A magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolatrendszerében jelentős változások történtek az elmúlt időszakban, melyek különösen érintik a modellváltó egyetemek hallgatóit.
Az RTL Híradó riportja szerint 2023 szeptemberétől az Erasmus program lehetőségei megszűntek ezen intézmények diákjai számára, helyüket az állami Pannónia program vette át.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája megerősítette ezt az információt, amit több érintett egyetem, köztük a Corvinus, a Miskolci Egyetem és a Soproni Egyetem is alátámasztott. Az új rendszerben a hallgatók kizárólag a Pannónia program keretében folytathatnak külföldi tanulmányokat.
A változás hátterében az Európai Bizottság döntése áll, amely tavaly kizárta a modellváltó magyar egyetemeket az Erasmus és Horizont programokból. Az EU kifogásolta a fenntartó alapítványok működésének átláthatóságát, különös tekintettel a politikai szereplők döntéshozatalban való részvételére. Erre válaszul vezette be a magyar kormány a Pannónia programot.
Az új rendszer vegyes képet mutat. Pozitívumként említhető, hogy a hallgatók magasabb összegű ösztöndíjban részesülnek, mint az Erasmus keretében. A Corvinus Egyetem példája is ezt támasztja alá, ahol ebben a tanévben közel 700 diák tanul külföldön az új program segítségével.
Ugyanakkor a lehetőségek beszűkülése is érzékelhető. A korábban elérhető külföldi partneregyetemek mintegy 20 százaléka nem működik együtt az új állami struktúrával. Ez azt jelenti, hogy bár több pénzügyi támogatást kapnak, a diákok kevesebb intézmény közül választhatnak.
A helyzet további aggályokat vet fel a jövőre nézve. Az Erasmus programban részt vevő 21 hazai egyetem közül 18-nak hamarosan lejár a szerződése. Ha nem sikerül új megállapodásokat kötni, az nemcsak a hallgatókat, de a kutatókat is érzékenyen érintheti az EU-s források elvesztése miatt.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter januári nyilatkozata szerint a tárgyalások az Erasmus-pénzekkel kapcsolatban elakadtak. Ez arra utal, hogy a probléma megoldása még várat magára, és további egyeztetésekre lesz szükség a magyar kormány és az Európai Bizottság között.
Tavaly a Miskolci Egyetem a gyakori orosz támadás alatt álló ukrajnai Harkiv műszaki egyetemére kínált oktatóknak hétnapos, és hallgatóknak négyhónapos, az Erasmus-program részeként képzési lehetőséget, 2022 végén pedig az üzbegisztáni Szamarkandba és Moszkvába adott ösztöndíj-lehetőséget, melyek nem tűnnek versenyképesnek a nyugat-európai tanulmányi programokkal összehasonlítva.
Év elején Veres Pál polgármester számolt be arról, hogy Navracsics Tibor kérte meg őt, hogy Brüsszelben járjon közben az Erasmus-program ügyében. Mint az ismeretes, Veres a Miskolci Egyetem alapítványának kuratóriumi tagja. A modellváltó egyetem most szeptembertől kebelezte be azt a Földes Ferenc Gimnáziumot, melynek hosszú ideig volt igazgatója a leköszönő polgármester, és amely hetvenöt évvel ezelőtt teret adott az egyetem elindításának.
Összességében elmondható, hogy míg a Pannónia program igyekszik pótolni az Erasmus által hagyott űrt, a nemzetközi mobilitási lehetőségek szűkülése komoly kihívást jelent a magyar felsőoktatás számára. A jövőben kulcsfontosságú lesz olyan megoldások kidolgozása, amelyek biztosítják a magyar diákok széles körű nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeit, miközben megfelelnek az EU átláthatósági elvárásainak is.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!