Gyönyörű történetet írtak meg a Bükki Nemzeti Park munkatársai arról, hogyan sikerült elárvult kisgólyákat egy olyan gólyapár fészkébe elhelyezni, ahol elpusztultak a kismadarak. Életük webkamerán is követhető.
Május 12-én Heréden egy gólyapár egyik tagja áramütést szenvedett, így a fészekben lévő fiókák veszélybe kerültek. Az esetet követően az MVM Émász Áramhálózati Kft. munkatársai azonnal intézkedtek, hogy megmenthessék a fiókákat. Ez rendkívül fontos volt, mivel az ilyen korú gólyafiókák még folyamatos gondoskodásra szorulnak, ideértve az etetést, melegítést, védelmet a ragadozók ellen és az időjárás viszontagságai ellen. Ezt sajnos egy madárszülő nem tudja megoldani.
Az MVM Émász segítségével sikerült a helyszínre juttatni a Bükki Nemzeti Park mentőcsapatát, akik az öt fiókát biztonságba helyezték. A kismadarakat később Budapestre szállították az Állatkerti Vadállatmentő Központba, ahol szakértők és gondozók vették át őket. Itt a fiókák olyan ellátásban részesültek, ami biztosítja egészségüket és jóllétüket.
Ezzel párhuzamosan Szügyben egy másik gólyapár fészkelése során jelezték, hogy az összes gólyafióka elpusztult. A helyi polgármester, Frenyó Gábor begyűjtötte a négy elpusztult fiókát és leellenőrizte a fészket, ott már csak 1 tojás maradt, a tojó pedig kotlott rajta. Később kiderült, az a tojás sajnos záp volt.

Ekkor felmerült az ötlet, hogy az elpusztult fiókák helyére más gólyagyerekeket helyezzenek. Ez azért fontos, mert így természetes környezetben, a fészken nevelkedő fiókák megtanulhatják a fajra jellemző viselkedést és túlélési stratégiákat. Az ilyen típusú beavatkozásoknál mindig törekednek arra, hogy a fiókákat minél hamarabb adoptálják olyan környezetbe, ahol a természetes viselkedést tanulhatják meg. Ez segít elkerülni az emberfüggőséget és biztosítja, hogy a fiókák sikeresen visszailleszkedjenek a vadonba.
Persze kérdés volt, hogy a herédi fiókákat elfogadják-e a szügyi szülők. A gólyapár szerencsére pozitívan reagált az új jövevényekre, és gondoskodóan viselkedett velük, ezt a gólyakamerán élőben tudták követni a szakemberek is. Némi hezitálás után a tojó madár ellenőrizte a fészek új tartalmát, csőrével meggyőződött arról, hogy életképesek-e a fiókák, ami emelgetésből és nem túl kedves bökdösésekből állt. A fiókák sikeresen átmentek a teszten és a szülők befogadták őket és még ki is takarították a fészket nekik. A tojó minden ételmaradékot eltávolított a fészekből, még az általunk mellé behelyezett apró halakat is, valamint az általa visszaöklendezett nagy falatokat is kitisztította.
Most három gólyafióka nevelkedik Szügyön. Általában egy vagy kettő kismadarat szoktak elhelyezni, de mivel itt a teljes fészekaljat pótolni kellett, három kicsinek is biztosították a lehetőséget. A harmadik gólyácska akkor került oda, miután látszott, etetik, óvják a meglévő kettőt a szülők.Ez azért is fontos, mert ha emberek nevelik fel a gólyát, az nagy eséllyel nem lesz egyedül életképes a természetben, mivel nem volt kitől megtanulnia a szükséges mintákat.
Fotó: Pexels / Mariana Serban
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!