Kémkedés az európai egyetemeken – vajon Miskolcon mi a helyzet?

Megosztás

“Ébernek kell lennünk, de nem paranoiásnak.” Az EU egyetemein úgy gondolják, a megszokottnál óvatosabban kell bánni az egyébként szívesen látott kínai, iráni és orosz kötődéssel rendelkező diákokkal, mert az ördög nem alszik. Valóban ennyire figyelni kell? És Miskolcon ez vajon okozhat bármilyen problémát?

A strasbourgi plenáris ülésen az európai parlamenti képviselők az európai egyetemeken a nem uniós országok részéről érkező beavatkozásról és kémkedésről vitáztak. Az európai egyetemek a jelentések szerint harmadik országok – például Kína, Oroszország vagy Irán – beavatkozásának célpontjaivá válnak – figyelmeztettek az európai parlamenti képviselők a strasbourgi plenáris vitán.

“Ez a téma, ami az egyetemi szintű lehetséges beavatkozást illeti, a politikánk vakfoltja. Ez azt jelenti, hogy valójában bizonyított tények vannak, amelyek kétfélék lehetnek, vagy nyílt kémkedés, amikor a kutatásról van szó, vagy befolyásolás” – mondta az Euronewsnak Laurence Farreng francia EP-képviselő (Renew Europe), aki kérte, hogy ez a vita kerüljön napirendre.

Egymást követve mondták el a képviselők, hogy a harmadik országok kihasználják az akadémiai partnerségeket, hogy hasznot húzzanak a technológiaátadásból, kémkedési műveleteket folytassanak vagy befolyásolják a vitákat.

“Kína olyan stratégiai területeken finanszírozza az európai kutatókat, mint a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológiák, az űrkutatás és a biotechnológia. A kínai kutatókat a hírszerzési törvény kötelezi arra, hogy tudásukat megosszák az állammal” – jelentette ki Hannes Heide, osztrák európai parlamenti képviselő (S&D).

“Ezért sürgősen meg kell erősíteni a kutatásfinanszírozás ellenőrzését és átláthatóságát” – tette hozzá.

A képviselők ajánlásai között a finanszírozó intézmények átláthatóságának biztosítását, az egyetemek tudatosságának növelését és a felsőoktatás állami finanszírozásának növelését szorgalmazták.

“Ezt a munkát az európai hírszerző ügynökségekkel is össze kellene hangolni. Hiszen gyakran ők lesznek az elsők, akik a külföldi beavatkozást felfedik” – jelentette ki Markéta Gregorová cseh EP-képviselő (Zöldek/EFA képviselőcsoport).

“Kína és Oroszország a külföldi beavatkozás fő forrásai. Tehát miközben szívesen látjuk az ezekhez a nemzetekhez kötődő diákokat az egyetemeinken, nem szabad naivnak lennünk, és nem szabad mindenkinek könnyű hozzáférést biztosítanunk a csúcstechnológiához. Ébernek kell lennünk, de nem paranoiásnak” – tette hozzá.

A képviselők ugyanakkor hangsúlyozták az akadémiai szabadság, valamint az intézmények autonómiájának és nyitottságának garantálásának fontosságát.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek