Rézkori kincsek Hejőpapiból, kocsmaóra Sajószögeden

Megosztás

Villámgyorsan szaladt végig a közösségi médián azoknak a csodás edényeknek a fényképe, amelyet a miskolci Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztálya posztolt. Az archeológia után érdeklődő laikusok és a szakma is felkapta a fejét a páratlanul gazdag leletre, melyet pár napja egy sír mellékleteiként fedeztek fel. A kincsek további érdekessége, hogy az ásatás vezetője a következő héten egy közeli település kocsmájában tart majd előadást a régészetről és Hejőpapiban eddig felfedezett jelentős kincsekről.

Nem hittek a szemüknek azok a régészek, akik immáron negyedik éve dolgoznak az egyik Hejőpapihoz közeli kavicsbánya tervezett bővítésének területén. Céljuk az, hogy mielőtt újra és újra kiterjeszti határait az ipari tevékenység, felderítsék és feltárják azokat az objektumokat, melyek nyomai arról tanuskodnak, hogy több ezer évvel ezelőtt milyen emberek éltek BAZ megye jelenlegi területén. A hektárokban mérhető felszínen az őskor különböző korszakairól bőven találni árulkodő jeleket, ezidáig a neolitikum, a rézkor és a vaskor sírjai, épületmaradványai, agyagnyerő és szemetesgödrei, és azok tartalmai bukkantak elő.

Az egyik napokban kibontott sír mellékleteként most egy különösen gazdag leletanyagot sikerült “megfogni”: a gödörben több mint egy tucat szépséges kerámia bukkant elő, köztük a nyitóképen is látható csőtalpas, bütykökkel díszített tál, melyek kora 6000-6500 év. A régészek nem tartják kizártnak, hogy a területen még további gazdag temetések nyomai is előbukkannak.

A területről egyébként nemrégiben még egy érdekes lelet fotóját posztolták, ezen egy kerámiaarc mosolyog a szemlélőkre. A cserépdarab egy tipikusan a neolitikumra jellemző arcos edény egy darabja, amelyből már néhányat korábban is sikerült kiásni megyénkben és az ország más területein is, mégis óriásörömet okoztak a múzeum munkatársainak.

Egy korábbi években készült drónfelvétel a bányató partján zajló ásatásról, melyről lapunk nemrégiben videót is forgatott

A területen folyó ásatások vezetője, Hajdú Melinda a napokban egy olyan felkérést is kapott, amely nem éppen hétköznapi a szakmában: kocsmaórát fog tartani az ásatásokhoz közeli sajószögedi Félidő Sörözőben. Történt ugyanis, hogy a tevékenység felkeltette az érdeklődését a helyieknek, és megkeresték a régészt, aki igent mondott az invitálásra. Így pénteken este hat órától többek között arról szerezhetnek majd ismereteket a helyiek, mi egy régész feladata, hogyan zajlik egy feltárás, kik vesznek részt a feladatokban, honnan lehet tudni a kutatás legjobb helyszínéről, mi minden található a földben és mi lesz a megtalált anyag sorsa.

A Borsod24 felületén a közelmúltban számtalan régészettel foglalkozó írást publikáltunk, melyek közül a legérdekesebbek ezen a linken érhetőek el, többek között a zöldhalompusztai aranyszarvasról, a Bársony-házi szakócákról, a bodrogolaszi aranyleletről, a kistokaji cikádafibulákról, a karosi honfoglaláskori temetőről, és még sok-sok más érdekességről.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek