Egy borsodi édesanya kipróbálta az új ügyeleti rendszert – FRISSÍTVE

Megosztás

Egy Borsodban élő édesanya gyermeke az ünnepek alatt megsérült, ezért orvoshoz kellett fordulniuk. Írását változtatás nélkül közöljük.

“Nagypénteken kisebb baleset érte a fiamat. Nem komoly, de azért egy tetanusz injekció nem árt.

Eddig annyi dolgunk volt, hogy elautózunk a tőlünk 10 km-re levő Göncre, beszúrták és kész.

De most sokkal jobb! Protokoll szerint hívtuk a 1830-at. Semmi. Ráfeküdtünk az internetre nyomozni. 3 ember keresgélt egy órán keresztül, közben 10 különféle számot hívtunk, mire végre valaki felvette a 1830-at. (1 óra múlva!!!). Ekkor megtudtuk, hogy a tőlünk 40 km-re levő Sárospatakra kell utaznunk. (Hozzáteszem, autó nélkül tőlünk oda eljutni hétvégén és ünnepnap felér egy Canossa-járással.)

Elindultunk, de a megadott címen egy tábla és egy belakatolt kapu kivételével semmi sem volt. Egy kedves arra sétáló úrtól megtudtuk, hogy a mellettünk lévő utcában van az ügyelet. Átsétáltunk.

Ott már állt egy család az esőben egy két év körüli szemmel láthatóan nagyon lázas gyermekkel. Nekik azt a tájékoztatást adta a 1830, hogy menjenek a 70 km-re lévő Miskolcra, mert gyermekeket csak ott fogadnak. Érthető, hogy nem akartak a kinyúlt kicsivel ekkora távolságot megtenni.

Hiába csengettünk, senki nem volt bent. De még egy kiírás sem tájékoztatott, hogy hol van ügyelet. A nagymama néhány telefon után kiderítette, hogy Sátoraljaújhelyen. Irány vissza 10 km-t. Ott kivártuk a sorunkat. Orvos nem volt, csak a mentősök, akik nem írhattak fel gyógyszert senkinek. Még a tetanusz injekciót sem adhatták be. (Hogy miért nem, az számomra talány.) Adtak egy papírt, amivel át kellett ballagnunk a helyi kórház sürgősségi osztályára. Ott is kivártuk a sorunkat, majd egy kedves dolgozó átkísérte a fiamat a traumatológiára, ahol végre megkapta a tetanuszát.

Összegzés: 10 telefonhívás és 80 km autózás után 4 óra elteltével az ötödik helyen sikerült megkapnunk az oltást.

Epilógus: Nekünk nem volt nagy gondunk, és volt autó. Akinek súlyos problémája van, és nincs autója, az mihez kezd hétvégén? Ott hal meg?

Pintér Sándor és csapata! Eszeteknél voltatok, amikor ezt az ügyeleti rendszert kitaláltátok? Kétlem!”

Cikkünk megjelenése után az Országos Mentőszolgálat reagált az általunk közölt Facebook-bejegyzésre. Válaszukat változtatás nélkül közöljük:

 Munkaszüneti napon 14 óra után Sárospatakon nincsen rendelés, az ügyelet Sátoraljaújhelyen működik. Súlyos esetben a betegnek nem kell Sátoraljaújhelyre mennie, hanem ügyeleti kocsit vagy akár mentőt küldünk a tartózkodási helyére.

– A sárospataki helyszínen jól látható helyen fel van tüntetve, hogy hol van a legközelebbi ügyelet (Sátoraljaújhely, címmel).

– Az említett Göncön évek óta nem működik orvosi ügyelet

– A hangulatkeltő Facebook posztban jelzett betegellátás a valóságban: 

Egy 31 éves (!) budapesti fiatalembernek kb. 1 cm-es sebzése volt, amely Betadinnal már le volt fertőtlenítve, ragtapasszal lefedve. 

A mentőtiszt protokoll szerint megvizsgálta, majd két megoldást ajánlott:  konzultáns orvossal felíratja a gyógyszert, az azonnal a felhőbe kerül, azt közeli patikában ki tudják váltani és ha az injekcióval visszamegy az ügyeletre azt be is adja neki.

Másik megoldás, hogy átmegy az utca túloldalán (kb. 50 méterre lévő) sürgősségi osztályra, ahol valószínűleg ezt helyben megoldják.

A beteg az utóbbi megoldást választotta, ezért lett így megírva az ambuláns lap is.

A fiatal férfi és az őt kísérő édesanyja az ügyeleti helyszínen panasszal nem éltek, problémát nem jeleztek, sőt a kommunikáció kifejezetten jó volt. Ezek után különösen sajnálatos a Facebook poszt tartalma és megalapozatlan minden, a jól működő ügyeleti rendszerre vonatkozó negatív újságírói következtetés.

Forrás: Czuczor Tamásné Facebook

Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek