Hétfő reggel a szakadó eső ellenére is tömegek álltak sorba a Széll Kálmán téren, hogy kitöltsék a Tisza Párt által indított nem hivatalos népszavazás kérdőíveit. A Magyar Péter által “Nemzet Hangjának” keresztelt kezdeményezés 12+1 kérdésben várja a 16 éven felüli magyarok véleményét.
A Tisza Párt elnöke március 15-i beszédében beharangozott konzultáció március 24-én reggel nyolc óra után vette kezdetét, és április 11-ig tart. Az akció során – Magyar elmondása szerint – közel tízezer önkéntes több mint 2300 településen állít majd standokat, hogy a választópolgárok személyesen is leadhassák válaszaikat. A kérdőívek kitöltésére online is lehetőség van, ahol kétfaktoros hitelesítéssel igyekeznek biztosítani, hogy egy személy csak egyszer szavazhasson.
Népszavazás vagy konzultáció?
Magyar Péter ragaszkodik a “népszavazás” kifejezéshez, bár kezdeményezése jogilag nem felel meg a népszavazás kritériumainak. “Jogi értelemben ma Magyarországon nem lehet valódi népszavazást tartani, mert fideszes bábokból áll a Nemzeti Választási Bizottság is, sőt, a Kúriával és az Alkotmánybírósággal kapcsolatban is vannak kérdőjelek” – magyarázta a pártelnök, aki szerint ez “autentikusabb és relevánsabb” véleménynyilvánítás, mint a kormány hivatalos nemzeti konzultációi.
A gyakorlatban a Tisza kezdeményezése inkább egy alternatív nemzeti konzultációra hasonlít, ahol a párt a saját költségén kérdezi a választópolgárokat – ami persze nem meglepő egy frissen alakult politikai erőtől, amelynek szüksége van a láthatóságra és az adatgyűjtésre.
Kérdések, amikre “nem egy bekötött szemű kismajom” válaszol
A konzultáció kérdései széles spektrumot ölelnek fel, a nyugdíjasoknak szánt juttatásoktól kezdve az adózáson át az alkotmányos berendezkedésig. Magyar szerint ezek valóban megosztó kérdések, amelyekre nem lesz egyöntetű igen a válasz:
- Nyugdíjas Szép-kártya bevezetése évi 200 ezer forint értékben
- A gyógyszerek áfakulcsának 0 százalékra csökkentése
- Az állami egészségügy évi 500 milliárd forintos extra támogatása a magánegészségügy támogatása helyett
- Az egészséges élelmiszerek áfakulcsának 5 százalékra csökkentése
- A személyi jövedelemadó egységesen 9 százalékra csökkentése
- A kata adózási forma újbóli bevezetése
- Extra adó bevezetése az ötmilliárd forint feletti vagyonra
- Magyarország EU és NATO tagságának támogatása
- A miniszterelnöki pozíció betöltésének maximálása két ciklusban (8 év)
- Az önkormányzatok hatásköreinek visszaállítása
- A miniszterelnöki fizetés 2,5 millió forintban történő maximálása
- Plusz egy kérdés: Ukrajna EU-tagságának támogatása
“Ezek nem olyan kérdések, amiket egy bekötött szemű kismajom is ki tud tölteni” – fogalmazott Magyar, egyértelmű utalással a kormány nemzeti konzultációira, amelyeket gyakran ér az a kritika, hogy sugalmazó kérdéseikkel előre meghatározott válaszokra késztetik a kitöltőket.
Kampány és adatgyűjtés egyben
A Tisza Párt kampányfogása hármas célt szolgál: egyrészt programpontjaik népszerűsítését, másrészt aktivistáik és szimpatizánsaik mozgósítását, harmadrészt pedig a választói adatok gyűjtését. Ez utóbbi különösen fontos egy új párt számára, amely még csak építi kapcsolati hálóját.
A Népszava kérdésére, miszerint nem egy saját Kubatov-listát akar-e építeni a párt, Magyar úgy válaszolt: “Nálunk nincsenek illegális listák, az adatokat megfelelően kezeljük és tároljuk”. Hozzátette, hogy egy pártnak természetes törekvése a kapcsolattartás a támogatóival, a probléma csak akkor kezdődik, ha ezt illegálisan teszi.
A kezdeményezés finanszírozása – Magyar szerint – 50-60 millió forintba kerül, amelyet kizárólag magánadományokból fedeznek, közpénzt nem használnak fel.
A nyugdíjasok kulcsfontosságú szerepe
Nem véletlen, hogy a kérdések jelentős része a nyugdíjasokat érintő témákat – nyugdíjas Szép-kártya, gyógyszerek áfamentessége, egészségügy – helyezi előtérbe. Magyar Péter is tisztában van azzal, hogy a nyugdíjasok nélkül nem lehet választást nyerni Magyarországon, és a Fidesz jelenleg jelentős fölényben van az idősebb korosztályokban.
A konzultáció eredményeit egy nyilvános eredményvárón hozzák majd nyilvánosságra. Magyar szerint a válaszok irányt fognak adni a leendő kormánynak: “Így fogunk kormányozni. Nem uralkodva, nem felülről megmondva, hanem végre együtt, közösen, minden magyart képviselve.”
Hogy a Tisza Párt kezdeményezése mennyire lesz sikeres, és valóban használni fogják-e majd az eredményeket egy esetleges kormányzás során, azt egyelőre nehéz megítélni. Egy azonban biztos: a politikai harc új frontvonala nyílt meg a konzultációk területén.
Hétfőn egyébként újabb országjárásba kezdett a Tisza, Jász-Nagykun-Szolnok megyéből indulva.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!