Az orosz gázért cserébe euróból konvertált rubelt fizet a magyar kormány

Megosztás

Euró- és rubelszámlát nyit a magyar állami energetikai vállalat a Gazprombanknál, tehát Magyarország kormánya beleegyezett az oroszok által javasolt technikai megoldásba.

Eszerint euróval fizetünk a gázért, amelyet a bank rubelre vált, és ezt utalja át a Gazprom leánycégének.

Március 31-én írta alá Vlagyimir Putyin orosz elnök az Oroszországgal szemben barátságtalan országokkal folytatott földgáz-kereskedelem szabályairól szóló rendeletet. E szerint április 1-jétől csak rubelben lehet fizetni a földgázért. Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét szerdán tartott nemzetközi sajtótájékoztatót, ahol elmondta: telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal. Orbán jelezte, hogy Magyarország kész rubelben fizetni az orosz gázimportért, erre reagált az Európai Bizottság is.

„Magyarország megsérti az EU Oroszországgal szembeni szankcióit, ha Orbán Viktor miniszterelnök ígéretének megfelelően ezentúl valóban rubelben fizet az orosz gázért.

Amit Putyin ajánl – hogy a vásárlóik rubelra váltsanak eurót, és úgy fizessék ki a számlát –, az a szankciók megsértésének számít. Aki ezt teszi, és rubelban fizet, az megsérti a szankciókat, az megkerüli az Oroszországgal szemben életbe léptetett szankcióinkat” 

– mondta a CNN-nek Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette: elemeztük Putyin rendeletét, és a jogi helyzet világos.

Szijjártó Péter külügyminiszter az uniós külügyminiszterek mai, luxembourgi tanácskozását követően a Facebookon ismertette a magyar megoldást. A magyar állami energetikai óriás, az MVM leányvállalata, a CEEnergy két számlát nyit a Gazprombanknál: egy euró- és egy rubelszámlát.

Magyarország euróban fizet a Gazprombanknak, amely átváltja (konvertálja) az összeget rubelre, majd átutalja a Gazprom Exportnak.

A külügyminiszter szerint ez nem sért semmilyen szankciós intézkedést, de biztosítja a földgázellátás biztonságát. A Gazprombank nem szerepel a szankciós listán sem. Ezzel a magyar kormány lényegében engedett az orosz követelésnek, hiszen két számlát nyit, és hiába utal technikailag eurót, a magyar leánycég számlájáról rubelben megy ki a fizetés.

Szijjártó azt is elmondta, hogy az MVM leányvállalata, a CEEnergy és a Gazprom leányvállalata, a Gazpromexport kétoldalú megállapodásának megkötésében az EU semmilyen módon nem vett részt, a többi uniós ország más szerződést kötött, ezért a magyar kormány semmilyen szükségét nem látja annak, hogy itt az EU bármilyen közös kötelező döntést akarjon hozni.

Kapcsolódó cikkek