Miskolci és országos reakciók a mobiltelefon bevitelét nem engedő rendelet ellen

mobiltelefonálók

Megosztás

Indul a tanév, és az egyik legnagyobb változás, hogy tilos lesz bevinni az oktatási intézményekbe mobiltelefonokat és más tömegkommunikációs eszközöket a diákoknak. Az értelmetlenül kitalált tiltó rendeletről kérdeztünk érintetteket.

Tüntetés a Belügyminisztérium előtt: A telefontiltás és a pedagógusok megkerülése

A szeptember 2-ára meghirdetett tüntetés a Belügyminisztérium előtt követi azt a hullámot, amely már napokkal korábban elindult, amikor több százan gyűltek össze a fővárosi Madách Imre Gimnázium előtt, hogy kiálljanak felmentett igazgatójuk mellett. Az elégedetlenség azonban nem csak egy iskola problémája; a Belügyminisztérium legújabb rendelete szerint ugyanis szeptember 1-jétől szigorú korlátozás alá esik az összes telekommunikációs eszköz használata a közoktatási intézményekben. Az új szabályozás értelmében a tantestület döntheti el, hogy milyen formában hajtják végre a rendeletet, ám ez sem csillapította a feszültségeket.

Miskolci visszhangok és a telefontiltás realitása

A rendelet nyomán több miskolci középiskolát is megkerestünk, de cikkünk megjelenéséig csupán a Herman Ottó Gimnázium reagált, amelynek helyzete némileg hasonló a Madách Imre Gimnáziumhoz, hiszen tavaly az ő igazgató-helyettesüket is felmentették polgári engedetlenség miatt.

Az intézmény vezetősége arról tájékoztatott, hogy jelenleg még nem tudnak érdemi információval szolgálni a telekommunikációs eszközökre vonatkozó belső szabályozásról, mivel annak kidolgozása folyamatban van.

Azonban a diákoktól érkezett információk szerint a telefonokat le kell adni, méghozzá úgy, hogy a tanulók adatai szerepelnek rajtuk, elkerülendő az eszközök összekeveredését.

iskola - mobiltelefon

ADOM Diákmozgalom: elfogadhatatlan a mobilok kitiltása! 

Borsod24: Mit gondolnak a diákok, arról hogy szeptembertől szinte kitilthatják a mobilokat az iskoláknól?

Pintér Liza: Alapvetően teljesen elutasítjuk a rendeletet. Eddig is korlátozva volt a mobilok használata az oktatási intézményekben, ezt az intézmény házirendjében rögzítették. Viszont az, hogy ismételten fentről tiltanak be valamit, a tanárok és diákok megkérdezése nélkül, az elfogadhatatlan!

Borsod24: Mennyire volt általános a tanórán történő mobilhasználat?

Pintér Liza: Tagságunk nagy része elmondhatja, hogy elég gyakran használták tesztek írására, vagy edukatív játékok használatára. Például nyelvi órákon kifejezetten praktikus alkalmazásokat használhattunk, melyek segítették az adott nyelv elsajátítását. 

Borsod24: Habár a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy az iskola közössége döntsön a megvalósításról, ti találkoztatok már olyan intézménnyel, ahol a helyi diákönkormányzatot is bevonták volna?

Pintér Liza: Eddig sehonnan nem kaptunk ilyen információt, a legtöbb amit megtudtunk, hogy tájékoztatni fogják a diákságot a tantestület döntéséről. Ezt nem tartjuk helyesnek, úgy gondoljuk, azért működik minden iskolában diák érdekképviselet, hogy a diákok életét nagyban befolyásoló döntésekbe- mint ez, legalább a véleményüket kikérjék!

Tanárok nélkül, rendelettel irányítva

Borsod24: Hogyan vélekedtek a rendeletről a Tanítanék mozgalomban?

Törley Katalin: Azt gondolom, hogy egy nagyon összetett problémáról van szó, mivel nagyon sok problémát, függőséget, zaklatást okozhat a mobiltelefon a diákok körében, viszont azt is gondolom, hogy ezt nem egy felülről jövő tiltással kell megoldani, mivel már eddig is volt gyakorlat az iskolákban a telefonok szabályozására. Tehát ez eddig is működött, így nem értem, miért kell egy tiltó, parancsoló rendelettel korlátozni ezt az egészet. Én megint csak azt érzem, hogy nem tekintik a pedagógusokat felnőtt szakembernek akik képesek megoldani ezt a problémát. 

Borsod24: Több helyről is azt az információt kaptuk, hogy ebbe a döntésbe a diákokat ismét nem vonták be. Ön szerint milyen gyakorlattal kellene bevonni a helyi döntésekbe a diákokat?

Törley Katalin: Azt gondolom, hogy a helyi közösségnek kell megoldást találni erre a problémára. Ebbe a közösségbe beletartozik a tantestület, a diákönkormányzat és a szülők is. Ez azért is lenne fontos, mivel, ha valamelyik intézményben teljes tiltás lesz, fennáll a kérdés, hogy ki vállal felelősséget az eszközökért, hol tárolják ezt, milyen módon történik a beszedésük és a kiosztásuk, így mindenképp fontos lenne bevonni az iskolahasználók teljes közösségét! 

Borsod24: Hogyan lett volna érdemes bevezetni ezt a rendeletet? 

Törley Katalin: Alapból nagyon kevés idő maradt, amíg a rendelet alkalmazását kidolgozhatták az iskolák. Erre a rendeletre nem elég egy hét. Jó lett volna erre egy pilot projekt, ahol pár iskolában meglehetne nézni hogyan működik, aztán utána mérlegelni a bevezetés módját. A XXI. században vagyunk, szembe kell néznünk azzal, hogy ezekkel az eszközökkel élünk együtt, és ezeket az eszközöket kell használni. Az iskolának feladata lenne megtanítani ezt.

Borsod24: Terveznek valamilyen akciót a telefontiltással kapcsolatban?

Törley Katalin: Ami előttünk van, az a budapesti Madách gimis tiltakozás szeptember 2-án, ebben az akcióban részt vesz a Tanítanék is, mint támogató szervezet, mivel fontosnak tartjuk a helyi diákok támogatását.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek