Nemcsak történelmi, jövőbe mutató is lehet az Avas fejlesztése

Megosztás

Az elmúlt években régóta várt fejlesztések történtek az történelmi Avason és környékén, élhetőbbé, vonzóbbá téve azt nemcsak a helyiek, hanem az idelátogatók számára is.

A legszembeötlőbb változás kétségkívül a kilátón és környékén vehető észre, az új közösségi tér és közvetlen környéke olyan köntöst kapott, amelyre már a turisták sem húzzák a szájukat. Merthogy korábban igencsak elhanyagolt volt a környék, de a panorámáért megérte ellátogatni a kilátóhoz.

„Szerettem mindig is kijönni az unokákkal a kilátóhoz, mert zöld volt itt minden, és bár megvolt a varázsa az összefirkált épületnek, azért örülök, hogy most minden megszépült. Azt sajnálom, hogy az unokák már nagyobbak, mert így már nem tudják élvezni az új játszótér előnyeit, de jó látni, hogy sokan ide jönnek a gyerekükkel játszani” – ezeket Tóth Lászlóné mondta, aki két buszmegállónyira lakik a TV-toronytól.

Nagy volt a felfordulás a kivitelezési munkálatok idején, de megérte

A még az előző városvezetés irányítása alatt megvalósult európai uniós pályázatnak köszönhetően a történelmi Avas turisztikai fejlesztése volt a cél, a program is ezt a nevet viselte. A bruttó 1,5 milliárdos fejlesztés az Európai Unió és a Magyar Állam hozzájárulásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Amint azt már korábban írtuk, a kilátó felújítása során megtörtént az épület statikai megerősítése, energetikai korszerűsítése, valamint a közönségforgalmi terek burkolatcseréje, festése. Megmaradt a zárt emeleti szinten a korábbi vendéglátóhelyi funkció, a szinten korszerű alu-üveg szerkezet biztosítja a teljes panorámát a vendégeknek. Az emeleti, nyitott kilátóterasz is megújult: a szint teljes területén cserélték a burkolatot, ezzel együtt új látványelemeket is kapott.

Megújult a Bortanya is, amely központi szerepet tölt be az Avasi Borangolás ideje alatt. Az Avas oldalában több mint 900 pince és borház található, amelyek között vannak négyszázéves egységek is. Évről-évre egyre népszerűbb az esemény, és amellett, hogy egész Miskolcot megmozgatja már, a turisták is gyakrabban keresik fel azt.

Miskolc ikonikus épületei közül többet is elhelyeztek miniatűrként az Avasi kilátó korlátján

A fejlesztések itt nem állnak meg, további EU-s pályázatokat nyert el az önkormányzat a történelmi Avas vonzóbbá tételéhez. És hogy miért jövőbemutatók ezek a fejlesztések? Azért, mert az avasi városrészen lakik Miskolc mintegy egyharmada, és az új városvezetés és a kormány ígérete szerint a következő években a lakosság komfortérzetét még inkább javítani szeretnék, miközben A Bükk városa projekt előnyeit is élvezné nemcsak Miskolc, hanem az Avas is.

Ha elkészülne a tömegközlekedési funkciót betöltő felvonó, amely a történelmi belvárost és az Avast kötné össze, a lakosság gyorsabban és környezettudatosabban tudna a két városrész között mozogni, és ez a turisták dolgát is megkönnyíthetné. A már megtörtént fejlesztések így még inkább felértékelődnének.

„Mi miskolciak tudjuk, mennyi lehetőséget rejt ez a város, és csak bízni tudok benne, hogy tovább fogunk szépülni, de nemcsak az Avason” – bizakodott Tóth Lászlóné.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek