Gondoskodás helyett kilakoltatás egy borsodi községben

Megosztás

Egy idős beteg asszony sorsa van veszélyben Korláton. Lehet, csütörtökön már nem lesz hol laknia.

Él egy 73 éves idős néni Korláton, egészségi állapota rossz, járókerettel közlekedik, nyugdíjának nagy része gyógyszerekre megy el. A ház, amiben lakott, életveszélyes lett, a falak megdőltek, a tető romos, nem lakható. A néni nem mert az épületben maradni, féltette ott az életét.

A gönci járásban található Korlát képviselőtestülete 2023-ban döntött arról, hogy lakhat a település kultúrháza mögötti kis épületben, amiben se víz, se villany nincsen. Ez utóbbi igaz a kultúrházra is egyébként. Hogy miképp lehet ott programokat szervezni ennek fényében, az kérdéses, mindenesetre információink szerint erre kapott pénzügyi támogatást az önkormányzat, de nem valósult meg az épület korszerűsítése.

A testületi döntés szerint ötezer forintos havi bérleti díjat kell fizetni azért, hogy a néni ott lakhasson, de erről később nem kapott semmilyen papírt. Áramot a lánya, Ildikó házából vezettek át a nénihez, vizet is ő igyekezett vinni neki, meg gondoskodni a rokonáról, de miután ő is beteg, mélyvénás trombózisos a lába, ízületei problémásak, ez nagy terhet jelent számára. Ivóvizet visz édesanyjának, de másra nem tud neki hordani, amivel mosogathatna, tisztálkodhatna, vagy a vécét le tudná öblíteni. Mindaddig a mosást is megoldotta anyjára, amíg el nem romlott a mosógépe.

A polgármester nem a háromszázfős Korláton él, de szülei igen. 2019-ben a Fidesz-KDNP jelöltjeként 9 szavazattal előzte meg riválisát az önkormányzati választáson. Most júniusban már 12 szavazattal nyert, így ő maradhat a község élén októbertől is, ezúttal viszont már független színekben indult. Jelenleg a polgármester nincs többségben a képviselő-testületben, októbertől ez is változni fog.

A kilakoltatásról szóló döntést nem a képviselőtestület hozta meg, nincs a levélen a jegyző jóváhagyása, Takács Krisztián az önkormányzat pecsétjét használva írta meg azt.

Az idős néni a levél kézhezvétele után betámolygott járókeretével a polgármesteri hivatalba, ahonnan a község első embere hazaküldte a nénit, nem akart a problémájával foglalkozni. A polgármester azt is közölte vele, hogy még az idősek programjából származó juttatásokat is megvonja tőle, ami napi egy ebédet jelentett eddig, és időnként tűzifát. A polgármester által jegyzett levélben az is szerepel, hogy az önkormányzat addig bérleti díj és minden egyéb költség megtérítése nélkül biztosította a néni számára a lakhatást, ehhez az önkormányzat nem járul hozzá a továbbiakban, ahogy arról szóban már korábban tájékoztatta őt. A néni lánya, Ildikó elmondása szerint erről az idős asszonyt nem tájékoztatta a polgármester, csak neki mondta el ezt a közelmúltban, akkor kérte, hogy a néni költözzön ki. Mivel erre nem került sor eddig, most ez a levél egy felszólítás. Ildikó szerint pedig korábban még arról volt szó, hogy a polgármester megvásárolja a romos házikót is a nénitől, de ettől a szándékától is elállt most.

Ildikónak is van vesztenivalója. Ő egy olyan önkormányzati lakást bérel, amit a település építtetett, amikor a szegregációellenes programban felhúztak hét ingatlant, melyekben roma családok élnek. Öt évre szól a szerződése, ez januárban jár le. Fél attól, hogy elveszik a lakhatását, utcára kerül ő is, a lánya is és az élettársa is, aki az egyedüli kereső.

A konfliktust végül az okozhattta, hogy a néni úgy gondolta, segítségért fordul az illetékesekhez, és használni kezdte a gondosórát.

A Gondosóra program célcsoportja a 65 év feletti magyar állampolgárok, akiknek ez alanyi jogon jár. Minden érintett ingyen juthat hozzá ehhez a szolgáltatáshoz, ahogy joguk van a napi egyszeri étkeztetéshez és a házi segítségnyújtáshoz is. A program keretében az idős emberek állandó kapcsolatban lehetnek egy diszpécserközponttal. Ez a központ szükség esetén azonnal segítséget tud küldeni, legyen szó egészségügyi problémáról, balesetről vagy más vészhelyzetről. Az eszköz tehát egyfajta biztonsági hálót nyújt az idősek számára, különösen azoknak, akik egyedül élnek.

Balogh János önkormányzati képviselő is úgy tudja, hogy a polgármester azért haragudott meg a nénire, mert az próbált segítséget kérni, amit az önkormányzattól nem kapott meg. Többször kért távsegítséget, végül július 24-én Göncről a családsegítő és szociális szolgálattól megjelent a településen, és a polgármestert is megkeresték. Felhívták rá a figyelmét, hogy nem látják el a feladatot, mert nem gondoskodnak megfelelően az idős asszonyról. A néninek járnának a segítségnyújtás olyan elemei is, mint a tisztálkodási lehetőség vagy bevásárlás neki.

Ezután született meg Takács levele, aki Ildikó és Balogh János elmondása szerint nehezen viselte, hogy a szolgálat számonkérte, és bosszúból hozta meg a döntését. A településen élők félelemben élnek, mert ki vannak szolgáltatva a polgármesternek, bárkit kitehet a közmunka programból. Munkalehetőség nem nagyon van a környéken, Abaújszántó és Encs a legközelebb település, ahová el lehet menni dolgozni. De már a buszközlekedés sem olyan, hogy a fiatalok el tudjanak menni a Bosch gyárba dolgozni, sokaknak csak a közmunka marad, amit a polgármester szervez.

Takács Krisztián, Korlát polgármestere

Természetesen megkerestük az ügyben Takács Krisztiánt is.

Arra a kérdésre, hogy miért kell mennie a 73 éves lakónak, a polgármester a szerződésre hivatkozva az alábbi választ adta: Az idős hölgy számára az Önkormányzat egy felújított, önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanrészben, képviselő-testületi határozati döntés útján biztosította a lakhatást, ami határozott időintervallumra, egy évre szólt: 2024. június 30-ig.

Az érintett személy több mint egy éve, minden hétköznap meleg ételt, télen kétszer egy körméter tűzifát, időnként vásárlási utalványokat kap. Továbbá előadom, hogy a településen él a családja is (gyermekei, felnőtt korú unokája); az egyik gyermeke a szomszédos, szintén önkormányzati tulajdonban lévő szociális bérlakásban él, ahová az édesanyja átköltözhet.

És mi lesz ezután a szóban forgó házikóval, tettük fel a kérdést. “Ezt követően az ingatlant, amiből kiköltözik a most benne lakó személy, a továbbiakban rendeltetésének megfelelően hasznosítja a település” – írta válaszában Takács Krisztián.

Arról is érdeklődtünk, hogy Igaz-e, hogy azért kell mennie a hölgynek, mert a gondosóráján túl sokszor fordult segítségért és az illetékes szervek az önkormányzatra hárították a nénit illető idősgondozási feladatokat? Erre a kérdésünkre nem kaptunk választ.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek