A munkanélküliségi mutatók jelentős különbségeket mutatnak az országban: míg Győr-Moson-Sopron megyében már csak 1,18 százaléknyi a munkanélküliek aránya a munkaképes korú népességen belül, Borod-Abaúj-Zemplén megyében ez az adat több mint 8 százalék.
A megyénkben már 8,24 százalékos munkanélküliségi rátát a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tette közzé a legújabb, 2024. november 20-i adatokon alapuló jelentésében.
Munkaképes korúnak számítanak a számítási módszertanuk szerint azok, akik 15 és 64 év közötti nők vagy férfiak. A megye munkaképes lakosságának száma 401 055 fő, akik közül 33 039 fő nyilvántartott álláskereső. A legfrissebb adatok arról árulkodnak, hogy van olyan település megyénkben, ahol csaknem 42 százalékos a munkanélküliségi ráta, de akadnak olyan községek, ahol megvalósult a teljes foglalkoztatás, hiszen a munkaképes lakosságból mindenki dolgozik.
Foglalkoztatási szempontból BAZ megye legrosszabb helyzetű települése Fáj község, ahol 264 munkaképes korú lakos éli mindennapjait, és közülük 110 fő nyilvántartott álláskereső. Ez 41,67 százalékos munkanélküliségi mutatót jelent.
Van három olyan hely megyénkben, ahol megvalósult a teljes foglalkoztatás. Ilyen Debréte, ott a 14 fős lakosságból 9 munkaképes korú személyt tartanak nyilván. Perecsén, a 17 fős lakosságból 9 fő a munkaképes korúak száma. Teresztenyét 21 fő lakja, akik közül 12 fő aktív korú van. Ezen a három településen mindenki dolgozik.
A legnagyobb népességű városok közül Miskolcon 93 355 fő van munkaképes korban, akik közül 4142 főnyi munkaképes lakosság ütközik korlátokba, amennyiben munkába szeretne állni. Itt a munkanélküliségi ráta 4,44 százalék.
A többi, nagyobb város közül Ózdon 11,07, Kazincbarcikán 5,33, Mezőkövesden 6,06, Tiszaújvárosban 3,59, Sátoraljaújhelyen 8,92, Sárospatakon pedig 5,92 százalékos a munkanélküliség.
A kisebb településeken találkozni olyan adatokkal, amelyekből kiderül, hogy Felsőgagyon csaknem minden harmadik munkaképes korú polgár munkanélküli, de a teljesség igénye nélkül, például Rakacán csaknem minden negyedik aktív korú polgár nem talál munkát. Hasonló a helyzet Tornanádaskán, Tiszakarádon, Tiszacsermelyen, Szalaszenden, Lácacsékén, Hernádvécsén, Csenyétén és Bereten is.
Összességében elmondható, hogy a megye kisebb települései vannak komoly bajban, nem csoda tehát, hogy sokan elhagyják ezeket az apró településeket és a városokban igyekeznek maguknak munkát találni. Ha pedig kiürülnek a falvak, jönnek a szlovákok és felvásárolják azokat.
(kiemelt képünk illusztráció)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!