Miskolc város közgyűlése több fontos kérdésben döntött csütörtöki rendkívüli – ebben az összetételben utolsó előtti – ülésén. A következőn az egyik napirendi pont újabb kört futhat majd.
Az első napirendi pont az önkormányzat 2024. évi költségvetésének módosítására vonatkozott. Szilágyi Kornél, a Gazdálkodási Főosztály vezetője ismertette, hogy a módosítás célja az év közben változott bevételi és kiadási számok átvezetése. Külön kiemelték a Diósgyőri vár rekonstrukcióját és a Miskolc Holding, valamint az MVK finanszírozását érintő indítványokat. A költségvetés főösszege a módosítások után körülbelül 122 milliárd forintra nőtt. Érdekesség, hogy a kamatfizetéseknél mintegy 100 millió forintos megtakarítást értek el. A rendeletet és a kapcsolódó határozati javaslatokat végül elfogadták, bár nem egyhangúan.
A második napirendi pontban egyes ingatlanok elidegenítéséről döntöttek. Prokaj Tamás, a Miskolc Holding ingatlangazdálkodási igazgatója két ingatlant említett: egyet a Széchenyi utcában, egy másikat pedig a Győri kapuban. A javaslatokat szintén elfogadták, de itt is megoszlottak a szavazatok.
A harmadik pont a 2024. évi ingatlangazdálkodási terv elfogadásáról szólt. Prokaj Tamás bemutatta a Miskolc Holding 2023-as tevékenységét és a 2024-es terveket. Kiderült, hogy a tervezett bevétel meghaladhatja az 1 milliárd forintot. Ezt a javaslatot is elfogadták, bár nem egyhangúan.
A negyedik napirendi pont egy érdekes nemzetközi projekthez való csatlakozásról szólt. Az EPIC (Experience Prato Industrial Culture) nevű EU-s projekt célja, hogy az ipari múltat hogyan lehetne turisztikai célokra hasznosítani. Miklós Viktor, a Pályázati Osztály vezetője elmondta, hogy Miskolc pályázatát az Európai Bizottság elfogadta, Bilbao és Pilsen mellett. Ez jelentős anyagi forrásokat hozhat a városnak. Ezt a javaslatot egyhangúan elfogadták.
Az ötödik pont különösen érzékeny témát érintett: a polgármester és az alpolgármesterek végkielégítésének megállapítását. Ignácz Dávid jegyző ismertette a vonatkozó törvényi hátteret. Veres Pál polgármester végkielégítését – ami háromhavi bérének, bruttó 3,9 millió forintnak felel meg – megszavazták. (A polgármester és Pakusza Zoltán tartózkodtak, a fideszes képviselők nem nyomtak gombot, 15 igen szavazat érkezett.)
A három alpolgármester – Varga Andrea, Szopkó Tibor és Badány Lajos – esetében azonban elutasították a javaslatokat. Varga 12 igent, Badány és Szopkó 14 igent kaptak, de ez nem volt elég.
Ezzel megismétlődött az a jogi hercehurca, aminek már korábban is tanúi lehettünk, amikor a kötelező fizetésemeléseket hosszú ideig nem szavazták meg a képviselők, de végül csak elfogadták, mivel törvényileg muszáj, ugyanis 2022-ben a kormány egységesen növelte a polgármesterek és az alpolgármesterek illetményeit országszerte.
A jegyző emiatt törvényességi észrevételt tett, jelezve, hogy a döntés nem felel meg a jogszabályi előírásoknak, ezért a témát a következő ülésen újra napirendre kell tűzni.
Végül egy sürgősségi indítványt is tárgyaltak, amely a Csöbör Katalin által alapított Nő a Siker Alapítvány ingatlanhasználati kérelmére vonatkozott. Az alapítvány a Szentpéteri kapu 66. szám alatti ingatlant szeretné használatba venni határozatlan időre. Ezt a javaslatot nagy többséggel elfogadták.
Zárt ülésen tárgyalták a Miskolci Nemzeti Színház igazgatói pályázatát, erről korábban már beszámoltunk: Béres Attila folytathatja 2025-től is a munkáját a teátrum élén, vele együtt marad a Művészeti Tanács is.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!