Elbutul-e az emberiség? – erről beszélt Mérő László professzor a hétvégén a „Vendégségben Miskolcon” programsorozat keretében a miskolci Tudomány és Technika Házában, ahol Czikora Ágnes riporter, a program kommunikátora, a BluePixel Kommunikációs és Produkciós Iroda ügyvezetője és Fedor Vilmos a „Vendégségben Miskolcon” program kezdeményezője és éltetője, korábbi kultúráért felelős városvezető kérdezte a neves matematikus- írót-polihisztort.
A programsorozat keretében Mérő László több ikonikus miskolci helyen járt, így többek között a Herman Ottó Múzeumban, Lillafüreden és a Miskolci Egyetemen.
A polihisztor véleményét az előadás keretében úgy foglalta össze, hogy már régen megszerette ezt a várost és látja a fejlődést is.
A mesterséges intelligencia nem fog az emberiség elbutulásához vezetni, ha jól használjuk, persze ezt a jelenséget is komolyan kell venni és akkor talán segítségére lehet az emberiségnek – mondta az előadó. A nagy érdeklődéssel kísért előadáson megtudhattuk, hogy az emberiség folyamatos fejlődésében ma nem tudhatjuk azt sem, hogy húsz év múlva milyen szakmák jelennek meg, amelyekre már most készülniük kellene a fiataloknak.
Valójában sok felesleges tantárgyat tanítanak az iskolákban, amelyekre mégis szükség van ahhoz, hogy új dolgok születhessenek. A kreativitás mentheti meg az emberiséget, hiszen az évtizedekkel ezelőtti Római Klub jelentésében sem volt szó internetről, mobiltelefonról vagy akár járványok elleni vakcinákról sem. Ma már ezek megkönnyíthetik életünket de veszélyeket is hordozhatnak. Megállapítható például, hogy a technika fejlődése magával hozta az életszínvonal javulását, hiszen ma már az emberiség egy része nem él általánosságban éhezésben, amely 100 évvel ezelőtt még utópiának számított.

Mérő László ezúttal beszélgetésbe kezdett mintegy 300 fős közönségével arról, hogy miként ismerhető meg a magyar ember a világban. Elsősorban egyfajta szociális kód jellemző ránk -mondta az előadó – amely az állandó panaszkodásban nyilvánul meg. Ugyanakkor örülnünk kellene annak is, hogy a nyugati kereszténységhez tartozunk és az Európai Unió részei vagyunk. Fontos, hogy figyelembe vegyük a sokféle egyéniséget, akiket többféle felfogású iskolában kellene tanítanunk tehetségüknek és képességeiknek megfelelően. Az egységesítés nem szokott jó eredményeket hozni. Azt láthatjuk ma, hogy ilyen törekvések vannak, amelyek visszafogják a kreativitást, enélkül pedig nem lehet eredményes az oktatás.
A lényeg mindig a változáson és a változtatásokon van, fontos, hogy minden tevékenységünket komolyan kell vennünk – foglalta össze főbb gondolatait az előadó.
Az esemény zárásaként Fedor Vilmos a közelgő, május 11-én tartandó Miskolc Város Napja alkalmából átnyújtott Mérő Lászlónak egy Herman Ottó Múzeumból származó ajándékot.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Szerző és fotók: M. Vadas Zsuzsa
M.Vadas Zsuzsa