Az albérletek árának emelkedése folytatódik országszerte, de a valódi drágulás az egyetemvárosokban zajlik, ezt Miskolcon is érezni.
A borsodi megyeszékhelyen tavaly óta 20 százalékkal – 100 ezer forintról 120 ezer forintra – ugrottak a bérleti díjak, ami jóval meghaladja az országos 7,6 százalékos és a budapesti 8,6 százalékos éves drágulási ütemet.
A Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com frissen közzétett lakbérindexe szerint áprilisban országosan 0,9 százalékkal, a fővárosban pedig 1,3 százalékkal nőttek a bérleti díjak az előző hónaphoz képest. A fővárosban a havi középérték továbbra is 250 ezer forint – ez az a lélektani határ, amit a tulajdonosok egyelőre nem mernek átlépni, talán félve attól, hogy a bérlők inkább olcsóbb megoldásokat keresnek.
Miskolc helyzete különösen figyelemreméltó: miközben az ingatlanárak tekintetében még mindig a megfizethető kategóriába tartozik (négyzetméterenként átlagosan 494 ezer forint, szemben Debrecen 937 ezer vagy Szeged 880 ezer forintos átlagával), a bérleti díjak emelkedése az országos átlag többszöröse. Ez komoly kihívás elé állítja a helyi diákokat és albérletkeresőket, akiknek egyre mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a többi egyetemvárosban is jelentős drágulás tapasztalható: Szegeden, Pécsen és Győrben 10-30 ezer forinttal emelkedtek a bérleti díjak, így ezekben a városokban 160-190 ezer forint az átlag. Budapest és Debrecen esetében a bérleti díjak lényegében stagnáltak – előbbiben 250 ezer, utóbbiban 225 ezer forintos havi átlaggal.
A szobabérlés sem jelent már olcsó megoldást: Budapesten kereken 100 ezer, Debrecenben, Szegeden, Pécsen és Székesfehérváron 70 ezer forint az átlagos havi bérleti díj, míg más egyetemvárosokban, feltehetően Miskolcon is, 50-60 ezer forintos szobaárakkal kell számolni.
Az egyetlen jó hír, hogy a bőséges kínálat – országszerte több mint 17 ezer, Budapesten több mint 10 ezer kiadó lakás – fékezheti a további áremelkedést. Az idei első negyedévben aktív befektetői vásárlások miatt ráadásul a kínálat várhatóan tovább bővül, ami különösen az egyetemisták és albérletkeresők számára lehet pozitív fejlemény.
Érdekes látni, hogy miközben Miskolcon az albérletárak meredeken emelkedtek, az ingatlanárak tekintetében továbbra is a megfizethető kategóriában marad a város. Egy négyzetméternyi használt ingatlan átlagosan 494 ezer forintba kerül, alig több mint fele a debreceni áraknak, és közel hatoda a budapesti V. kerület közel 2 millió forintos négyzetméteráránál. Ez azt sugallja, hogy a befektetők jól látják: a kiadott ingatlanok megtérülése egyre vonzóbb lehet a borsodi megyeszékhelyen.
A piac kettőssége – a viszonylag alacsony ingatlanárak mellett gyorsan emelkedő bérleti díjak – további befektetői érdeklődést vonzhat Miskolcra, ami idővel enyhítheti az albérletek drágulási ütemét. Addig azonban a borsodi megyeszékhely lakásbérlőinek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, mint azt egy évvel ezelőtt tették.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!