Ismerik a miskolctapolcai Jézus Szent Szíve sziklakápolnát? Ez Magyarország két sziklában kialakított szentélyének egyike. A kápolna, bár különleges és történelmi jelentőségű, kevésbé ismert, mint budapesti társa, a Gellért-hegyi Magyarok Nagyasszonya sziklatemplom.
A kápolna története a 16. századig nyúlik vissza. Akkoriban a területen bencés kolostor állt, amely két fő kihívással küzdött: a magas talajvízszinttel és a politikai feszültségekkel. 1532-ben Bebek Imre és Ferenc emberei megtámadták, kifosztották és felgyújtották a kolostort, mert a szerzetesek nem álltak át I. János király oldalára. Ezután Tapolcának egészen a 20. századig nem volt miséző helye.
A sziklakápolna létrejötte Szabó Pius esperes nevéhez fűződik, aki a 20. század elején rendszeresen látogatta a területet. A Pataky családdal folytatott beszélgetések során merült fel egy új istentiszteleti hely létrehozásának gondolata. Pataky Rudolf felajánlotta a tulajdonában lévő Verebes-tanya nevű területet, ahol két kis tufába vájt barlang már létezett, melyeket akkoriban juhakolként használtak.
A kápolna tervezésével Menner László, frissen végzett miskolci építészmérnököt bízták meg. Az eredeti 6×8 méteres, 2 méternél alacsonyabb üreget jelentősen kibővítették. A padlót kimélyítették, a mennyezetet pedig csúcsívesre alakították. A neogótikus stílusú sziklakápolna építése 1935-ben kezdődött, és 1936-ban szentelték fel.
Szabó Pius tervei között szerepelt egy rendház építése is, így 1940-ben egy 25 méter hosszú kerengő folyosót is kialakítottak a főhajó köré. Tervbe vették szerzetesek és támogatók számára kripták kialakítását is. A cél egy valódi búcsújáróhely létrehozása volt, amit a bejárat főfalán kialakított szószék is jelez.
A kápolna belső kialakításában több neves művész is közreműködött. A szobrokat Máriahegyi János budapesti szobrászművész készítette és adományozta a kápolnának. A szentképeket Meilinger Jenő festette, a csillagmintájú boltíveket Kun József szobrászművész alkotta, aki a fal felső részén lévő műkő keresztet is készítette. A szemre is tetszetős kaput Süveges Árpád lakatos készítette, a harangokat pedig Szlezák László mester öntötte.
A második világháború keresztülhúzta a szép terveket. A kápolna megsérült, és a határok átrendeződése miatt megszakadt a kapcsolat a kápolna és tulajdonosa, a kolozsvári Ferences Rendtartomány között. A sziklakápolna sokáig gazdátlanul állt, bár érdekes módon szinte semmi nem tűnt el belőle, csak a padok semmisültek meg.
1968-ban történt egy fordulat, amikor valaki kiírta a kápolnára, hogy “Meghalt az Isten”. Ez az esemény ösztönözte Lászlófalvy Gusztáv hejőcsabai plébánost arra, hogy újraélessze a lelki életet a kápolnában. Sikerült a Hejőcsabai Egyházközség nevére íratnia a kápolnát, felújíttatta, bevezettette az elektromos világítást, és lócákat készíttetett a hiányzó padok helyére. Ezután rendszeres miséket kezdett tartani.
Jelenleg Sedon László plébános szolgál a kápolnában, immár 40 éve. Először 1971-ben járt itt káplánként, amikor még kevesen látogatták a helyet. Az ő ideje alatt több felújítást is végeztek, többek között 1995-ben egy székelykaput is elhelyeztek a bejáratnál, Szabó Pius emlékére.
A sziklakápolna belső tere lenyűgöző. A csúcsíves kialakítás és a fények a gyönyörű Jézus Szíve szoborhoz vezetik a tekintetet. A bejárattól jobbra egy mellékoltár található, balra a kórusnak szánt hely, az előcsarnokban pedig több szobornak vájtak ki kis fülkéket. Az oltár és a felolvasóállvány süttői márványból készült, neogótikus stílusban.
A főhajóból nyíló kerengőben több kriptahelyet és urnatemetésre alkalmas helyet alakítottak ki. Itt található egy kis belső kápolna is. A falak őrzik a kézi erővel, csákánnyal végzett faragás nyomait.
A kápolna jelenleg csak vasárnaponként, misenapokon látogatható szabadon, 8.45-től 10.45-ig, a szentmise pedig délelőtt 10 órakor kezdődik. Más napokon előzetes egyeztetés szükséges a látogatáshoz, amelyet Sedon László plébánossal lehet megbeszélni, aki szívesen körbe is vezeti a látogatókat. (Telefonos elérhetősége egyeztetésre: +36 70 367 4005)
A miskolctapolcai sziklakápolna egyedülálló történelmi és spirituális helyszín, amely méltó célpontja lehet mind a zarándokoknak, mind a turistáknak, akik Miskolc környékén járnak.
A miskolctapolcai Jézus Szent Szíve kápolna nem összetévesztendő a Martinkervárosban található Jézus Szíve templommal.
Források: Turistamagazin és Miskolctapolca Infó Fotók: Miskolctapolca Infó
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!