A Hit Gyülekezete miskolci szervezetének, az örmény nemzetiségi önkormányzatnak és a Forrásvíz Kulturális Alapítványnak köszönhetően holokauszt emlékhelyet alakítottak ki Létrástetőn november 1-jén, mindenszentek napján nyolcvan évvel azután, hogy ’44 októberében-novemberében tömeggyilkosságokat követtek el a területen. A megyeszékhelyen hiánypótlónak számít az emlékhely, mindeközben a szomorú évforduló kapcsán a megyei levéltár igazgatója, Kis József tartott előadást a létrástetői tragédiáról.
Kis az emlékhely felavatását megelőző napon a Hit Parkban osztotta meg, hogy konkrét bizonyítékai vannak a Miskolc környéki tömeggyilkosságokról, amelyekről már korábban is beszámolt tanulmányaiban. A közeli, autóval a várostól nagyjából harminc percnyire levő Létrástető a Jávorkútról felvezető út mentén található, leginkább csak erdészek jártak arra akkoriban.
„Viszont a környező barlangokban és víznyelőkben az áldozatok holttestét könnyen el lehetett rejteni, ezért Létrástető „alkalmas helyszínnek” bizonyult arra, hogy kivégzéseket hajtsanak ott végre. A létrástetői áldozatok kilétét pontosan nem ismerjük. Valószínűleg összesen 135, többségében zsidó munkaszolgálatosokról, kisebb részben keresztényekről és szökött katonákról volt szó” – mondta a levéltár igazgatója.
Másnap a megemlékezésen Örkény István, „In memoriam dr. K.H.G.” című egyperces novelláját olvasta fel Szilágyi Sándor, a Forrásvíz elnöke és a Hit Gyülekezete Miskolc titkára, illetve a jelenlévő szervezetek képviselői koszorúkat helyeztek el az emlékműavatáson. Szilágyiék keresték meg az örmény nemzetiségi önkormányzatot két évvel ezelőtt, hogy működjenek együtt: Rózsa Péter elnök elárulta, már csak a szomorú történelmi párhuzam miatt is együttéreznek zsidó honfitársaikkal, így pedig nem volt kérdés, hogy csatlakoznak.
Ledniczky Zsolt, a Hit Gyülekezete Miskolc vezető presbitere az emlékműnél arra is emlékeztetett, bár a rendszerváltás óta folyamatosan csökken a város népessége, ez nem a ’90-es években kezdődött, hanem a holokauszttal: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nagyságrendileg 14-16 ezer zsidót deportáltak haláltáborokba.
Képek: MiNAP
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!