A boltban és zárt tereken miért nem kell maszk, ha a tömegközlekedésben igen?

Megosztás

Három nap és újra visszatérünk a kötelező maszkviseléshez, legalábbis a tömegközlekedési eszközökön. De akkor miért csak ott? A többi, sok embert egyszerre befogadó zárt helyeken miért nem? Ezt még a virológus is nehezen érti.

Csütörtökön Gulyás Gergely a kormányinfón bejelentette, hogy a kormány három járványügyi intézkedést vezet be Magyarországon: a munkaadók előírhatják az alkalmazottaiknak a kötelező oltást, látogatási tilalmat vezetnek be az egészségügyi intézményekben, és

november 1-től kötelező lesz maszkot viselni a tömegközlekedési eszközökön.

Ez az utolsó talán teljesen érthető: a lakosság nagyjából 60 százaléka van beoltva, tehát logikus, hogy egy lassan két éve tomboló járvány alatt egy rosszul szellőző fémdobozban, ahol különböző mértékben összezsúfolódik egy csomó ismeretlen ember, nem jó közvetlenül egymás arcába lihegni. Az elmúlt időszakban számos szakember kérte a kormányt, hogy valamilyen formában hozzák vissza a maszkokat, de ez jó ideig nem történt meg, mondván, hogy az elsődleges fegyver az oltás, és a magyarok felnőtt emberek, akik el tudják dönteni, hogy kell-e nekik maszk.

A tömegközlekedés jó helyzet a vírusnak

A kormány július elején törölte el a kötelező maszkozást, akkor 5,5 millióan kapták már meg legalább az első oltást. Azóta mindössze nagyjából 440 ezerrel emelkedett ez a szám, de közben bedurrant a negyedik hullám. Felmerül a kérdés, hogy elég-e csak a buszon maszkot viselni, vagy érdemes lenne bevezetni a kötelező maszkviselést például boltokban vagy edzőtermekben.

„A virológust kérdezted, hogy elég-e, én erre viccesen azt szoktam mondani, hogy ha én csinálnám, akkor bezárnék mindent négy hétre az egész világon, és megszűnne a vírus. Nyilván, ez nem reális”

– válaszolt a kérdésre Kemenesi Gábor virológus.

Kemenesi szerint túl sok szempont érvényesül ahhoz, hogy egy ilyen, általánosabb szabályt meg lehessen hozni, ami mindenféle ágazatot lekorlátoz. Ha például a hatóságok észreveszik, hogy több konditeremben is gócpontok alakulnak ki, akkor érdemes lehet korlátozni valamilyen formában az aktivitást (például maszkkal, védettségi igazolvánnyal). Ezt csak példaként említette, egyelőre nem tud ilyen adatról. Egy ilyen intézkedésnél a teljes populációt kell figyelembe venni, és először a lehető legpraktikusabb, mondhatni legfájdalommentesebb megoldásokat kell választani.

„Ilyen a tömegközlekedés, ahol teljesen random módon, alig visszakövethetően jönnek össze emberek zárt térben, ami tök jó helyzet a vírusnak. Emiatt szerintem ez egy jó döntés”

– mondta Kemenesi.

A specializált helyekre (mint például egy konditerem) sokkal nehezebb korlátozásokat racionalizálni. Ha egy kormány azt látja, hogy van egy 60 százalékos átoltottság, és folyamatosan nő az új fertőzöttek száma, akkor érthető, hogy először a tömegközlekedéshez nyúl. Az oltás mellett az edzőterem egy visszakövethető helyszín: nagyjából lehet tudni, hogy ki és mikor volt ott, akár védettségi igazolványhoz is lehet kötni a belépést. Ezt a BKV-n sokkal nehezebb lenne megoldani.

„Nyilván nem fogom bezárni a konditermeket, ha azzal kinyírok egy ágazatot. Ilyenkor érdemes inkább a tömegközlekedés felé nézni.”

Lehet, hogy sokan ugrálnak és lihegnek az edzőtermekben, de ha csak nagyon kis számú fertőzés köthető oda, akkor jobban megéri a figyelmet a járványügyi szempontból veszélyesebb területekre összpontosítani.

Nagyon kellene a maszk. Gondoljunk bele abba, hogy az influenza is visszaszorult, mert tavaly szinte az egész világ maszkot húzott és jobban figyelt a higiéniára.

Ez azért van, mert a vírusok ugyan valóban nagyon aprók, de nem maguktól úszkálnak a levegőben, hanem porszemekre vagy cseppekbe kapaszkodnak, amik viszont már kifelé és befelé is fennakadnak a szöveten. Persze a leghatékonyabbak az légszűrős maszkok, de az FFP2-es, sőt, még a sima szövetmaszkok is rengeteget jelenthetnek egy járvány során; feltéve, hogy elegen viselik.

„Természetesen nem kell ebben aludni! Szokták mondani, hogy »höhö, a hülye, maszkos virológus, hehe«️, de egyszerűen csak ésszerűen kell használni: benzinkúton, bevásárlóközpontban, zárt terekben, tömegközlekedésen.”

(Telex.hu)

Kapcsolódó cikkek