyan terület, ahol a 2000-es évek elejének éghajlati viszonyai visszaköszönnek. A Gaál Márta, a Corvinus Egyetem docensének vezetésével készült kutatás szerint a század közepére a legtöbb borvidéken a 2000-es évek elejének szekszárdi és hajós-bajai körülményei lesznek jellemzők, mígnem a század végére szinte teljesen mediterrán borvidék lesz Magyarország.

Európában a termelők egy része úgy próbál alkalmazkodni a változáshoz, hogy magasabb cukortartalmú szőlőszemekkel dolgoznak, ami magasabb alkoholfokot is eredményez. Ez azonban kevésbé sikeres a mostani, könnyebb, gyümölcsösebb karakterű borok felé hajló trendek miatt. A trendeknek viszont érdemes lesz legalább úgy változniuk, mint ahogy a klíma teszi: az éghajlatváltozás ugyanis évről évre kiszámíthatatlanná fogja tenni az ízélményt, a minőséget és a mennyiséget is.

Kapcsolódó cikkek