Nem sikertörténet, ahogyan Miskolc polgármestere vállalkozóként teljesített

Tóth-Szántai József - rádió

Megosztás

A Borsod24 utánajárt, miképpen dolgozott a város első számú vezetője politikai színrelépése előtt a magánszférában. Kiderült: Tóth-Szántai József beiktatása előtti napokban vált meg a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került miskolci RádióM reklámidejét értékesítő cég vezető tisztségétől – ettől függetlenül az adó honlapján jelenleg is főszerkesztőként mutatja be a rádió történetét. A Fidesz támogatásával választást nyert polgármester korábbi vállalkozó tevékenysége során rövid időket töltött néhány gazdasági társaságban, kettőt maga szüntetett meg. A polgármester családi bt-je sem sikertörtént, az utóbbi években semmilyen értékelhető tevékenységet nem mutat.

Tóth-Szántai József polgármesterré választása előtti évtizedekben összesen nyolc vállalkozásban – javarészt NER-közeli cégekben – dolgozott vagy vett részt tulajdonosként, ügyvezetőként. Ezek közül működési eredményét tekintve egy érdemel kitüntetett figyelmet, illetve a polgármester családi bt-je, ami nem mutatja a működés jeleit. A többire már csak múlt időben lehet hivatkozni, ezekben rövid időket töltött, kettőt maga szüntetett meg végelszámolással, és akadt olyan is, amelyik beolvadással fejezte be.

A legfontosabb mai napig életben lévő cég rádiós műsorvezetői, főszerkesztői pályájához kötődik. 2011-ben ügyvezető igazgatónak nevezték ki az akkor alapított miskolci RádioM Reklám és Marketing Kft.-ben. A RadióM Miskolcon ekkor kezdett sugározni, majd Ózdon és Tiszaújváros körzetében is frekvenciát szerzett.

Az adó honlapján Tóth-Szántai – annak ellenére, hogy már 8 hónapja vezeti a várost – jelenleg is a rádió főszerkesztőjeként szerepel, e minőségében mutatja be a médiafelületet. Az ehhez kapcsolódó reklámügyeket kezelő cég ügyvezetéséről 2024 szeptember végén lemondott, néhány nappal az előtt, hogy október elején beiktatták Miskolc polgármesterének.

A cég beszámolója szerint a RádióM Kft. tevékenysége a Miskolcon az FM 101,6 MHz-en sugárzó RádióM reklámidejének értékesítése, egyéb reklám és marketing feladatok ellátása. 2014-től az Eger vételkörzetében működtetett Sky-FM, 2016-tól pedig a Gyöngyös-Hatvan térségében működő helyi rádiók reklámközvetítőjévé vált. A miskolci 106.1-es frekvenciát 2011-ben még nem nyelte le Mészáros Lőrinc birodalma, erre csak bő tíz évvel később került sor. Ekkor a Médiatanács (2022 decemberében) a Mészáros Lőrinc-közeli Best Radio Kft.-nek jutatta sikeres pályázata révén.

A megelőző évben a Best Rádió Kft. tulajdonosa Sakalj Ferenc, Mészáros bizalmi embere lett, aki egyúttal a Mészáros érdekeltségébe tartozó eszéki focicsapat igazgatósági elnöke. A Telex információi szerint a két férfi ismeretsége egy ingatlanvásárlásig nyúlik vissza, amikor Mészáros Lőrinc egyre többet vásárolt Horvátországban, legismertebb azonban az eszéki focicsapathoz fűződő viszonya lett. „Sakalj sokat segített neki, eleinte a fordításban, később már üzleti lépésekben is. Azóta bizalmi embere, a belső körbe tartozó intéző, aki az eszéki ügyeket sokszor szinte egyedül vitte, de gyakran bukkan fel a Puskás Akadémiánál is.”

Tíz éves fotó a RádióM szerkesztőségéből

A RádióM Kft-ben Tóth-Szántaira az alapító Dobróka Tamás bízta az ügyvezetést, aki az útépítésben He-Do Kft. („He” mint Heves megye, „Do” mint Dobróka) révén lett ismert, ez ugyanis a Dobróka-család cége. A He-Do 2016-ban távozott a tulajdonosok közül, az ellenőrzést azonban nem eresztette ki kezéből, hiszen Tóth-Szántai leköszönésétől függetlenül ügyvezetője maradt Sipos Zsolt, a He-Do Kft. ügyvezetője, He-Do Zrt. vezérigazgatója. Erről a cégről 2023-ban úgy fogalmazott az Átlátszó oknyomozó hírportál, hogy korábban „kis-közgépként” is emlegették az általa elnyert tenderek száma miatt. A cég az észak-magyarországi régió egyik megkerülhetetlen építőipari szereplője lett, Dobróka Tamás Mihályt állítólag a Fidesz észak-magyarországi regionális igazgatója, Bíró Márk támogatta. A He-Do építette többek között a szerencsi gyorsforgalmi utat, a miskolci Y-hidat, a 2025-re 221 milliárdos becsült vagyonra szert tett Garancsi István Duna Aszfaltjával. A He-Do Építő Zrt. 2023-ban 21 milliárd forint bevételt gyűjtött össze, 1 milliárd forint nyereség mellett.

A RadioM Kft. működését leginkább a hektikusság írja le az utóbbi években, rendszeresen képes félmilliárd forinttal több-kevesebb bevételt elérni, amely számokban kifejezve 2019-től 2023-ig így alakult: 912 millió, 478 millió, 912 millió, 877 millió, 587 millió forint. A három főt foglalkoztató cég még Tóth-Szántai ügyvezetése alatt 2023-ban szerény 6 millió forint nyereséget produkált. A tulajdonosok azonban nem voltak szerények, az eredménytartalék terhére felturbózták a cégből kivett összeget, összesen 50 millió forint osztalékkal gazdagodtak. Ami a fizetéseket, köztük a két cégvezető Tóth-Szántai és a He-Do Kft.-s Sipos Zsolt bérét illeti, a cég beszámolója szerint 2023-ban összesen 42 millió forint bérköltséget fizettek ki négy fő részére. Ez átlagosan havi 875 ezer forintos nettó összeget jelentett.

Tóth-Szántainak polgármesterként jócskán emelkedett a juttatása. Havonta immár 2 651 000 forintot keres, ami kiegészül még 397 700 forint költségtérítéssel. Ezt az adatot a polgármester vagyonnyilatkozatában elhallgatta, a fizetési sort egy vonallal kihúzta. A nyilvánosság azt követően ismerhette meg fizetésének pontos összegét, hogy a Borsod24 jelezte a jegyzőnek a polgármester hiányos vagyonnyilatkozatát, aki azt kiigazíttatta.

Tóth-Szántainak a RadióM Kft.-n kívül még egy, a működés jeleit ugyan nem mutató, de a cégnyilvántartásban megtalálható vállalkozásban volt érdekeltsége a közelmúltban. Ez a Pausa-2000 Műsor-Reklámszervező és Kereskedelmi Betéti Társaság, aminek felváltva kül- illetve beltagként is tulajdonosa volt. A Pausát 1992-ben alapította kültagként, ezt a jogot 1995-ig gyakorolta, onnantól beltagként folytatta, amit 2012-ben megszakított. Két évre ismét kültag lett, majd 2014- és 2022 között újra beltagként tulajdonolta. 2022-ben a vele egy címen lakó Tóth-Szántai Kristóf (a polgármester fia) követte beltagként, 2014 februártól pedig Sitku Csilla kültagként.

Hogy a cég ügyvezetését is korábban ellátó Tóth-Szántai milyen eredményt ért el a Pausa 2000-ben, erre vonatkozó értékelhető adat nem áll rendelkezésre. Sem 2019-ből, sem 2020-ból, sem 2021-ből nem található mérleg a cégadatbázisban, 2022-ben, 2023-ban pedig nulla forint árbevétele volt. Mindkét évben mindössze egy forint eltérésű adatokat adott meg pénzügyi beszámolóiban. Ez is utal arra, a cég nem végez észlelhető tevékenységet, vagyonnal sem rendelkezik, eszközértéken 212 ezer forintot tüntettek fel.

Tóth-Szántai József ugyan civilségét a végsőkig hangsúlyozza, senki számára nem kétséges, milyen erők állnak mögötte

Tóth-Szántai egyéb cégvezetési, tulajdonosi pozíciót a rövid időszakok, az általa megszűntetett cégek jellemzik leginkább. Nézzük őket! 2012-ben a miskolci Royal Event Kft. tulajdonosai közé került, de még ebben az évben távozott is a 2018 óta folyamatos adóhatósági végrehajtás alatt álló cégből.

2015-16-ban az FM7 Heves Kommunikációs és Szolgáltató Kft. többségi tulajdonosa, ügyvezetője lett. A társaság kezdte működtetni a gyöngyösi Dió Rádiót 1994 és 2016 között Diórádió Gyöngyös Kft. néven. Az FM7 Heves Kft. 2020-ban olvadt be a Mészáros Lőrinc egyik kulcsembere, Schmidt Zoltán birtokában lévő Radio Plus Kft.-be, ami a Mészároshoz kötődő kereskedelmi helyi rádiókat működtető cégeket mind lenyelte.

Tóth-Szántai a gyöngyösi kereskedelmi rádiót működtető Kultúr M Kft.-ben szintén egy évet töltött, 2016-ban lett tulajdonos-ügyvezetője. Ezt a céget is a He-Do Kft. tulajdonos, RádióM Kft.-t is létrehozó Dobróka Tamás alapította. A cég ugyanebben az évben meg is szűnt, 2016-ban ugyanis beolvadt az FM7 Heves Kft.-be.

2011-ben a 2022 óta végelszámolás alatt álló miskolci LSMT Consulting Kft. alapításában vett részt harmadmagával társtulajdonosként. Ebből a cégből is rövidesen, a következő évben távozott.

Ugyancsak a Dobróka család alapította még az 1990-es évek elején a Mátra Centrum Kft.-t, amit Tóth-Szántai kísért utolsó útjára. 2016-ban került be a cégbe, 2020 lett az utolsó üzleti éve, a végelszámolását Tóth-Szántai hajtotta végre, 2021-ben törölték. Tulajdonostársa az a Varga Antal volt, aki 2016-ban megfordult a RádióM Kft.-ben.

2025 június elején még mindig ő köszönti főszerkesztőként a rádió weblapján az odalátogatókat

Nem nevezhető sikertörténetnek a Helyi Rádiók Országos Egyesülete birtokában álló HEROE Kft.-ben valló szerepe sem. Ennek 2019-2020-ban volt ügyvezetője és a Mátra Centrum Kft.-hez hasonlóan ennek is elvégezte végelszámolását. A HEROE Kft.-t 2020-ban törölték.

A polgármester vagyonnyilatkozata szerint egy miskolci Knézich Károly utcai, 2018-ban vásárolt 103 négyzetméter alapterületű társasházi lakással, egy öt négyzetméteres tárolóval, illetve egy 36 négyzetméteres garázzsal rendelkezik. Ebben parkolja 2022-ben vásárolt Mini Cooper autóját. Megtakarítása 2025 elején 59 millió forint és 2 millió forint értékű deviza volt, továbbá 18 millió forint készpénzvagyon. A polgármester kedvenc vagyontárgyai közé tartoznak a karórák, ezekből nyolc van neki, festményekből 6 darabot vallott be. Összértéküket nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában. A polgármester lakásának értéke becslésünk szerint meghaladhatja a 100 millió forintot, tekintettel az utcában kínált lakások egymillió forintot vagy azt meghaladó négyeztméterárára. Tóth-Szántai garázsának értéke is meghaladhatja, autója pedig felszereltségtől függően elérheti a 10 millió forintos értéket.

A polgármesterről, az útfelújításokról, az óragyűjteményről, a városi takarításról, a helyreállított 2019-es menetrendről és a híres sárga csekkről készített AI-grafika

A fentiek alapján azt hihetnénk, hogy tavaly egy tapasztalt, több évtizedes gazdasági életben szerzett gyakorlattal és rutinnal rendelkező városvezető került Miskolc élére, aki a megyeszékhely fejlődése érdekében minden tudását beveti majd. Mielőtt azonban elégedetten hátradőlnénk, emlékezzünk arra a (sikertelenül) letiltott interjúra, amely a választások előtt jelent meg a Borsod24 felületén. Ebben az újságíró rékérdezett, ki a tulajdonosa annak a vállalkozásnak, amelynek Tóth-Szántai éppen főszerkesztőként dolgozik. (Ez a Best Rádió Kft., a RádióM állomás frekvenciatulajdonosa.) A válasz meglepő volt és sokat elárult: „Fogalmam sincs és nem is érdekel.”

Fotó: Répási László, Tóth-Szántai József Facebook

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek