Braun Istvánnal, a Miskolci Régiségvásárt üzemeltetőjével beszélgettünk annak apropóján, hogy ismét kiírták a pályázatot a város egyik népszerű programjára.
A pályázat két évre szól – mondta el Braun, aki még 2003-ban indította el a régiségvásárt saját vállalkozásán keresztül. Kriza Ákos polgármestersége idején született az ötlet arra, hogy a város kiírásos alapon pályáztassa meg az üzemeltetést.
Eredetileg még a Britannia parkolónál, a mai Miskolc felirat mögött árulták portékáikat az árusok. Mivel nagyon sikeres volt a kezdeményezés, jött az ötlet, hogy költözzön be a vásár a belvárosba. Miskolc a területet biztosítja hozzá, és a nemrég kiírt pályázat is arról szól, hogy mely üzemeltető viheti tovább a kezdeményezést.
“Most szeptemberben ismételten kiírnak egy pályázatot, és azon mi részt veszünk. Remélem, nem lesz semmi probléma, és a továbbiakban is tudjuk csinálni. Szerintem eddig sem csináltuk rosszul, ezután sem fogjuk.“
A jelenlegi pályázat kiírója a város, Veres Pál polgármester aláírása szerepel a hivatalos papíron, és még a jelenlegi illetékes bizottság dönthet arról, ki legyen a nyertes.
Braunék 2010 és 2013 között még pályázat nélkül működtethették a régiségvásárt, a 2013-as kiírásnál vesztettek, és egészen a covidig az EXPO-LOGIC Kft. szervezte. Ez fájdalmasan érintette Braunt, mert ő találta ki a rendezvényt, ő járatta be, és jól működött, mégsem az ő ajánlatát tartották a legjobbnak.
“10 év alatt felfejlesztettük, úgy bejárattuk, hogy ez működött szépen. A vásározók tudták, hol a helyük, tudták, mit kell csinálni, tudták, tudtak mindent.“
Braun akkor évekig ki se nézett a régiségvásárra, annyira fájt neki a döntés. 2019 ősze után azonban megváltozott a helyzet.
Az akkori pályázaton három induló volt, ebből kettő pályázati anyag volt hivatalos, mert az egyik formai okokból nem volt érvényes – sikerült elnyerni ismét a működtetést, két évvel ezelőtt pedig már Braun cége volt az egyetlen pályázó.
Hogy most hányan indulnak, nem tudja, de már beszélt Tóth-Szántai Józseffel, az októberben pozícióba lépő új polgármesterrel, aki biztosította, hogy ha valaki jól csinálja a dolgát, akkor az maradhat.
A mostani pályázat – amit ugyanúgy két évre írtak ki – tehát nem politikai alapon dől el szerinte, és az sem igaz, hogy azért született meg most, hogy még a régi közgyűlés dönthessen róla. Egyszerűen most volt aktuális.
Braun István úgy látja, hogy a bírálati szempontoknál fontos az eddigi referencia, és mivel ők jól végezték a dolgukat eddig is, emiatt esélyesnek látja a pályázatát.
“Ez egy tök jó program, egy színfoltja Miskolcnak. Most épp egy fiatalemberrel beszélgetünk, ő szeretne majd kiállítani kerékpárokat, oldalkocsis BMX-et is. De régi, újrafényezett Dutra traktort is kiállítanak nemsokára a vásáron, meg terveznek autós-motoros felvonulást is, színesítsék a programot, aminek a lelke azonban mégis a vásár, a fő csapásirány viszont a régiség, a retró tárgyak, az emberek imádnak turkálni, válogatni köztük, jönnek külföldről is ezért Miskolcra.“

Az üzemeltető megkapja a várostól a területet, beszerzi az engedélyeket, kifizeti a közterület-használati díjat, kiváltja a behajtási engedélyeket, leszervezi a tűzvédelmet és a mentőket, ennek költségeit is viseli, megoldja a takarítást – az árusok meg vele szerződnek. Összességében mindenki jól jár vele, egyedül a villamosozni vágyóknak kell kényelmetlenséget elszenvedniük, havonta egy vasárnapon reggeltől délutánig a belvárosban leáll a kötöttpályás forgalom – de ezt illik elviselni egy városban, ahol sokan élnek együtt. A régiségvásár nem egy problémás rendezvény, kimondottan jó hangulatú.
Az augusztus elejin a Borsod24 is saját standdal vett részt a rendezvényen, nem először.

Ön hogyan vélekedik a miskolci Régiségvásárról? Mondja el, szavazzon!
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!