Megtorpantak az albérletárak, Miskolc helyzete különösen érdekes

Megosztás

Fordulat jelei körvonalazódnak a kiadó lakások piacán a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb, októberi adatai szerint. Az országos átlagos lakbérek 0,5 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest, míg a fővárosban gyakorlatilag stagnálást mutatnak 0,1 százalékos növekedéssel. Az éves szintű drágulás üteme országosan 8,5 százalékra mérséklődött a szeptemberben mért 9,6 százalékról.

“Az országosan tapasztalható októberi lakbércsökkenés részben a szezonális hatásokkal magyarázható,” – értékelte a helyzetet Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. “Az elmúlt évek során már többször előfordult, hogy az albérletszezon lecsengése után az áremelkedés dinamikája átmenetileg lassult. A másik, talán fontosabb tényező, hogy az elmúlt időszak jelentős drágulásával a bérlők nehezen tudnak lépést tartani.”

A szakértő szerint a bérlők vásárlóereje elérte határait, amit jól mutat, hogy októberben már csak visszafogottabb árakon voltak hajlandóak lakóingatlanokat bérelni. Ezt támasztja alá az is, hogy a kiadó lakóingatlan-hirdetések száma 18 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor, és az albérletszezon lecsengése után sem csökkent a kínálat, ami pedig korábban jellemző volt.

A budapesti albérletpiacon jelenleg 250 ezer forintos átlagos bérleti díjjal találkozhatnak a keresők. A II. kerület vezeti az árlistát 340 ezer forintos átlagos lakbérrel, míg a XXIII. kerületben 160 ezer forintért lehet lakást bérelni. A legnagyobb kínálattal rendelkező XI. és XIII. kerületben 263 ezer, illetve 250 ezer forintos átlagárak jellemzőek.

A vidéki nagyvárosok közül Debrecen vezeti a listát 230 ezer forintos átlagos lakbérrel, amit Győr követ 200 ezer forinttal. Szeged és Pécs a középmezőnyben helyezkedik el 160, illetve 150 ezer forintos átlagárral. Különösen érdekes Miskolc helyzete, ahol az átlagos bérleti díj 115 ezer forint körül alakul. Az egyetemvárosok közt itt a legolcsóbb az albérleti díj, de a megyeszékhelyek sorában is csak Salgótarjánt és Szekszárdot előzi meg Miskolc.

A város albérletpiacát összetett tényezők alakítják. A Miskolci Egyetem jelentős hallgatói bázisa stabilan magas keresletet biztosít, különösen a campushoz közeli városrészekben. Az elmúlt években megvalósult városfejlesztési projektek, köztük a megújult belváros és a fejlődő közlekedési infrastruktúra, fokozatosan növelik a város vonzerejét. A helyi munkaerőpiac is változóban van: a hagyományos ipari szerkezet mellett egyre több modern szolgáltató központ és technológiai vállalat jelenik meg, ami új típusú bérlői igényeket generál.

A miskolci albérletpiac további sajátossága a jelentős területi különbségek. Míg az egyetem környékén és a belvárosban magasabb árakkal találkozhatunk, addig a külsőbb városrészekben kedvezőbb áron lehet lakást bérelni. A város előnye, hogy a viszonylag alacsonyabb bérleti díjak mellett is számos szolgáltatás elérhető, az egyetemi kampusztól kezdve a kulturális lehetőségeken át a természeti környezetig.

“Egyelőre korai lenne eldönteni, hogy átmeneti megtorpanásról van szó, vagy stabilizálódnak a bérleti díjak a mostani szintek környékén,” – teszi hozzá Balogh László. “Mindenesetre az egyértelmű, hogy a bérleti díjak lélektani határhoz értek az országos piacon.”

Forrás: Ingatlan.com

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek