A tokaji kapcsolat: TV2-tulajdonos a Mészáros-borbirodalom új őre

Megosztás

A NER-közeli üzleti körökben megszokott tulajdonosi körtáncnak lehettünk szemtanúi a Tokaji borvidéken: Mészáros Lőrinc borászának cége, a Winemajor Hungary Zrt. – ki gondolta volna – egy másik kormányközeli üzletember, a TV2 tulajdonosának bizalmi vagyonkezelésébe vándorolt.

Az Mfor írta meg részletesen, hogy a bodrogkisfaludi székhelyű vállalat – melynek EU-s forrásokból finanszírozott turistavonzó részén luxusétterme is van a településen – új gazdája augusztus 1-től nem más, mint az Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt., amely történetesen a kormányközeli pénzember, Vida József kizárólagos tulajdona.

A történet előzménye 2021-re nyúlik vissza, amikor Mészáros Lőrinc borásza és üzlettársa, Kalocsai László a franciaországi Bordeaux-ban vásárolt meg egy neves történelmi szőlőbirtokot. A Chateau de Clotte nevű, 1782-ben alapított birtokot Kalocsai francia cége, a Winemajor SAS szerezte meg. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is létrehozta a Winemajor Hungary Zrt.-t, amelyben Bai Edit tokaji borász lett a tulajdonostársa.

Kalocsai László egyébként több szálon is kötődik Mészáros Lőrinc birodalmához: például ő a birtokigazgatója a patinás tokaji Dereszla pincészetnek. Az Opten cégadatbázis tanúsága szerint más magyar cégekben is kizárólag olyan pozíciókat tölt be – szerény kisebbségi tulajdonosként vagy ügyvezetőként -, amelyek véletlenül mind Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe tartoznak.

Az Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő sem először bukkan fel a tokaji szőlőtőkék között: 2021 és 2023 között a Patricius Borház Zrt. vagyonkezelője is volt, amely cég aztán – micsoda meglepetés – Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a BDPST Group nevű vállalatához került. A vagyonkezelő társaság egyébként nem panaszkodhat: 2023-ban több mint tízszeres nyereségnövekedést ért el az előző évhez képest. Tulajdonosa, Vida József, aki korábban a Takarékbank vezéreként a takarékszövetkezeti integrációt vezényelte le, a legutóbbi száz leggazdagabb magyar listáján szerénykedett a 99. helyen, mindössze 17 milliárd forintos becsült vagyonnal.

Közben a bordeaux-i birtokon sem tétlenkedtek: luxusszálloda nyílt, ami a birtok megvásárlásával együtt szerény 5-6 milliárd forintos beruházást jelenthetett. A szállodában egy éjszaka két főre az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül – reggelivel, nehogy már valaki azt higgye, hogy ez nem megfizethető. A hagyományos lakosztály pedig – ha már valaki spórolni szeretne – csak 314 ezer forint, bár főszezonban ezek az árak 324, illetve 362 ezer forintra kúsznak fel. Hogy honnan volt Kalocsai Lászlónak tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra? Nos, ez jó kérdés, mivel sem céges érdekeltségeinek bevételei, sem a Mészáros-cégekben lévő kisebbségi tulajdonrészei nem magyarázzák a rejtélyt. 

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek