Városunk sajnálatos módon elhunyt egykori költője, Fecske Csaba mellett John Steinbeck és Mikszáth Kálmán is helyet kaptak a március 20-án megtartott közgyűlésben. Egy bántó filmes megjegyzés után ugyanis több képviselő is jeles írók szavaival reagált egymás mondanivalójára, miközben újabb, a megyeszékhelyet érintő fontos kérdésekről születtek döntések.
A záporozó idézetek mellett több kihasználatlanná vált épület, valamint az elmúlt hetekben sokat emlegetett Csengey-kert sorsa is napirendre került az ülés alkalmával. Az esemény külön érdekességének számított, hogy a közgyűlésbe visszatért Mokrai Mihály vezetésével újonnan megalakult DK-LMP-Nép Pártján Frakció is bemutatkozhatott, valamint hosszú idő után először Lehoczki-Spider László is ismét jelen lehetett.
A közgyűlés elsőként a Miskolctapolcán, az Ellipsum Élmény-és Strandfürdő közelében található Garas Sámuel utca 4. szám alatti ingatlan elidegenítéséről szóló előterjesztést tárgyalta. A rendezetlen épület romló állapota ugyanis nagymértékben rontja a látványt környezetében, a felújításra szükséges források azonban hiányoznak a város kasszájából, így az önkormányzat kilátásba helyezte annak értékesítését.

Dr. Simon Gábor, a miskolci MSZP frakcióvezetője kifogásolta az előterjesztéssel kapcsolatban, hogy az értékbecslés szerint 100 millió forintot érő telken található 2200 négyzetméteres építményt átszámolva 50 000 forint/négyzetméter áron (100 millió forint) adná el az önkormányzat, miközben „egy avasi panellakás értéke megközelíti ennek a tízszeresét”. A politikus szerint az ingatlant vagy meg kellene tartania a városnak, vagy pedig értéken kellene eladnia, ami jóval több pénzt jelent.
A szóban forgó épületet egyébként még Kriza Ákos egykori polgármester vásárolta meg az önkormányzatnak, amely egy az értékbecslő szerint 44 százalékos készültségi állapotban lévő szálloda, melynek felújításához körülbelül egymilliárd forintra lenne szükség.
„Nicsak ki beszél”
Bajusz Gábor fideszes önkormányzati képviselő ennek a romantikus családi vígjátékfilmnek a címével reagált a Simon Gábor által elmondottakra, és hozzátette, hogy az előző városvezetés öt évig semmilyen karbantartó munkálatot nem végzett az épület helyreállítása érdekében, valamint megjegyezte, hogy anno az ellenzéki politikusok is el akarták adni az ingatlant, ezért készíttettek is egy értékbecslést.
Szopkó Tibor képviselő ezután javasolta Bajusz Gábornak, hogy ha teheti, kapcsolja ki a TV készülékét, és fogyasszon egy kis irodalmat. Példaképp hozta fel John Steinbeck Édentől keletre című művét, melyben véleménye szerint a kialakult vitához hasonlóan a normalitáson túl zajlik a cselekmény.
A politikus hozzátette, hogy a Bükk városa programban egyértelműen szerepel, hogy a város nem értékesít majd ingatlanokat, ezzel pedig mint mondta, teljes mértékben szemben áll a vitatott előterjesztés.

Pakusza Zoltán, a Mi hazánk miskolci képviselője ezután szerényen felvetette a kérdést, hogy kinek kívánja eladni az épületet és a hozzá tartozó területet az önkormányzat, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy ha már bekerül a közgyűlésbe egy hasonló javaslat, akkor általában van mögötte érdeklődő is. Pakusza azt is hozzátette, hogy aggódik egy újabb vendégmunkásokkal megtöltött szálló létesítésé miatt is, mivel Hejőcsaba környékén szerinte ugyanez történt. A kérdésére nem kapott választ.
Bajusz Gábor a vita hevében elmondta, fontos, hogy a jelenlévők emlékezzenek arra, amikor pár évvel ezelőtt a baloldali városvezetés bezáratta Miskolc fürdőit.
„Olyan béna kacsák totyogtak az üres medencékben, mint önök” – mondta Bajusz Gábor fideszes képviselő a közgyűlésen.
A vitának Tóth-Szántai József polgármester vetett véget gondolataival, miszerint az épület sorsát rendezni kell, a hiányzó anyagi források miatt pedig ez nem történhet másképp, mint hogy az önkormányzat eladja azt. Az ülés végén a jelenlévők 19 igen és 5 nem szavazat mellett elfogadták a javaslatot.
Szintén fontos kérdést szolgáltatott a márciusi közgyűlésnek a MIÓVI Zsolcai Kapu Tagóvodája, amelynek életveszélyessé vált tetőszerkezete miatt az intézményből a Selyemréti Tagóvodába kellett átirányítani a gyermekeket. A résztvevőknek az ülésen az óvoda végleges bezárásáról kellett dönteiük, mivel az önkormányzat ebben az esetben sem rendelkezik az épület felújításához szükséges anyagi forrásokkal.

Dr. Simon Gábor az előterjesztéshez kapcsolódóan megjegyezte, hogy véleménye szerint, ha valaki bezár egy óvodát, akkor nem bízik a jövőben, ahogy a kormányban sem. Megjegyezte, hogy úgy emlékszik Lázár János a közelmúltban egy jelképes biankó csekket lobogtatott a belvárosban, amit Miskolc városának szánt, ebből pedig arra a következtetésre lehetett jutni, hogy a megyeszékhely megkapja majd a kellő támogatást a fejlődéshez. Ehhez képest a képviselő sérelmezi, hogy a várost érintő fontos kérdésekben többnyire a pénzhiány miatt kell áldozatokat hozni.
A képviselő hozzátette, hogy ha az óvoda be is zár, őt akkor is érdekelné, hogy mi lesz az épület további sorsa, illetve aggodalmait fogalmazta meg azzal kapcsolatban, hogy esetleg az egyház kezébe kerüljön az ingatlan és ezzel a közellátásból kiszivárogjon a gyermekek egy része.
Mezei Attila képviselő annyit fűzött hozzá a vitához, hogy a vagyont működtetni kell, ő pedig kíváncsian várja a választ arra, hogy milyen új funkciót tölt majd be az épület.
Mondanivalójának az irodalom jeles alakja, Mikszáth Kálmán idézetével kívánt hangsúlyt adni. „A magyar ember szereti keresni az igazságot. De nem szereti megtalálni” – hangzottak el Mikszáth Kálmán gondolatai Mezei Attila megjegyzésében.
Az előterjesztést a jelenlévők 23 igen és három tartózkodás mellett elfogadták.
Szintén Mikszáth Kálmán idézetet ihletett az ülésen az Állami Számvevőszék ellenőrzése miatt indokolt intézkedési terv megvitatása. Az ÁSZ 2018 január és 2023 június között zajló auditját követően súlyos hiányosságokra és problémákra hívja fel a figyelmet jelentésében a megfigyelt évek alatt zajló önkormányzati vagyongazdálkodásokkal kapcsolatban. A jelentés szerint a vizsgált időszakban a város saját lakásállományára és felújítására Miskolc 13 ezer forintot költött lakásonként, még Győr 41, Szeged pedig 107 ezer forintot. Emellett a borsodi megyeszékhelyen folyamatosan nő az üresen álló, kihasználatlan ingatlanok száma.
Dr. Hojnyák Dávid, a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöke meglehetősen korrekt módon és profi szakmai hozzáállással ismertette a vonatkozó információkat a közgyűlés tagjaival, amit a jelenlévők közül többen is elismertek és köszönetüket fejezték ki.
Dr. Simon Gábor hozzászólásában előrebocsátotta, hogy mindenképpen elfogadja a javaslatot, azonban hozzátette, hogy szerinte nem túl bátor és ambíciózus tervekkel vág neki a lakásgazdálkodásnak a város. Mint mondta, az ingatlanokat érintő problémákat nem lehet áttekintésekkel, új táblázatokkal, meg műszaki felmérésekkel megoldani, hanem csak fejlesztésekkel, amelyekhez forrást kell hozzárendelni, ez pedig bántóan hiányzik az előterjesztésből.
Tóth-Szántai József polgármester ennél a pontnál ismét az irodalmat hívta segítségül. „Óriási a vagyonunk, mégis szegények vagyunk” – idézte az egykori dzsentrik helyzetét leíró Mikszáth Kálmánt a polgármester.
A közgyűlés végül az előterjesztést egyhangúlag elfogadta.
A szépirodalmi jelentőségű hozzászólásokat Barta Gábor képviselő zárta, a néhai költő, Fecske Csaba soraival, melyek szerinte stílusosan passzoltak az ülés hangulatához.
„a nap a Bükk fölött lassan hamvad el
mint kirándulók otthagyott tüze
a szélben Apollinaire kikericse térdepel
csak az életem múlik más nem történik semmi se”
(Barta Gábor idézete Fecske Csaba Csak életem múlik című verséből)
A Szabó Lőrinc irodalmi díjjal, Pro Literatura díjjal és József Attila díjjal kitüntetett miskolci költő tiszteletére március 21-én emlékestet tart a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár.
A közgyűlés a Csengey-kert ügyében is döntött. A szárnyait bontogató kulturális központ helyére nem épül oktatási intézmény, helyette a Soltész Nagy Kámán utca 10. szám alatti Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum helyszíne került be a GINOP plusz pályázatba, így a Csengey-kert megmarad a város közösségi terének.
Kiemelt kép: Minap/Juhász Ákos
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!