2010 óta az ivóvíz 25 százaléka elszivárog a rossz csőhálózat miatt, duplájára nőtt a csőtörések száma, miközben a vízvezetékrendszerek 80 százaléka kockázatos vagy kiemelten kockázatos állapotú és ez alól nem jelent kivételt Borsod megye sem.
A kormány a nem lakossági felhasználók víziközmű-szolgáltatásért fizetendő díjat jelentősen megemelte, gyakorlatilag a vállalkozókra terhelve a rendszerfelújítás költségeinek egy részét, ami összességében tetemes. A Civil Kollégium Alapítványhoz tartozó Víz Koalíció évek óta próbálja felhívni a kormány figyelmét a hazai hálózat tarthatatlan állapotára, ami túlmutat azon, amit sok helyen érzékelhetünk az országban, hogy büdös, barnás színű víz folyik a csapból.
Ha a 2022-es ütemben folytatóik a csőrendszer cseréje, akkor országos átlagban 324 év, mire teljesen megújulna a hálózat, írják legújabb, Ki menti meg a víziközmű-szolgáltatást című tanulmányukban.
Mint írják, a víziközmű-szolgáltatók ellátási területén lévő víziközmű-rendszerek adataiból számolt 2022. évi szolgáltatói átlagos értékesítési veszteség értéke országos átlagban 27,4%, ez a tendencia is romlott az elmúlt években. Itt is csalóka az országos átlag, például Borsodban ez az adat 50% felett van.
Habár a kormány szeretné felgyorsítani az országos vízvezeték felújítást, a mintegy 40 ezer kilométernyi elöregedett vezetékhálózat cseréje óriási forrásokat igényel és évtizedekig tarthat. Máskülönben valósággá válhat a lakosság ivóvízért folytatott versenyének sötét víziója.
A CKA tanulmánya ezen a linken érhető el.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!