Hosszú, súlyos betegséget követően, 73 éves korában elhunyt Lojko Lakatos József rendező, színészpedagógus és költő. A Harlekin Színház Alapítvány közlése szerint a művész február 25-én távozott az élők sorából. Hamvait – saját kérésére – szűk családi körben helyezik végső nyugalomra szülőfalujában, Boldván.
Lojko Lakatos 1951-ben született a Borsod megyei Boldván, egy sokgyermekes, hátrányos helyzetű roma családban. Pályája igazi sikertörténet: a mélyszegénységből indulva jutott el a magyar kulturális élet élvonalába. A sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskolán szerzett diplomát, majd úttörő munkát végzett Óbudán, Magyarország első cigány iskolájában, ahol a roma diákok integrációját segítette.
A pedagógiai pálya mellett hamar megtalálta helyét a művészvilágban is. 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr-rendező szakán, nem kisebb mester osztályában, mint Fábri Zoltán. Bár a magyar filmgyártás akkori válsága miatt kevés lehetőséget kapott – ami sajnos tipikus forgatókönyv a perifériáról érkező tehetségek esetében –, létrehozott néhány kiemelkedő alkotást.
Első jelentős műve, az 1981-es Elfelejtett holtak az addig elhallgatott várpalotai roma holokauszt tragédiáját dolgozta fel – olyan témát, amely évtizedekig nem kapott megfelelő figyelmet a magyar közéletben. Későbbi televíziós munkái, a Nyolcadik stáció (1984) és a Bernarda Alba háza (1987) az ősi paraszti kultúra zárt világát ábrázolták.
Irodalmi tevékenysége is figyelemre méltó: versei olyan rangos folyóiratokban jelentek meg, mint az Élet és Irodalom, a Napjaink és a Tiszatáj. Cigány tragédia Magyarországon című írása, valamint az Uzhe Jilesa (Tiszta szívvel) című filmnovellája (1979) egyaránt jelentős művészi értéket képviselnek.
A film- és irodalmi világ mellett a színházművészet területén is maradandót alkotott. 1984-ben megalapította a Harlekin Gyermekszínházat, 1998-ban pedig létrehozta a Shakespeare Színművészeti Akadémiát, amely közel két évtizedes működése során számos tehetséges művészt indított útjára. Tanítványai között ma is aktív színészek és rendezők találhatók – olyan örökség ez, amely túlmutat az egyéni alkotásokon.
Lojko Lakatos József elhunytával egy olyan sokoldalú művész távozott, aki képes volt áttörni a társadalmi korlátokat, és tanárként, rendezőként, íróként egyaránt kiemelkedőt alkotni. Pályája bizonyítja, hogy a tehetség és az elszántság képes felülírni a származásból eredő hátrányokat – még ha ez az út korántsem egyszerű és magától értetődő a mai Magyarországon sem.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!