Műanyagok kémiai újrahasznosítására jelentett be együttműködést a Mol-csoport és az amerikai központú Lummus Technology. A partnerség részeként megkezdődött az első Lummus Advanced Waste Plastic Recycling üzem tervezési szakasza, melynek Tiszaújváros ad majd otthont – közölte a Mol pénteken.
A partnerség keretében egy úttörő üzem létesül Magyarországon, amely a műanyagok kémiai újrahasznosítására specializálódik.
Az új létesítmény a Mol Petrolkémia tiszaújvárosi komplexumában kap helyet, ami stratégiai szempontból ideális választás. Az üzem évente 40 000 tonna vegyes műanyaghulladék feldolgozására lesz képes, ami komoly hatással lehet a régió hulladékgazdálkodására.
A tervezett üzem technológiai szempontból is figyelemreméltó. A Lummus Advanced Waste Plastic Recycling nevű innovatív eljárást fogják alkalmazni, amely
lehetővé teszi a műanyaghulladék átalakítását értékes vegyipari alapanyagokká. Ez a folyamat nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenti, de új életet ad olyan anyagoknak, amelyek egyébként a szeméttelepeken végeznék.
Különösen fontos kiemelni az üzem környezetbarát jellegét. A tervezők nagy hangsúlyt fektettek az üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálására. Ennek egyik kulcseleme egy teljesen elektromos pirolízisreaktor beépítése, aminek köszönhetően az üzem normál működés során nulla közvetlen kibocsátással működhet majd. Ez rendkívüli eredmény egy ilyen jellegű ipari létesítmény esetében.
A projekt szervesen illeszkedik a Mol átfogó hulladékgazdálkodási stratégiájába. A vállalat ambiciózus célt tűzött ki: évente mintegy 5 millió tonna települési szilárd hulladék begyűjtését és kezelését Magyarországon. Az új üzem fontos lépés ennek a célnak az elérése felé.
Szabó Gabriel, a Mol-csoport Downstream üzletágának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta a vegyipar kulcsszerepét a körforgásos gazdaság kialakításában. Véleménye szerint az új pirolízisüzem jelentős előrelépés a műanyagok újrahasznosítása terén, és hozzájárul az iparág fenntarthatóbb jövőjéhez.
A projekt része egy nagyobb együttműködésnek a Mol és a Lummus között, amelyet 2023-ban jelentettek be. A partnerség célja a műanyagok kémiai újrahasznosításának bevezetése és integrálása nemcsak Magyarországon, de Szlovákiában is.
Jelenleg a projekt a tervezési fázisban van, ami azt jelenti, hogy a szakemberek most dolgozzák ki a részletes műszaki és operatív terveket.
Forrás: Magyar Építők
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!