Magyar borászok új kihívások előtt: a klímaváltozás miatti korai szüret betehet a tokaji aszúnak

Megosztás

A magyar borászatnak komoly alkalmazkodási kihívásokkal kell szembenéznie a változó éghajlat következményei miatt. Míg egyes régiók és pincészetek optimistábban néznek a jövőbe, addig mások, mint a tokajiak, aggodalommal tekintenek a hagyományos borkülönlegességeik jövője felé.

A rekordmeleg időjárás komoly feladat elé állítja Magyarország borászait az idén. Egyes borvidékeken kénytelenek voltak már akár egy hónappal korábban megkezdeni a szüretelést, hogy megmentsék a termésüket a pusztító hőség elől.

A klímaváltozás hatásai egyre inkább kirajzolódnak az ország neves borvidékein, leginkább a fehérborok gyártását veszélyeztetve – írja a Pénzcentrum a hazai borpiaci cikkében.

Kerek László, a több mint három évtizedes tapasztalattal rendelkező balatonlellei borász elmondta, hogy még soha nem kellett eddig ilyen korán szüretelniük ezt a szőlőfajtát – mintegy hónapnyi előnyre tettek szert a szokásoshoz képest. Véleménye szerint ennek egyértelmű oka az éghajlat változása.

tokaji borok

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint 1901 óta ez volt a legmelegebb július Magyarországon. Szabó Péter, az ELTE éghajlatkutatója hozzátette, hogy a borvidékeken 25%-kal nőtt a termesztési foknapok száma, vagyis a szőlő több hőségnek van kitéve az érési időszakban. Kutatásai azt mutatják, hogy ha ez a tendencia folytatódik, Magyarország klimatikus viszonyai hamarosan már nem lesznek alkalmasak a fehérborok előállítására.

Szabó szerint a magyar borászoknak alkalmazkodniuk kell az új körülményekhez, és olyan szőlőfajtákra kell váltaniuk, amelyek jobban viselik a melegebb időjárást. Egyes termelők, mint például a Varga Pincészet vezetője, Varga Péter, meglehetősen optimistán tekintenek a jövőbe – úgy vélik, hogy hamarosan a mediterrán régióhoz fogunk tartozni, ami nem feltétlenül rossz hír a szőlőtermelők számára.

A borászok már most különböző technikákat alkalmaznak, hogy csökkentsék a szőlő közvetlen napsugárzásnak való kitettségét. Emellett fontolgatják, hogy az új ültetvényeket inkább a keleti fekvésű, árnyékosabb dűlőkbe telepítik a délies lejtők helyett.

Ugyanakkor a tokaji borvidék képviselői aggodalmuknak adnak hangot.

Kanczler András, a Basilicus Borászat munkatársa szerint a korábbi szüret ugyan csökkentheti a kiszámíthatatlan őszi időjárás okozta kockázatot, de veszélyeztetheti a tokaji aszúborok egyedi karakterét, amelyhez elengedhetetlen a hűvös, párás októberi időszak.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek