Csúnyán pórul járt az a borsodi hiszékeny férfi, akit egy nő online hálózott be, bizalmába férkőzött, majd húzott le többször is pénzzel.
Az alábbi megdöbbentő eset jól példázza az online ismerkedés veszélyeit és a csalók egyre kifinomultabb módszereit, az unokázós csalás mellett egy új módszer is kezd elterjedni. Egy borsodi férfi az interneten keresztül ismerkedett meg egy nővel, akivel csak üzenetváltások útján kommunikált. Bár a nő törten beszélt magyarul és kevés személyes információt osztott meg, a férfi mégis bizalmat szavazott neki a rendszeres kapcsolattartás miatt.
A történet drámai fordulatot vett, amikor a nő egy hónap után azt állította, hogy bántalmazták. Ezt követően egy állítólagos barátnője vette át a kommunikációt, közölve, hogy a nő kómába esett. A férfi, jóhiszeműségből és aggódásból, több alkalommal is pénzt utalt az állítólagos kórházi kezelésekre.
A helyzet tovább eszkalálódott, amikor a nő ismét jelentkezett, de ezúttal azt állította, hogy a barátnőjét elrabolták és váltságdíjat követelnek érte. A férfi újabb összegeket utalt, majd a nő azt közölte, hogy őt is elrabolták és további pénzre van szüksége. Ezen a ponton a férfi gyanút fogott, rájött, hogy csalás áldozata lett, és feljelentést tett.
A kár, amit elszenvedett, közel 6 millió forintra rúgott.
Ez az eset rávilágít arra, milyen fontos az óvatosság az online térben. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság számos ajánlást fogalmazott meg, amelyek segíthetnek az ilyen jellegű csalások elkerülésében. Felhívják a figyelmet arra, hogy a csalók gyakran kis összegekkel kezdenek, majd fokozatosan növelik a követeléseiket. Emellett hamis cikkeket is terjesztenek, hogy hitelesebbé tegyék az állítólagos befektetési lehetőségeket.
A rendőrség tanácsai között szerepel, hogy mindig érdemes alaposan utánanézni az interneten a gyanús ajánlatoknak, szolgáltatásoknak, hiszen korábbi áldozatok tapasztalatai segíthetnek elkerülni a csapdákat. Óvatosságra intenek a túl magas hozamot ígérő ajánlatokkal kapcsolatban is. Figyelmeztetnek, hogy a hamis profilok, értékelések és hivatalosnak tűnő dokumentumok mögött is csalók állhatnak.
Végül, de nem utolsósorban hangsúlyozzák, hogy ha egy szolgáltató további pénzt kér a már befektetett összeg visszautalásáért, az egyértelmű jele a csalásnak. Ilyen esetben azonnal értesíteni kell a hatóságokat, és semmiképp sem szabad további kifizetéseket teljesíteni.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!