A dél-borsodi zsidóság történetének és tragédiájának emléket állító Groszmann Lili Emlékséta 2025. május 18-án immár tizenkettedik alkalommal kerül megrendezésre. Az idei esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen első alkalommal helyeznek el botlatóköveket Cserépfaluban két holokauszt áldozat emlékére.
Az emlékséta célja, hogy elevenen tartsa a helyi közösség emlékezetében azokat a zsidó családokat, akiket 1944-ben elhurcoltak otthonaikból. Az események hátterét fontos megértenünk: 1944 májusának végén Cserépfaluból és környékéről 931 zsidót gyűjtöttek össze és vittek a mezőkövesdi gettóba. Június első napjaiban felszámolták a gettót, a zsidókat a diósgyőri téglagyárba szállították, majd onnan Auschwitzba deportálták. A két cserépi családból mindössze ketten élték túl a holokausztot.
A megemlékezés új elemmel gazdagodik idén: a séta kezdetén, reggel 9 órakor két botlatókövet helyeznek el Cserépfaluban – egyet Groszmann Lili, egyet pedig Schwartz Éva emlékére, akik a holokauszt áldozatai lettek. A botlatókövek különleges jelentőségű emlékművek: ezek 10X10 centiméteres réz emléktáblák, amelyeket az áldozatok egykori lakhelye előtt helyeznek el a járdába süllyesztve. Nevükhöz híven megállítják és emlékezésre késztetik az arra járókat, akik véletlenül “beléjük botlanak”.
Az idei esemény abban is újszerű, hogy a szervezők köre kibővült: a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) és Az Élet Igazsága Alapítvány mellett első alkalommal Cserépfalu Önkormányzata is hivatalosan részt vesz a szervezésben. Ez az együttműködés jelképes jelentőséggel bír, hiszen mutatja, hogy a helyi közösség is fontosnak tartja a múlttal való szembenézést és az emlékezet ápolását.
“Harminc éve mozgok Cserépfaluban, de korábban egyáltalán nem volt téma a holokauszt. Amikor 11-12 éve, a 70 éves évfordulón rákerestem, megdöbbentem, hogy milyen sokan érintettek a témában,” – mondja Tóth Péter népművelő kutató, a séták szervezője, aki az évek során számos idős helybelivel készített interjút, oral history anyagokat gyűjtve a település zsidó közösségének történetéről.
A rendezvény május 18-án reggel 9 órakor kezdődik a Petőfi út elején, Groszmann Lili egykori házánál, ahol az első botlatókövet helyezik el. Ezt követően Schwartz Éva házánál is elhelyeznek egy emléktáblát. A résztvevők ezután felkeresik a zsidó temetőt, Pauer Gyula könyvszobrát (aki a budapesti Duna-parti cipők alkotója is), a falu haladó könyvkiadójának, Cserépfalvi Imrének emlékszobáját és a templomkerti holokauszt-emléktáblát.
A séta Cserépfaluból az 5 kilométerre lévő bogácsi zsidó temetőig tart, majd onnan fakultatíve folytatódik az egykori mezőkövesdi gettóig, ahová körülbelül 15 órára érkeznek a résztvevők. Mezőkövesden megtekintik az egykori zsinagóga emléktábláját, a tavaly lerakott botlatóköveket és a zsidó temetőt.
Az út során a sétát vezető Tóth Péter és kutatótársa, Balázs István megosztják a résztvevőkkel kutatásuk eredményeit. Az esemény különleges momentuma lesz, amikor felolvassák Hanna levelét, aki az egyetlen túlélő Groszmann gyermek, György lánya.
A 17 kilométeres séta fizikailag megterhelő lehet, de a szervezők hangsúlyozzák, hogy a cserépfalui szakasz, amely mintegy másfél óra, önmagában is teljes élményt nyújt. Az évek során különböző helyekről érkeztek résztvevők, és a szervezők remélik, hogy idén a helyiek közül is egyre többen csatlakoznak.
Az emlékezés tétje jelentős: három-négy generációval a tragikus események után visszahelyezni a közösségi emlékezetbe azokat, akik egykor a település integráns részét képezték. Ahogy Tóth Péter fogalmaz: “Az a lényeg, hogy ezek a dolgok megtörténtek, és ezt soha nem szabad elfelejteni. Mindig emlékeznünk kell, hogy ne történjen ilyen többet.”
A rendezvényt a cserépfalui Az Élet Igazsága Alapítvány szervezi, amely támogatásokat is fogad az emlékséta megszervezésére, a zsidó temető felújítására, Cserépfalvi Emlékszoba gondozására, II. világháborús emlékház kialakítására és a dél-borsodi zsidóság kutatására. További információk az esemény Facebook-oldalán találhatók.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!