Bő másfél év elteltével a kormány belátta, hogy célszerű módosítania a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvényt, ha hozzá szeretne férni az Erasmus+, illetve a Horizont programok által nyújtott uniós forrásokhoz. Mindez azt is jelenti, hogy a szigorú összeférhetetlenségi szabályok bevezetésével Veres Pál elveszíti jogosultságát a Miskolci Egyetem kuratóriumának tagságárára.
Az Európai Unió már 2022 decemberében szorgalmazta volna a szigorításokat a modellváltáson átesett egyetemeken, tartva a politikai befolyásoltságtól, valamint a pénz útjának átláthatatlanságától. Válaszul a kormány 2023 februárjában minisztereket, államtitkárokat és kormányzati tisztviselőket léptetett ki az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiból és felügyelőbizottságaiból, hogy ezzel próbálja megkerülni az EU törvényi garanciákra irányuló várakozásait. Az intézkedés azonban sikertelennek bizonyult, és az unió kizárta a magyar alapítványi fenntartású egyetemeket a felsőoktatási-tudományos programokból. Így az intézmények jelentős összegektől estek el, és nem maradt más, csak az állami finanszírozású Pannónia program, amely sokkal kevesebb lehetőséget nyújt a diákoknak.
Az államilag megszervezett lehetőség keretében alig 700 hallgató mehetett külföldre tanulni augusztusban és szeptemberben, még az Erasmus esetében ez a szám elérte a tízezret.
A kormány egyébként már év elején megpróbálta orvosolni a problémát, méghozzá éppen Veres Pál bevonásával. Ugyanis amikor világossá vált, hogy az ügyben az EU-val folytatott tárgyalások elakadtak, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter felkereste Miskolc akkori polgármesterét. Tette ezt azzal a kéréssel, hogy mint ellenzéki és köztudottan párton kívüli szereplő, segítsen bebizonyítani Brüsszelnek, hogy az alapítványi egyetemek esetében szóba sem jön a pártpolitika.
“Saját személyével tudja bizonyítani, hogy itt tudománypolitikai kérdésekről, és nem pedig pártpolitikai kérdésekről van szó. Megígérte, hogy ez ügyben közbenjár, és felemeli hangját Brüsszelben, bízunk abban, hogy a tárgyalások minél hamarabbi sikeres lezárulásához fog majd hozzájárulni“- mondta akkor Navracsics Tibor.
A próbálkozás kudarcba fulladhatott, hiszen idén szeptembertől a hallgatók már nem vehetnek részt az Erasmus programban. Az RTL Híradó csatornája több modellváltáson átesett felsőoktatási intézmény között a Miskolci Egyetemtől is megerősítést kapott arra vonatkozólag, hogy az új tanévben diákjai már csak az állami pénzből megvalósult Pannónia Ösztöndíjprogramot vehetik igénybe.
A magyar kormány – így majdnem két év eltelte után – elhatározásra jutott, és meghozta döntését, miszerint itt az ideje megfelelni az Európai Unió által megfogalmazott összeférhetetlenségi kritikáknak. Legalábbis részben, hiszen az új keletű szigorítások a miniszterelnöki biztosokat és megbízottakat, valamint az EP-képviselőket nem érintik. (Ennek fényében Tarlós István volt főpolgármester megőrizheti elnöki pozícióját a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságában.) Azt a meglepő fordulatot, hogy megtörtént végre a törvénymódosítási javaslat közzététele, a Kulturális és Innovációs Minisztérium azzal indokolta, hogy
“az Európai Tanács által hozott intézkedés valamennyi vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézményt, illetve azok összes hallgatóját sújtja”.
A változások értelmében Veres Pál Miskolc egykori polgármestere távozni kényszerül az egyetem kuratóriumából. Nem tölthetnek be ugyanis sem kuratóriumi sem pedig felügyelőbizottsági tagságot az egyetemi alapítványokban azok akik a következő tisztségeket viselik, vagy viselték egy évre visszamenőleg:
- parlamenti képviselők
- polgármesterek (és a főpolgármester)
- kormánytagok
- államtitkárok
- miniszterelnök politikai igazgatója és a nemzetbiztonsági főtanácsadója
- kormánybiztosok, miniszteri biztosok
- helyettes államtitkárok
- kormányzati főhivatalok és a központi hivatalok vezetői és helyettesei
- kormányhivatal főigazgatója, igazgatója
- Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatója és igazgatói
- járási hivatalvezetők és helyettesei
- főosztályvezetők és osztályvezetők
Az összeférhetetlenségi szabályok az egyetemi alapítványok által alapított gazdasági társaságokra is kiterjednek, betartásukat pedig az Állami Számvevőszék ellenőrzi majd.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.