Új fejezet kezdődik Miskolc életében: megtörtént a polgármesteri váltás

Miskolc 2024.10.01. átadás-átvétel a városházán - Fotó: Minap/Osztie TIbor

Megosztás

2024. október 1-jén új fejezet kezdődött Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyének életében. Pontosan 10 órakor a miskolci városháza patinás dísztermében került sor arra az eseményre, ahol Veres Pál leköszönő polgármester hivatalosan is átadta a város vezetését utódjának, Tóth-Szántai Józsefnek.

A ceremónia ünnepélyes légkörben zajlott, ahol a két városvezető kézjegyével látta el az átadás-átvételről szóló dokumentumokat. Ez a momentum szimbolikusan is lezárta az elmúlt öt év időszakát: Veres Pál, aki nem indult újra a polgármesteri székért, mandátuma 2024. szeptember 30-án éjfélkor járt le.

Utódja, Tóth-Szántai József – a Pont Mi Egyesület, a Fidesz és a KDNP közös jelöltje – a június 9-i önkormányzati választásokon nyerte el a miskolciak többségének bizalmát, és október 1-jén 0 órától hivatalosan is átvette a város irányítását.

Az átadás-átvétel folyamata alapos előkészítést igényelt. A leköszönő városvezetés szeptember 30-ai közlése szerint az önkormányzat pénzügyi helyzete stabilnak mondható. Az átadás-átvételhez előkészített dokumentáció alapján az önkormányzat és intézményei pénzeszközeinek záró állománya – a 2024. szeptember 16-i zárás szerint – 13 milliárd 54 millió 326 ezer 362 forint volt.

A polgármesterváltás csak az első lépése Miskolc politikai megújulásának. A város életében a következő jelentős esemény október 4-én következik be, amikor is sor kerül az alakuló közgyűlésre.

Ezen az ülésen a június 9-én megválasztott 26 önkormányzati képviselő és az új polgármester ünnepélyes keretek között teszi le hivatali esküjét, megalakítva ezzel Miskolc Megyei Jogú Város új Közgyűlését, amely a 2024 és 2029 közötti választási ciklusban irányítja majd a várost.

Miskolc 2024.10.01. átadás-átvétel a városházán
Forrás: Tóth-Szántai József Facebook-oldala

A júniusi választások eredményeként a 26 tagú új miskolci közgyűlésben – a polgármesterrel együtt – 16 mandátumot szerzett a Pont Mi Egyesület, a Fidesz és a KDNP szövetsége. Ez a többség várhatóan stabil hátteret biztosít majd az új városvezetés számára. A baloldali pártok – a DK, az LMP-Zöldek, az MSZP és a Párbeszéd-Zöldek – választási összefogása 5 képviselői helyet tudhat magáénak. A Mi Hazánk és a Függetlenek-SZIVE-Jobbik-Momentum választási szövetség egyaránt 2-2 mandátumot szerzett, míg a Nép Pártján 1 képviselőt juttatott be a testületbe. Az alakuló közgyűlésen derül majd ki, pontosan hány frakciója lesz a testületnek. A miskolci önkormányzat jelenlegi szervezeti és működési szabályzata szerint legalább 3 képviselő hozhat létre frakciót.

A miskolci közgyűlésbe az alábbi politikusok jutottak be:

Polgármester: Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
Egyéni választókerületi képviselők:

  1. Klinga Dániel (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  2. Czinkné Sztán Anikó (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  3. Barta Gábor (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  4. Berencsy Sándor Máté (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  5. Alavári Zsuzsa (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  6. Kozma István Jánosné (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  7. Fodor Zoltán (DK-LMP-Zöldek-MSZP-Párbeszéd-Zöldek)
  8. Kavecsánszki Erzsébet (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  9. Matiscsák Éva (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  10. Szécsényi Marianna (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  11. Molnár Péter (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  12. Hollósy András (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  13. Deák-Bárdos Mihály (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  14. Bajusz Gábor (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  15. Pakusza Zoltán (Mi Hazánk)
  16. Bartha György Imre (DK-LMP-Zöldek-MSZP-Párbeszéd-Zöldek)
  17. Dr. Hojnyák Dávid (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)
  18. Bodor Márk (Pont Mi Egyesület-Fidesz-KDNP)

Kompenzációs listás képviselők:

  1. Dr. Simon Gábor (DK-LMP-Zöldek-MSZP-Párbeszéd-Zöldek)
  2. Dr. Fekete Zoltán Józsefné (DK-LMP-Zöldek-MSZP-Párbeszéd-Zöldek)
  3. Mezei Attila (DK-LMP-Zöldek-MSZP-Párbeszéd-Zöldek)
  4. Szarka Dénes (Függetlenek-SZIVE-Jobbik-Momentum)
  5. Szopkó Tibor (Függetlenek-SZIVE-Jobbik-Momentum)
  6. Tarnóczi Attila (Mi Hazánk)
  7. Lehoczki-Spider László (Nép Pártján)

Az október 4-i ülésen várható a város leendő alpolgármestereinek jelölése és megválasztása is. Ez a lépés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a városvezetés teljes csapata felálljon, és megkezdődhessen a következő önkormányzati ciklus érdemi munkája Miskolc működtetése és fejlődése érdekében.

Tóth-Szántai József új polgármester előtt számos kihívás áll. A város gazdasági fejlesztése, a munkahelyteremtés, az infrastruktúra korszerűsítése, valamint a környezetvédelmi és kulturális programok mind olyan területek, amelyekre az új vezetésnek kiemelt figyelmet kell fordítania. Az új polgármester várhatóan hamarosan ismerteti részletes programját és prioritásait a következő öt évre vonatkozóan.

A miskolci lakosok nagy várakozással tekintenek az új városvezetés működése elé. Sokan remélik, hogy a változás új lendületet ad a város fejlődésének, és Miskolc tovább erősítheti pozícióját nem csak a régióban, de országos szinten is. Az elkövetkező hetek és hónapok megmutatják majd, hogy az új vezetés hogyan tud megfelelni ezeknek a várakozásoknak, és milyen konkrét lépéseket tesz Miskolc felvirágoztatása érdekében.

Nyitókép: Miskolc 2024.10.01. átadás-átvétel a városházán – Fotó: Minap/Osztie Tibor

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz. 

Kapcsolódó cikkek