Szárnyal a dohányipari óriás: a Continental a zempléni térség gazdaságának motorja

Megosztás

A Continental Dohányipari Zrt. látványos mérlegszámokkal zárta a 2024-es évet, és úgy tűnik, a sátoraljaújhelyi üzem továbbra is megőrzi pozícióját a régió egyik legjelentősebb munkaadójaként.

A vállalat létszáma egy év leforgása alatt 15%-kal bővült, és a telephelyén működő társvállalatokkal együtt már 750 embernek biztosít megélhetést – miközben a környék falvaiból sokan még mindig ingáznak vagy külföldön keresik a boldogulást.

Az impozáns számok mögött 84,5 milliárd forintos bruttó árbevétel áll, ami közel 10%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Bár a pontos adózás előtti eredményt még nem hozták nyilvánosságra, a cég vezetése bizakodó, hogy ez is meghaladja majd a tavalyi szintet – ami nem meglepő egy olyan iparágban, ahol a kereslet a gazdasági nehézségek idején is stabil marad, sőt, gyakran növekszik is.

Nemzetközi terjeszkedés és hazai sikerek

A Continental nem csak itthon, hanem nemzetközi vizeken is eredményesen navigál. Filteres szivarka termékeivel piacvezető pozíciót szerzett nemcsak Magyarországon, hanem Spanyolországban és Görögországban is. Cigaretta exportja 80%-kal, szivarka kivitele pedig közel 5%-kal emelkedett – látható, hogy a hagyományos dohánytermékek iránti kereslet továbbra is jelentős, a modern alternatívák terjedése ellenére.

Füzi Csaba vezérigazgató szavai szerint: “Az elmúlt év rendkívül sikeres volt, mind a vállalat pénzügyi eredményeit, mind az ipari fejlesztéseit tekintve.” Diplomatikusan fogalmazva hozzátette, hogy az átalakuló piac folyamatosan új kihívások elé állítja őket, de rugalmas üzleti modelljüknek köszönhetően “sikerrel veszik az akadályokat” – ami a dohányipar esetében nemcsak a piaci versenyt, hanem a folyamatosan szigorodó szabályozást is jelenti.

Zöldülő füstgyár?

A növekedés mellett a Continental a fenntarthatóság irányába is tett lépéseket – bár ezeket nyilvánvalóan üzleti megfontolások is vezérelték. Tavaly 3,5 milliárd forintot fordítottak beruházásokra, ebből 1,2 milliárdot egy energiahatékonysági programra, melynek része volt a gyártóépületek korszerűsítése és napelemek telepítése. Ezek a fejlesztések februártól a teljes energiafelhasználás 15%-át fedezik majd – ami ugyan jelentős előrelépés, de azért messze van még a teljes energiafüggetlenségtől.

Emellett 1200 négyzetméteres raktárépület is készült saját forrásból, és 2025-ben további 3600 négyzetméteres készáru-raktár építését tervezik. Úgy tűnik, a dohányipari vállalat hosszú távra rendezkedik be, dacára a dohányzás elleni globális küzdelemnek.

Dohánytermelők és az ágazat jövője

A Continental sajátos helyzetet foglal el a hazai dohánypiacon, egyedülálló vertikális integrált rendszert működtet, amely a dohánytermesztés és feldolgozás teljes folyamatát lefedi. Ez magyarán azt jelenti, hogy a helyi termelőktől a boltok polcáig követi a dohány útját, így a teljes értékláncot ellenőrzése alatt tartja.

A vállalat deklarált célja, hogy a csökkenő piac ellenére is hozzájáruljon a magyar dohánytermesztési hagyományok megőrzéséhez. Ennek jegyében rendezték meg idén is a Continental dohánytermelői nyílt napját Sátoraljaújhelyen, ahol olyan kényes témák kerültek terítékre, mint a feketepiac visszaszorítása és a növényvédelmi problémák.

Hogy a dohányipar mennyire tud alkalmazkodni a 21. század kihívásaihoz – legyen szó akár egészségügyi szempontokról, akár környezeti fenntarthatóságról -, az még a jövő zenéje. A Continental mindenesetre úgy tűnik, nem tervezi, hogy belátható időn belül feladja a harcot.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek