Vészharangot illene kongatni a dizájner drogok terjedése miatt, amely lassacskán átveszi az alkohol szerepét, főként társadalmunk reményvesztettjei körében. Az átlagnál is súlyosabb a helyzet Észak-Magyarországon, így Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol még nehezebb kilábalni a mindennapi gondok közül. Az előző interjúnkban a miskolci Drogambulancia tapasztalatait összegeztük. Most megtudhatjuk, hogyan küzdenek a herbál és kristály terjedése ellen a borsodi civil szervezetek, hatóságok és egy országgyűlési képviselő?
Elhagyatva – Dizájner drogok Magyarországon címmel jelent meg a Drugreporter Youtube csatornán az a videó, amely alapján mi is nyomozásba kezdtünk. Időközben sajnos az élet is megerősítette az interneten látottakat. A legutóbb Mezőcsáton hat általános iskolás tanuló lett rosszul a herbálos cigarettától, majd Mezőkövesden talált a rendőrség negyvenkét adag kristályos anyagot egy ellenőrzés végett megállított autóban.

A Btk. rendelkezése szerint, aki új pszichoaktív anyagot kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A szert kipróbálók, és alkalmi szerfogyasztók viszont még megúszhatják a börtönt, az elterelés révén. Ez egy olyan prevenciós beavatkozás, melyet a büntetőeljárás alternatívájaként az eljáró hatóság (rendőrség, bíróság, ügyészség) ajánl fel.
A kiszámíthatatlan hatású, a hagyományos kábítószereknél is károsabb, addiktív anyagok vegyületeit folyamatosan változtatják a délkelet-ázsiai droglaborokban, így mindig a törvényhozás előtt járnak egy lépéssel. A Belügyminisztérium hatályos rendeletei négyszáznál is több egyedi, bonyolult összetételű vegyületcsoportot sorolnak fel, mint például az indolil-naftil-keton (1H-indol–3-il(naftalin–1-il) metanon, 1H-indol–3-il(naftalin–2-il) metanon), vagy a N-fenil–1-(2-feniletil)–4-piperidinamin. A listát évente, félévente bővítik, mivel a vegyületeken egy apró változtatás is új adalékanyagot eredményez. Konkrét ügyeknél a szakértő állapítja meg, pontosan milyen anyagról van szó.
Lőcsei Lajos, a Momentum országgyűlési képviselője, 2023 októberében indította többedmagával a „Stop herbál” tiltakozási akciókat Heves megye több településén, amivel a pusztító dizájner drogokra hívják fel a figyelmet. „Nem hallgathatunk tovább. Egyre több település fertőzött, egyre több család zuhan a dizájner drogok fogságába. És mintha, a döntéshozók ezt figyelmen kívül hagynák….Mintha a NER melegágya lenne, ezen drogok terjedésének. A demonstráció egy eszköz, a figyelem felkeltés, a végső elkeseredés kinyilvánítás eszköze. Ezzel nem fogjuk elérni a céljainkat, de hogy felfigyeljenek ránk, felfigyeljenek a döntéshozók erre a problémára, arra jó. A demonstrációkkal közösséget szervezünk, bátorságot öntünk egymásba.”– nyilatkozta lapunknak.

Az országgyűlési képviselőnek, mint mondja, nem volt más választása, fel kellett karolnia ezt az ügyet, mert a vidéki településeken a problémák szembejönnek vele, elkeseredett, kétségbeesett anyuka, apuka, nagymama, csontsovány gyermek képében. Amióta, beleállt a herbál ügybe, azóta egyre több településről az ország minden pontjáról keresik az érintettek. A drogprobléma egész Észak-Magyarország és az egész magyar vidék legnagyobb rákfenéje, mert mindenre kihat és mindent és mindenkit tönkretesz: Aláássa a közbiztonságot, kihat az emberek munkájára, lakhatására, gyermekeink egészségére és oktatására – az egész életünkre.
Janasóczki Attila rendőr alezredes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatott, a droghasználók számára vonatkozóan pontos adat nem áll főkapitányságuk rendelkezésére (tekintettel a látenciára is). Nem emelhető ki egyetlen település sem a droghasználattal kapcsolatban, az azonban kijelenthető, hogy a kis lélekszámú, főként idősek lakta falvakban nincs, vagy nem jellemző a drogprobléma. A kábítószer-fogyasztás és -bűnözés elleni küzdelem egyik kiemelt feladatát képezi a rendőrségnek, így mind a nyomozások, mind a megelőzési tevékenységek munkájuk fókuszában állnak.
A Háló Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Integrált Közösségi Ellátása ellátási területe kiterjed a Mezőcsáti, Tiszaújvárosi, Szerencsi, és Tokaji járások közigazgatási területén élő szenvedélybetegekre, köztük drogfüggőkre. Aki elfogadja a segítségnyújtó kezet, azzal megindul egy esetkezelésen alapuló támogató munka a felépülés érdekében. A szociális munka teljes eszköztárával azon dolgoznak, hogy a kliens készségei fejlődjenek, családi kapcsolatai kiépüljenek ill. erősödjenek, hiszen változást csak támogató közegben, együttes munkával tudnak elérni. Ennek érdekében párhuzamosan hozzátartozói csoportot is működtetnek–tájékoztatott a Szerencsi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) szakmai elnöke, egyben a Háló Szenvedélybetegek és Pszichiátriai Közösségi Ellátása intézményvezetője, Putnoki Lászlóné.
A gyógyszeres terápiára szoruló drogfüggőket a miskolci Drogambulanciára, illetve a helyi pszichiátriai szakrendelésre irányítják át. A KEF tagjai Szerencs Önkormányzata és annak intézményei, gyámhivatal, rendőrkapitányság, pedagógusok, szociális szakemberek, akik fiatalokkal és szenvedélymagatartás problémával küzdőkkel találkozhatnak. Párbeszéd indul a tapasztalatok, megoldási lehetőségek érdekében, a megelőzés fontosságát tartva szem előtt. Kiemelt feladat a fiatalok elérése a csoportos készségfejlesztések, egészséges életvitelt népszerűsítő programok szervezésével.
Honti Zalán, a miskolci Laurus Egyesület munkatársa szerint 2017 óta stagnál a dizájnerdrogok használóinak száma. A kristályt korábban intravénásan használták, mostanában inkább alufólia segítségével szívják be, a herbált továbbra is szívják. 2010 óta kezdtek el terjedni a dizájnerszerek és együtt kell ezzel élni még egy jó ideig. Ez már nem addiktológiai, hanem mélyszegénység probléma, amit csak szociálpolitikával lehet megoldani.
A már említett Youtube videóban többen hangot adnak meggyőződésüknek, hogy a dizájnerdrogok használóit feleslegesen büntetik, inkább a prevenciót kellene erősíteni. A Háló Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása intézményvezetője szociális dolgozóként a szerhasználat miatti hátrányos helyzet megelőzésére helyezi a hangsúlyt. A megelőzésre nagyon sokat kellene fordítani, nem feltétlenül anyagilag. Inkább a felvilágosításnak és a prevenciónak kellene szabadabb utat biztosítani. Mivel egyéni esetekről beszélünk, a büntetőeljárásban a szakemberek tisztje megítélni, hogy az egyszeri felhasználókat az elterelés felé irányítják-e, ahol lehetősége adódik meggyógyulni és kikerülni az ördögi körből.

A Laurus Egyesületnél a dizájner szereket fogyasztó kliensekkel való közös munka kifejezetten nehéz, hiszen ezek a szerek viszonylag gyorsan okoznak nagymértékű és tartós fizikai, illetve pszichés károsodást. Ha valaki együtt tud működni a segítő intézményekkel és szakemberekkel, hosszú, akár évekig tartó közös felépülési munkára számíthat. T. például, első lépésként az intravénás használatot és a kristály nevű szert hagyta el, miközben hónapokig küzdött az elvonási tünetekkel és a sóvárgással. A kezelés közben fény derült eddig kezeletlen pszichiátriai betegségére is. Ezután hosszas terápiás folyamatban igyekezett feldolgozni a gyermekkorban illetve kamaszkorban szerzett traumáit (elhanyagolás, bántalmazás, börtön), emellett próbálta újra felépíteni a kapcsolatot a családtagjaival és munkát találni. Miközben sikerült saját egzisztenciát építeni, jelenleg is gyakran küzd a legális szerek (alkohol és nyugtatók) csábításával. Az egészségügyi és szociális rendszer sajnos nincs felkészülve ilyen összetett esetek hosszú távú és ingyenes kezelésére, utánkövetésére, így ezek a betegek gyakran ellátatlanul maradnak.
A rendőrség számos bűnmegelőzési programot folytat és ezen belül jelentős a kábítószerrel és új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos bűncselekmények megelőzésére, az illegális szerek fogyasztásának visszaszorítására irányuló erőfeszítése. Főbb megelőzési programjaik az általános iskolákban zajló DADA, a középiskolákban folytatott Ellenszer, valamint a Rendészeti osztályfőnöki órák, de Tantestületi és szülői értekezleteken is részt vesznek. Kábítószer Egyeztető Fórumokat hoznak létre, és dolgoznak az Iskolai Bűnmegelőzési tanácsadók is- tájékoztatott Janasóczki Attila.
A Laurus Egyesület munkatársa úgy véli, „amikor a rendszert teljesen kipörgetjük, talán nem kellene még tovább pörgetni, hanem más szisztémában kellene gondolkodni”.
2012 előtt sokkal többet költött a kormány drogmegelőzésre, most erre sokkal kevesebb jut, és több a bűnmegelőzésre. Az alkoholtilalomtól sem csökkent az alkoholfogyasztás, viszont kockázatosabb lett.
Nem etil, hanem metil alkoholt fogyasztottak, nem biztonságos, minőségbiztosított alkohol jutott a kereskedelembe, hanem a mérgező faszesz is. A kereslet viszont megmaradt, ezért felpörgött a feketepiac is. Az erre adott egyre durvább rendőrségi válaszokra a bűnözők is hasonló módon feleltek.

Honti Zalán szerint nem ebben kellene gondolkozni. A kistelepüléseken például a tanoda programok és a megfelelő foglalkoztatáspolitika a mélyszegénységben élő fiatalok felzárkóztatásának esélyét biztosíthatja. Náluk is előfordul, hogy a vasgyárban dekkolnak szerhasználó fiatalok, de amikor el lehet menni dogozni, akkor meg is teszik. Az üresjárat és a kiszolgáltatottság, hogyha esetleg már van gyerekük és nem bírják eltartani, annyira megterhelő, hogy ennek tüneteként, sokan régen alkoholba, most a dizájnerszerekbe menekülnek.
Az iskolában tartott prevenciós előadásoknak nincs nagy hatása, jobb volna inkább a tanulók készségeit és képességeit, az asszertív kommunikációt, a nemet mondás képességét csoportmunkában fejleszteni. Ha gyógyult szerfogyasztót visznek be, ennek az üzenete is kontraproduktív, a diákok ezt az életmódot filmszerűen izgalmas életnek gondolják, amiből végül jól jöhetnek ki. Nem is a drogtémával, hanem bűnmegelőzéssel és az áldozattá válás megelőzésével kellene foglalkozni, hogy jobban érvényesüljenek a fiatalok és jobban meg tudják magukat védeni a káros hatásoktól. A jól felépített iskolai prevenció védőnők és iskolai szociális munkások képzésével megvalósítható volna – fejtette ki véleményét a Laurus Egyesület munkatársa.
Források: esely-teremto.hu , https://www.youtube.com/watch?v=JLG0vaEXVI4
Fotók: Drogmegelőzés oldal, Manchester Evening News, The Sun.