A kiberbűnözők nem pihennek, ezúttal Sárospatakon fosztogattak

online csalás

Megosztás

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság megint egy súlyos internetes csalásos esetről számolt be, amely a Mátrix Projekt keretében folytatott küzdelmük részét képezi az online bűnözők ellen. A tettes egyelőre nincs meg.

Az eset jól szemlélteti, hogy a kiberbűnözők folyamatosan új módszereket találnak ki, de a végső céljuk változatlan: megszerezni a gyanútlan áldozatok banki adatait és pénzét.

A konkrét esetben egy sárospataki lakos vált áldozattá augusztus 23-án. Egy csaló, aki bankfelügyeleti szakembernek adta ki magát, telefonon kereste meg az áldozatot. Azt állította, hogy gyanús tranzakciót észleltek a számlán, és segítséget ajánlott ennek megakadályozására. A csaló rávette az áldozatot, hogy telepítse az AnyDesk nevű távoli hozzáférést biztosító alkalmazást a számítógépére. Ez lehetővé tette a bűnöző számára, hogy hozzáférjen az áldozat online banki adataihoz.

Ennek eredményeként összesen tizenegy millió forintot utaltak át jogosulatlanul különböző számlákra.

A Sárospataki Rendőrkapitányság jelenleg is nyomozást folytat az ügyben, az elkövető kilétének felderítése érdekében.

Nemrég számoltunk be egy hasonló esetről Sátoraljaújhelyen (21 milliós kár), illetve Bükkábrányban (15 millió forint a kár) is

A rendőrség hangsúlyozza, hogy az ilyen típusú csalások megelőzése érdekében rendkívül fontos az óvatosság és a körültekintés. Néhány kulcsfontosságú tanácsot is megfogalmaztak:

  1. Soha ne osszuk meg bankkártyánk vagy netbankunk belépési adatait idegenekkel, különösen ne telefonon vagy interneten keresztül. A bankok sosem kérnek ilyen információkat, mivel ezek már rendelkezésükre állnak.
  2. Valódi banki alkalmazottak soha nem adnak utasítást telefonon keresztül pénzátutalásra.
  3. Kerüljük ismeretlen eredetű programok telepítését vagy letöltését eszközeinkre, bárki is javasolja azt.
  4. Legyünk gyanakvóak, ha a telefonáló akcentussal vagy hibás nyelvtannal beszél, illetve ha az e-mailek nyelvtani hibákat tartalmaznak.
  5. Ne bízzunk vakon ismeretlenek üzleti vagy befektetési ajánlataiban, különösen ha irreálisan magas hozamot ígérnek.

Ezek az óvintézkedések segíthetnek abban, hogy elkerüljük az online csalások áldozatává válást és megvédjük pénzügyi biztonságunkat a digitális térben is.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek