A lillafüredi Palotaszállóval szemben magasodik egy titokzatos, máig sok rejtélyt őrző létesítmény, amelyet a helyiek csak Szikla néven emlegetnek. Alakszai Zoltán – egykori miskolci jegyző, jelenleg megyei főispán – szerint ez lehet a Bükk legújabb turisztikai attrakciója.
A különleges építmény az 1930-as években született meg, amikor mintegy háromezer munkás emberfeletti erőfeszítéssel faragta ki a kemény sziklás hegyoldalt. A projekt olyan szigorú titkosítás alatt állt, hogy még a korabeli térképeken sem jelölték – ez is mutatja kivételes stratégiai jelentőségét.
A bunkerrendszer eredeti rendeltetése máig nem teljesen tisztázott. Bár sokan úgy vélték, hogy egy esetleges háborús támadás esetén Miskolc lakosságának nyújtana menedéket, a hivatalos álláspont szerint elsősorban légvédelmi célokat szolgált, különös tekintettel a Hámori-tó duzzasztógátjának védelmére. Később itt működött a magyar légvédelem parancsnoksága, ahonnan folyamatosan figyelték az esetleges ellenséges NATO-repülőgépek mozgását.
Egy másik elmélet szerint a létesítmény valójában a korabeli elit bunkerének épült, ahová veszély esetén a szomszédos Palotaszálló vendégei menekülhettek volna. A szállót az 1920-as években állami beruházásként építették, és a társadalmi elit, valamint jelentős külföldi vendégek kedvelt tartózkodási helye volt. Érdekes adalék, hogy a csehszlovák titkosszolgálat is figyelemmel kísérte a környék építkezéseit, bár a magyar hatóságok tagadták a titkos létesítmény létezését. Egyesek szerint a Palotaszálló kimagaslóan magas építési költségei is összefüggésben állhattak a titkos bunker kialakításával.
A helyi legendák szerint a hegy gyomrában kiterjedt alagútrendszer húzódik, amely állítólag összeköttetésben állt a környékbeli falvakkal, sőt egyesek szerint az egri várral is – bár ez utóbbi fizikailag szinte lehetetlen. Az alagutakat idővel állítólag befalazták.
A 90-es években a létesítmény Revolution Diszkó néven a régió legextrémebb szórakozóhelyeként működött. Ez az időszak mély nyomot hagyott a ma negyvenes éveikben járó generáció emlékezetében. Még néhány éve is láthatóak voltak az egykori pezsgő éjszakai élet nyomai: a táncosok kalitkái és az ottmaradt üres sörösüvegek egyaránt őrizték a hajdani bulik hangulatát. A közelmúltban városi felfedezők (urbexerek) jártak a kétszintes létesítményben, és meglepően jó állapotban találták. Az eredeti katonai infrastruktúra jelentős része még mindig megvan: működőképes a gépészeti részleg, megvannak a víztározó medencék, és a fejlett szellőzőrendszer is épen maradt.
A diszkó-korszak után turistaszállásként próbálták hasznosítani az épületet, de napjainkban kihasználatlanul áll a festői Hámori-tó partján. Pedig a terület ma is az ország egyik legkedveltebb üdülőhelye, köszönhetően festői környezetének. A Hámori-tó déli partján turistaösvény húzódik pihenőkkel, és a tó egy részén csónakázásra is lehetőség nyílik.
Az utolsó jelentős fejlesztési terv a komplexummal kapcsolatban a Miskolc európai kulturális főváros pályázatához kötődött a 2010-es évek közepén. A ROCK! néven megálmodott magyar rockmúzeum szellemes szójátékkal utalt volna mind a zenei műfajra, mind pedig a létesítmény sziklás jellegére.
Ez az ígéretes koncepció azonban végül a pályázat sikertelensége miatt nem valósulhatott meg, így a Szikla továbbra is őrzi titkait, várva egy olyan projektre, amely méltó módon hasznosíthatná ezt a különleges történelmi helyszínt.
Kérdés, hogy a Bükk városa koncepcióban milyen funkciót szánnának a kivételes építménynek, és milyen forrásból lehetne revitalizálni.
Fotó: Alakszai Zoltán Facebook oldala
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!