Az MTA is felszólalt az Avalon Fertő tavi beruházásának leállításáért

Megosztás


A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) is a Fertő-tavi „természetpusztító” beruházás leállítását követeli – közölte kedden a Greenpeace Magyarország. Az MTA Biológiai Tudományok Osztályának állásfoglalása így szól:

A beruházás így a jelenleginél nagyobb területet venne el a Fertő tó nádasából és medréből, a környezetére nehezedő turisztikai nyomás sokszorozódna, és ezáltal súlyosan károsítaná a Fertő tó növény- és állatvilágát. A várható kártétel nemcsak a beépítendő területre korlátozódna, mert a megnövekedett autó-, illetve vízijármű-forgalom egy széles zónát és a teljes nyílt vízfelületet érintené. A beruházást már számos nemzetközi szervezet is ellenzi, valamint az osztrák kormány is erőteljesen kifogásolja. Az MTA Biológiai Tudományok Osztálya vélekedése szerint természetvédelmi területen nem engedhető meg egy ekkora volumenű beruházás, ami egyébként a jövő generáció természethez és egészséges környezethez való jogát is veszélyezteti. Ezért kérjük a tervezett túlzó és a helyhez méltatlan beruházás leállítását, és egy, a 21. századi követelményeknek megfelelő, szelíd, ökologikus rekreációs fejlesztéssel való lecserélését.”

Az MTA Biológiai Tudományok december 14-i osztályülésén tárgyalt, illetve vitázott a beruházásról. Ezt követően adták ki állásfoglalásukat 1 nem szavazat leadása és 1 tartózkodás mellett.

A Greenpeace Magyarország mindezt úgy kommentálta,

„nagyon örülünk és maximálisan egyetértünk az MTA Biológiai Tudományok Osztályának szakmai állásfoglalásával. Vajon kinek kell még tiltakoznia, hogy a beruházást leállítsák, annak terveit újragondolják?”

A több tízmilliárdos Fertő tavi beruházás leállítását kérte korábban a UNESCO is, az Európai Bizottság pedig vizsgálatot indított az ügyben. 

Kapcsolódó cikkek