A rendőrség szerint valóban támadás érte a vakcinafoglaló weboldalt

Megosztás

Korábban mi is beszámoltunk arról, amikor a kormány egyetlen napra megnyitotta a foglalási lehetőséget a Pfizer–BioNTech-vakcinára az online rendszerben, azonban az oldal kora reggel elérhetetlenné vált és egészen másnap reggelig az is maradt, kaotikus helyzeteket eredményezve az oltópontokon. Az operatív törzs aznapi bejelentése szerint a hibát nem a nagy érdeklődés miatt hirtelen megnövekedő forgalom, hanem túlterheléses támadás okozta.

A kormány a pandémia ideje alatt már hatodszor hivatkozott arra egy-egy központi oldal bedőlésekor, hogy azt támadás érte. Bár szakértők a legutóbbi esetnél is jelezték, hogy nem tartják valószínűnek, hogy valóban támadás történt volna, kívülről ezt általában nem lehet minden kétséget kizáróan eldönteni, azaz bizonyítani, hogy egy rendszer összeomlásához valóban rosszindulatú támadás vezet-e , vagy csak a rendeltetésszerű használat során érkező, megugró forgalom miatt adja meg magát, mert technikailag nem készítették fel megfelelően.

A támadások bejelentésekor rendre elhangzott, hogy megteszik a szükséges jogi lépéseket, haladéktalanul feljelentést tesznek az elkövetők ellen. A Telex megkérdezte az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK), hogy történt-e ezekben az ügyekben feljelentés, és ha igen, indult-e nyomozás:

  • 2020. március 16.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
  • 2020. november 13.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
  • 2021. január 26.: támadás a kormányzati és közigazgatási ügyintézési portálok ellen,
  • 2021. február 19.: támadás az oltási regisztrációnak és a konzultációnak otthon adó oldal, a koronavírusról szóló tájékoztató oldal valamint a kormany.hu ellen,
  • 2021. március 26.: támadás a vakcinaregisztrációt ellenőrző oldal ellen,
  • 2021. április 30.: támadás az időpontfoglaláshoz szükséges informatikai rendszer ellen.

Megérkezett a válasz

A portál április 30-án küldött kérdésére május 10-én érkezett meg a rendőrség válasza:

„Az Ön által felsorolt weboldalakkal kapcsolatban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya folytatott vagy folytat nyomozást. A felsorolt weboldalak kapcsán kijelenthető, hogy történt támadás. A 2021. április 30-ai esettel kapcsolatban jelenleg folyik az adatok elemzése”

– írta az ORFK sajtóügyelete.

Bár a megfogalmazásból arra lehet következtetni, hogy egyes ügyekben már véget ért a nyomozás, arra a részére nem reagáltak, hogy az milyen eredményre jutott, ezért erről újabb levélben érdeklődtek.

Kapcsolódó cikkek