A miskolci önkormányzat kedden rendkívüli közgyűlést tartott, ahol több halaszthatatlan kérdésben született döntés. Az ülésen a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatóváltása, a Holding új ügyvezetőjének kinevezése és a településkép védelméről szóló rendelet módosítása is napirendre került, de a legnagyobb figyelmet a Vasgyár ügyének rendezése kapta.
Tiszteletadás és hivatalos ügyek
A 26 tagú testületből 25 képviselő jelent meg az ülésen, amelyet Tóth-Szántai József polgármester vezetett. A város első embere bejelentette, hogy a legutóbbi közgyűlés óta nem volt szabadságon, majd megemlékezett a közelmúltban elhunyt kiemelkedő miskolci személyiségekről:
- Kormány Attila, a Lévay gimnázium nagyra becsült ének-zenetanára és karnagya, aki a Miskolc-Avasi Református Gyülekezet kántoraként is szolgált
- Szabó Géza, a Diósgyőr labdarúgócsapatának legsikeresebb vezetőedzője, aki kétszeres Magyar Kupa-győzelemig és bajnoki bronzéremig vezette a csapatot, 89 éves korában hunyt el
- Temesváriné Králik Judit, a DKSK egykori kiváló kosárlabdázója, aki tagja volt a klub első Magyar Kupa-győztes és bajnoki ezüstérmes csapatának, 56 éves korában távozott
Az ülés kezdetén Czink Marianna és Mayer Péter, akik az alakuló ülésen nem tudtak részt venni, Nevelős Szabolcs aljegyző előtt letették hivatali esküjüket.
Viták és egyetértés a településképről
A közgyűlés első napirendi pontjaként Szunyogh László főépítész ismertette a településkép védelméről szóló rendelet módosításának szükségességét. Bár Szopkó Tibor, a Momentum képviselője aggályait fejezte ki a városban található reklámfelületek csökkenése miatt, a testület végül 23 igen és 2 nem szavazattal elfogadta a módosítást.
Simon Gábor, az MSZP frakcióvezetője külön ügyrendi javaslattal élt a Miskolc Holding Zrt. és az UniCredit Bank Hungary Zrt. között létrejött folyószámlahitel szerződés módosításával kapcsolatban, kérve annak nyílt ülésen történő tárgyalását, amit azonban 16 igen és 9 nem szavazattal elutasítottak.
A Vasgyár ügye: konszenzus a város ipari örökségének megmentéséről
A legnagyobb egyetértés az egykori Lenin Kohászati Művek területének rendezése körül alakult ki. A közgyűlés egyhangúlag támogatta azt a javaslatot, amely felhatalmazza a polgármestert a terület szabályozásának módosítására.
Tóth-Szántai József polgármester szenvedélyes beszédében hangsúlyozta: “A DAM jelenlegi területe nem csak tájseb, de a miskolciak lelkében is sebet hagyott. Miskolcnak kutya kötelessége mindent megtenni, hogy az ipari örökségünk a város tulajdonába kerüljön.”
A különböző politikai oldalak képviselői mind támogatásukról biztosították a kezdeményezést:
- Simon Gábor (MSZP) üdvözölte az új városvezetés törekvését és felajánlotta a korábbi öt év tanulmányainak megosztását
- Bartha György (MSZP) egy konkrét műemlék jellegű épület megvásárlására hívta fel a figyelmet
- Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető kiemelte, hogy a kohászat sorsa máig ható nyomokat hagyott a város életében, és hangsúlyozta a kormányzati segítség fontosságát
- Bajusz Gábor (Fidesz) frakcióvezető az új városvezetés gyökeres változtatási szándékát méltatta
A munka folytatódik
A nyílt ülést követően a testület zárt ajtók mögött folytatta munkáját, ahol további három napirendi pontot tárgyaltak meg. A következő rendes közgyűlést november 21-én tartják, ahol várhatóan folytatódik a megkezdett munka a város fejlesztése érdekében.
A rendkívüli ülés jelentősége túlmutat a konkrét döntéseken: megmutatta, hogy Miskolc különböző politikai erői képesek együttműködni a város kulcsfontosságú ügyeiben, különösen amikor a település ipari örökségének megőrzéséről és hasznosításáról van szó. A Vasgyár ügyében tapasztalt egyetértés pedig bizakodásra ad okot a projekt sikeres megvalósítását illetően.
A rendkívüli közgyűlés nyilvános részének videófelvétele visszanézhető az Önkormányzati TV oldalán.
Forrás és fotók: Minap.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.