Karóval felfegyverkezve közlekedni a saját lakóhelyünkön – ez nem egy posztapokaliptikus film jelenetleírása, hanem Miskolc határában élő emberek mindennapi valósága. Szombaton aztán bekövetkezett a tragédia: egy 60 év körüli férfit halálra marcangoltak a környéken kóborló kutyák, amikor éppen a boltba indult. A pingyomi hétvégi házas övezetben történt eset nemcsak a kóbor ebek problémájára világít rá, hanem a hatósági felelősségvállalás teljes hiányára is.
A rendőrség gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja miatt indított nyomozást, egyelőre ismeretlen tettes ellen. Szakértőket vontak be az ügybe, de gyanúsítottja még nincs az esetnek. A helyiek szerint a tragédia elkerülhető lett volna, ha valaki reagál számtalan korábbi panaszukra. Az áldozat élettársa az RTL Híradónak elmondta, többször figyelmeztették a feltételezett kutyatulajdonost, de minden eredmény nélkül.
Az eset után azonnal megindult a felelősök keresése, pontosabban a felelősség hárítása. A miskolci és a mályi önkormányzat – a terület ugyanis épp a két település határán található – egyaránt azt állítja, idén még nem kaptak bejelentést a problémáról. Azt a Miskolci Állategészségügyi Telep is elismerte, hogy három kutya elhelyezését a rendőrség kérte tőlük. A kérdéses kutyák jelenleg a Miskolci Állategészségügyi Telepen vannak megfigyelés alatt. Itt maradnak, amíg tart a hatósági megfigyelés és a rendőrségi eljárás. Az ügy lezárása után egy illetékes hatóság dönt majd arról, mi lesz velük
Eközben az állatmentők, akikre sokan próbálják hárítani a felelősséget, keserűen jegyezték meg: „Mi nem vagyunk hivatalos szervek, civil emberek vagyunk, akik önszántunkból, állatszeretetből vállaltuk azt, hogy amíg tudjuk és bírjuk, addig mentjük az elhagyott, kidobott kutyákat” – fogalmazott Zsebesi-Lengyel Melinda, a Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület munkatársa.
A kutyák történetéről is fény derült néhány részletre. A Babák Menedék Állatmentő Alapítvány elnöke, Babák Kata szerint az egyik támadó állat „egy kisebb testű kutyus, valószínűleg félelemagresszív”, a másik egy anyakutya volt, amely „próbált visszamenni egy ingatlanra a babáihoz”. A harmadik kutya elmenekült. Az állatvédő azt is megjegyezte, hogy a kutyáknak feltételezhetően gondozói voltak, állítólag önkényes lakásfoglalók, akik az eset idején nem tartózkodtak otthon.
Érdekes adalék, hogy az állatvédő szerint nem egyértelmű, hogy a kutyatámadás okozta-e közvetlenül a férfi halálát: „Nem zárható ki, hogy szívbeteg volt, mert bár rengeteg harapás volt a testén, ezek nem tűntek feltétlenül halálosnak” – írta közösségi oldalán. Az áldozat nemrég került ki a kórházból, és éppen a mozgás kedvéért indult el otthonról.
A tragédia után két nappal az RTL Híradó stábja még mindig látott két kistestű kutyát a környéken. Egy helyi lakos elmondta: rettegésben élnek. „Volt, amikor már többször itt voltak és karóval tudtam elriasztani őket. De itt, akik mennek gyerekes anyák, meg idősebbek ebbe az utcába, hát bárkivel előfordulhatna sajnos” – mondta, és azt feltételezte, valaki szándékosan etetheti az állatokat, mert ételmaradékokat találtak az úton.
A helyzet abszurditását jól mutatja, hogy miközben emberéletet követelt a probléma, az állatvédők kénytelenek magyarázkodni és könyörögni a megértésért: „Először is, az állatvédők ugyanolyan civil emberek, mint bárki más. Nem vagyunk hatóság, nincs jogkörünk, nincs eszközünk arra, hogy hivatalosan intézkedjünk” – írták közleményükben, miközben elmagyarázták, hogy jelenleg is 117 kutyáról gondoskodnak mindössze két ember munkájával és működésükhöz adományokra van szükségük.
Nem derül ki a történtekből, hogy a tragédia hatására történik-e végre érdemi változás. A helyi lakosok tapasztalata alapján azonban nem lenne meglepő, ha a rendőrségi nyomozás lezárulta után minden visszatérne a régi kerékvágásba.
Addig pedig marad a karó mint önvédelmi eszköz a mindennapok túléléséhez Miskolc határában.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!