Nem egy olyan Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település van, ahol nehéz a boldogulás a hátrányos helyzetű roma fiatalok számára. Munkát ugyanis csak a városokban tudnának vállalni, oda viszont el is kell jutni, ami saját autó nélkül szinte lehetetlen.
Ha nincs autód, ide vagy láncolva – ez az általános vélemény a megye északi részén, a Cserehátban található rakacaszendi lakosok között. A Magyar Narancs e heti lapszámában részletes riportban foglalkozik a 240 lelkes faluval, ahol a Regionális Civil Központ Alapítvány (RECIK) részt vesz az állami támogatásból működő Felzárkózó Települések (FeTe) nevű szegénységfelszámoló programban, és úgynevezett Jelenlétházat működtet a településen.
A RECIK sok más tevékenység mellett szociális bérlakásokat is felújít a faluban, melyeket a hátrányos helyzetűek igen kedvező áron, négyzetméterenként pár száz, vagyis havonta körülbelül tízezer forintért bérelhetnek. Nem nehéz észrevenni ezeket a házakat, ugyanis narancs színűkkel kitűnnek az egyébként többniyre ramaty állapotban lévő, olykor romos épületek közül.
A lap riportjában megemlíti, amit az itt lakók nagyon jól tudnak, hogy a térség egyik legnagyobb problémája a kevés munkalehetőség. Éppen ezért, mint olyan sok másik településen, itt is főleg közmunkából élnek az állampolgárok. Beszédes, hogy a második legnagyobb foglalkoztató Rakacaszenden a RECIK, pedig a helyben dolgozó munkatársak száma a tízet sem éri el.
Nem csoda, hogy a fiatalok többsége elköltözött már a több mint 60 kilométerre található Miskolcra, esetleg Kazincbarcikára, de még Edelény is kedvelt célpont közöttük, habár sok minden az elbeszélések alapján ott sem található. A munkába járás ugyanis nehéz, hiszen buszok ritkán járnak a nagyobb településekre. Az így kiürült falvakat pedig szeretik felvásárolni a szlovákok, ezzel a kérdéskörrel a Borsod24 részletesebben foglalkozott.
A Magyar Narancs megjegyzi, a régióban is az a helyzet, ami az egész országban károsan hat a roma lakosságra: a nagyvállalatok szívesebben alkalmaznak távol-keleti vendégmunkásokat, ugyanis ők terhelhetőbbek és nem is kérnek annyit. Pedig sok fiatal szívesen dolgozna ezeknél a cégeknél és képezné magát, de Magyarországon nem ebbe az irányba mennek a dolgok.
A teljes cikk a magyarnarancs.hu-n olvasható el.
(kiemelt kép: magyarnarancs.hu)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!