Brutális mennyiségű ivóvíz tűnik el a rossz állapotban lévő csövekből Miskolcon

Megosztás

Óriási problémát okoz Magyarországon is az ivóvízveszteség, és sajnos ebben negatív értelemben Borsod-Abaúj-Zemplén megye, kiemelten Miskolc és környéke az élen jár. Egészen hihetetlen, de a víz több mint fele eltűnik.

Nemrég a Partizán Podcast Közélet iskolája műsorának volt a vendége a Víz Koalíció két tagja, Homoki Andrea és Magyar-Ábel Ágnes. A Víz Koalíció 2021-ben alakult a Civil Kollégium Alapítvány támogatásával, célja pedig felhívni a lakosság figyelmét az ivóvíz fontosságára, annak minőségére, valamint a hazánkban igencsak katasztrofális állapotban lévő ivóvízhálózatra.

A csőtörések sajnos mindennaposak Miskolcon is, ezzel a jelenséggel a megye többi településén is igencsak gyakran találkozhatunk. Ezt talán sokan nyugtázzák annyival, hogy öregek a csövek, a probléma azonban jóval nagyobb. Talán kevesen tudják, de Magyarországon az ivóvíz csaknem 20 százaléka eltűnik, egyszerűen elfolyik a földbe a rossz csövekből.

Hivatalosan a veszteség közé sorolják az illegális vízfogyasztást, a javítások során keletkezett veszteséget és a mérési pontatlanságot is, emlékeztet a szeged.hu egy korábbi írásában. Ez a szám azonban még így is kiugró, hiszen Miskolc jócskán az országos átlag felett van ebben a mutatóban.

Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron és Heves megye egyes területeiről ugyan nincs hivatalos adat, de 2022-ben a Borsodvíz Zrt. területén az ivóvízellátó rendszerek átlagos hálózati veszteség értéke csaknem 40 százalék volt, míg az ÉRV Zrt területén (amely több megyére is kiterjed) ez 23 százalék feletti értéket mutatott.

A vízközmű vezetékek átlagos élettartama 50 és 100 év közé tehető. A Víz Koalíció 2023. évi közérdekű adatkérése alapján Borsodban is akadnak olyan csőhálózatok, amelyeket 2022-ben egyetlen méteren sem újítottak fel, miközben a teljes rekonstrukció várható időtartama az országban 324 év.

Az adatok alapján a MIVÍZ szolgáltatási területén átlagosan másfél hiba történik kilométerenként, és 1.84 a Borsodvíznél. Még ennél is rosszabb a helyzet Szolnokon és a Baranya Víz által felügyelet régiókban.

A kormány 2013-ban a rezsicsökkentésre hivatkozva befagyasztotta a vízdíjakat, egy évvel később közművezeték adót szabott ki a szolgáltatókra. Az állam felajánlotta, átveszi a feladatot, ha cserébe ingyen a cégek vagyonát is megkapja, így a szolgáltatók kétharmada már állami kézbe került.

(kiemelt képünk illusztráció)

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek