A magyar választási rendszer jelentős átalakítás előtt áll, amely alapjaiban változtatja meg az ország választási térképét. A parlament igazságügyi bizottsága elé került 65 oldalas törvénymódosító csomag, amely nem kormánypárti indítványként, hanem bizottsági módosító javaslatként került benyújtásra, gyökeres változásokat hoz különösen Budapest és Pest megye vonatkozásában.
A módosítás leghangsúlyosabb eleme, hogy a fővárosban a jelenlegi 18 egyéni választókerület helyett csak 16 marad, miközben Pest vármegyében – a jelentős lakosságszám-növekedésre hivatkozva – 12-ről 14-re emelkedik a választókerületek száma. A változtatás gyakorlatilag az összes budapesti választókerület határainak újrarajzolását jelenti, ami az ellenzék szerint tudatos politikai térképrajzolás a kormánypárt részéről.
A módosítások szükségességét a Nemzeti Választási Iroda már a 2022-es országgyűlési választás, majd a 2024-es önkormányzati és EP-választás után is jelezte. A jelenlegi beosztás ugyanis több ponton sérti a választási törvényt, amely szerint az egyes választókerületekben az országos átlaghoz képest maximum 20 százalékkal térhet el a választópolgárok száma. Ezt a limitet Pest megyében hét kerület is átlépte a jelentős beköltözések miatt, míg Somogy és Tolna megyében épp ellenkező előjellel: itt jóval kevesebb választó jutott egy-egy kerületre az átlagnál. Ez az aránytalanság azt eredményezte, hogy egy somogyi képviselői mandátumhoz jóval kevesebb szavazat kellett, mint egy pest vármegyeihez.
A törvénymódosító csomag számos technikai újítást is tartalmaz. A választási eljárás egyszerűsödik: a jövőben nem lesz kötelező borítékot adni a szavazóknak, és a lakcímkártya sem lesz szükséges a voksoláshoz – elegendő lesz a személyi igazolvány, útlevél vagy jogosítvány bemutatása. A választási értesítőt a választópolgárok elektronikus tárhelyére is elküldi majd a Nemzeti Választási Iroda.
A Karácsony-Vitézy főpolgármester-választási versenyfutás tanulságait levonva új szabályozás születik a szoros eredmények kezelésére is. Automatikus újraszámolásra lesz lehetőség, ha az első és második helyezett közötti különbség az önkormányzati választáson az összes leadott szavazat 0,5 százalékánál, az országgyűlési választáson pedig 101 szavazatnál kisebb.
Az ellenzék részéről erős kritikák fogalmazódtak meg a változtatásokkal kapcsolatban. Karácsony Gergely főpolgármester politikai bosszúnak nevezte a módosítást, szerinte a kormány így áll elégtételt azért, hogy Budapest rendre ellenzéki vezetésű marad. Több ellenzéki képviselő “választási atombombaként” és gerrymanderingként hivatkozik az átrajzolásra. Különösen beszédes, hogy míg 2022-ben Budapesten a 18 egyéni mandátumból 17-et az ellenzék nyert el, addig a most megerősített Pest megyei körzetekben kizárólag fideszes győzelmek születtek.
Szakmai körökben további változtatások lehetősége is felmerült: például a parlamenti küszöb 5-ről 3 százalékra csökkentése, ami több kisebb ellenzéki pártnak adna esélyt a parlamentbe jutásra, ezáltal tovább osztva az ellenzéki szavazatokat. Bár a Fidesz cáfolja, egyesek szerint felmerült a határon túli egyéni választókerületek létrehozásának lehetősége is, ami akár 10 további mandátumot is hozhatna a kormánypártnak.
A törvény szerint a választás évében már nem lehet változtatni a választókerületi beosztáson. Történelmi perspektívából nézve érdemes megjegyezni, hogy a rendszerváltás óta jellemzőek az aránytalanságok a magyar választási rendszerben – a 2010-es első fideszes kétharmados győzelem is alkotmánysértő térkép mellett született. Kövér László házelnök 2018-ban nyíltan beszélt arról, hogy “bűvészkedtek” a körzethatárokkal.
A változtatások a 2026-os országgyűlési választáson lépnek először életbe, és várhatóan jelentősen befolyásolják majd a politikai erőviszonyokat. A módosítás támogatói a demográfiai változásokhoz való szükségszerű alkalmazkodással érvelnek, míg kritikusai szerint a változtatások egyértelműen a kormánypárt érdekeit szolgálják, és Budapest politikai súlyának csökkentését célozzák.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!