Jövő év januárjában lejár a Miskolci Nemzeti Színház igazgatójának megbízatása, ezért a Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázatot írt ki a poszt betöltésére. Ketten jelentkeztek az állásra: a jelenlegi igazgató, Béres Attila, valamint Horváth Ádám operaénekes. Sokan azt sejtik, utóbbi jelölt a kormány bizalmát élvezi és hátszelének köszönhetően ő nyeri majd el a fontos pozíciót, mások pedig abban bíznak, hogy a döntéshozók összezárnak majd a korábbi direktor érdekében, A két szakember a megyei napilapnak nyilatkozott terveiről, de végső szó a közgyűlésé.
Béres Attila Erdélyben, Marosvásárhelyen született, az ottani egyetemen tanult színész szakon. 2003-ban a Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott rendezőként, majd dolgozott Egerben, Pécset és az Operettszínházban, mint főrendező. Külföldról is több munkára felkérték, Miskolcra 2015 júniusában került, mint a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója.
Pályafutását rengeteg díjjal ismerték már el, emellett 2019-ben a Magyar Érdemrend lovagkeresztje díját is megkapta. Több mint kilenc év alatt a miskolci színház is több elismerést zsebelhetett be, az intézmény az Európai Színházi Unió tagjai közé is felvételt nyert, egyedüliként Magyarországról. Az ezzel kapcsolatos jövőbeni teendőkről viszont még nem született döntés, hiszen nem tudni, folytathatja-e a munkát, így egyes szerződéseket még nem írtak alá. Szeretné azonban Miskolcon látni akár a római és portói színészeket is.
Béres Attila rendkívül büszke arra, hogy a lezárások idején a fennállásának 200. születésnapját ünneplő színház életben maradt. Ha már a múltban egyébként is miskolci adományokból építették a színházat, a koronavírus-járvány idején is a közösség segítségét kérték. Szerinte a színház és a közönség kapcsolata rendkívül fontos, ez az évek alatt rendre megmutatkozott, és ebben rejlik az igazi erő, ő ezt a fajta színházat tudja csinálni.
A fókuszban a közösségteremtés áll, a művészeti tanácsnak ez a fő szempontja. Az öttagú grémium közösen dönt mindenről, és a boon.hu-nak adott interjújában elmondta, ma már több színház igyekszik átvenni ezt a gondolkodásmódot, Miskolc ebben követendő példának bizonyul. Kiemelte a társulat erősségét is, ami szerinte annak köszönhető, hogy a színészek többsége évek óta együtt dolgoznak. A tavaly távozó vezető színész, Görög László és Czakó Julianna helyére nem nagynevű művészeket, inkább fiatal tehetségeket szerződtettek, akiket ők tudnak felépíteni. Szerinte ebben is jól döntöttek, hiszen Mikita Dorkát vagy Puskás Balázst is imádja a közönség.
Miskolcot a jelenlegi igazgató imádja, szerinte a múltját a város nem feledheti el, de fontosnak tartja, hogy új értékek teremtődjenek a turizmusnak, a gasztronómiának és a kultúrának köszönhetően, utóbbiban pedig a színház is komoly szerepet játszhat. Jövőbeni tervei között szerepel az, hogy még inkább eljussanak a fiatalok közé, ami nem egyszerű feladat.
A poszt másik várományosa, Horváth Ádám azt tartja a legfontosabbnak, hogy ismét legyen operafesztivál Miskolcon. Béres Attila szerint ez tényleg jó ötlet, de jelenleg a színháznak erre nincs felesleges 150 millió forintja, ehhez a város és a kormány támogatására van szükség.
Horváth Ádám 2011-ben azzal került a figyelem középpontjába, hogy mindössze két napig lehetett a Magyar Állami Operaház igazgatója. Távozása igencsak érdekes volt, mert bár a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője kinevezte, a közigazgatási tárca még aznap felülbírálta azt, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök jelezte: ebben a kérdésben még további egyeztetések szükségesek. Horváth Ádám, az Opera korábbi szólistája két nappal később lemondott, és elismerte, az operaház mindenkori vezetőjének élveznie kell a miniszterelnök bizalmát.
Az 51 éves operaénekes miskolci születésű, a Grazi Zeneművészeti Egyetemen végzett, de tanulhatott az Egyesült Államokban, és számos külföldi országban felléphetett, nem egyszer világsztárok oldalán tűnt fel a színpadon. 2012-től az MTVA főtanácsadója volt, 2013 és 2014 között a Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Miskolci Kulturális Központ ügyvezetőjeként tevékenykedett. Habár azzal kapcsolatban, hogy jelentkezett a Miskolci Nemzeti Színház igazgatói posztjára, nem volt hajlandó nyilatkozni, most a kormánypárti hírportállal kivételt tett.
Három előadást is látott, amiből szerinte többet is ki lehetett volna hozni, a miskolci közönség megérdemelte volna. Szerinte az utóbbi évek eredményei önmagukért beszélnek, de ehhez még mindig lehet hozzátenni.
2000-ben ő volt az egyik rendezője és szereplője annak a Don Giovanni előadásnak a Diósgyőri várban, ami nagy sikert aratott, és mivel 1998-ban ő maga álmodta meg az operafesztivált a várban, ezért ismét szeretné azt beindítani, ami 2019 óta várat magára.
Fontosnak tartja a miskolci gyökereit, kiváltképpen Köves Jánosra, anyai dédnagyapjára büszke, akinek köszönhetjük a Fazola Henrik-féle őskohó megmentését és a lillafüredi kisvasutat, de a vár első komolyabb régészeti feltárásait is ő vezette a két világháború között. Testvére, Kinga ismert képzőművész, grafikus. Édesapja, dr. Horváth Béla Miskolc főépítésze volt, a színház bővítését, felújítását ő tervezte és felügyelte. Az operát anyai nagyapjának köszönhetően szerette meg. Számára fontos a jó ügy szolgálata.
2022-től lakik ismét Miskolcon, de a várostól sosem szakad el, éppen ezért máshol igazgatói poszt nem érdekelné, csak Miskolcon, ez szívügye. Fontosnak tartja megmutatni a színházat a falakon kívül is, és elmondása szerint nem magányos farkas, amennyiben bizalmat szavaznak neki, úgy lesz lehetősége megismerni a társulat tagjait februárig.
A jelölteket az alkalmasságról egy szakmai zsűri hallgatta meg első körben. A testület tagja a Kulturális és Innovációs Minisztérium delegáltjaként Masztilovics Tibor, a Kultúráért Felelős Államtitkársági Titkárság tanácsadója, dr. Fülöp Péter, a kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatója, Kirják Róbert, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország Koncert és Fesztiválszervező Nonprofit Kft. ügyvezetője, dr. Ignácz Dávid, a miskolci önkormányzat jegyzője, Kovács Zsuzsanna, a polgármesteri hivatal Kulturális és Sport osztályának vezetője, Kocsis Andrea, a Miskolci Nemzeti Színház és a Színházi Dolgozók Szakszervezete képviselője, valamint Harsányi Attila színművész volt.
A bizottság zárt ajtók mögött ülésezett, mert a pályázatok olyan személyes és pénzügyi adatokat is tartalmazhattak, amelyek nem nyilvánosak. Előbb Horváth Ádámot, majd Béres Attilát hallgatta meg a testület. Béres Attila korábban már nyilatkozott terveiről a boon.hu-nak. Horváth Ádám szerették volna megkérdezni az elképzeléseiről, de nem nyilatkozott.
A szakmai bizottság július második felében zárt ajtók mögött már ülésezett. A titoktartásnak az volt az oka, hogy a pályázatok olyan személyes és pénzügyi adatokat is tartalmazhattak, amelyek nem nyilvánosak. Ezt követően az önkormányzat kulturális bizottságának állásfoglalása fog megszületni, majd a végső szót a – még az ellenzéki többséggel bíró – miskolci közgyűlés mondja ki augusztus 29-én. Az új vezető megbízása 2025. február 1-től lesz érvényes.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!