Az emésztés kulcsfontosságú az egészség és a közérzet szempontjából, sőt mára egyre több kutatás mutat rá a tényre, hogy a belek állapota az agyműködéssel is szoros kapcsolatban áll. Ennek ellenére mégis sokan észrevétlenül teszünk olyan dolgokat nap mint nap, amelyek akadályozzák a megfelelő működését.
Ha gyakran érzi magát puffadtnak, lassúnak vagy akár energiaszegénynek, akkor könnyen lehet, hogy ön is napi szinten tesz azért, hogy az emésztése ne működjön optimálisan – még akkor is, ha ez egyáltalán nem tudatos. Amennyiben ezek alapján úgy érzi, érdemes megvizsgálni a szokásait, fussa át az alábbi listát, mert ezek a hétköznapi dolgok könnyen a megfelelő emésztés rovására mehetnek.
Túlságosan gyors étkezés
A rohanó életmód sokakat arra késztet, hogy gyorsan, akár út közben, vagy az irodában az asztaluknál bekapjanak valamit, majd azonnal folytassák a napi teendőiket. Azonban ha nem rágjuk meg alaposan az ételt, az emésztésünk nehezebben fog működni. A nyálban található enzimek ugyanis előkészítik az ételt az emésztéshez, így ha ezt a folyamatot kihagyjuk, puffadást és kellemetlen teltségérzetet tapasztalhatunk.
Nem elegendő rost fogyasztása
A rostok, azaz az élelmiszerek emészthetetlen részei, elengedhetetlenek a bélrendszer egészséges működéséhez. Ezek ugyanis befolyásolják, hogy milyen sebességgel emésztjük meg az alapanyagokat, de a tápanyagok felszívódására és a salakanyagok mozgására is hatással vannak a vastagbélben. Emellett a jótékony bélbaktériumok számára is nélkülözhetetlenek. Ezért érdemes rostokban gazdag teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, gyümölcsöket és hüvelyeseket rendszeresen fogyasztanunk.
Nem megfelelő hidratálás
A megfelelő hidratáció nélkülözhetetlen az egészséges emésztéshez. A víz ugyanis segíti a tápanyagok felszívódását és elősegíti a bélmozgást. Ha nem iszunk elegendő folyadékot, az emésztésünk lelassulhat, ami székrekedéshez vezethet. Ezen persze lehet segíteni különböző emésztéssegítő készítményekkel, de a legjobb, ha elegendő vizet vagy cukormentes gyógyteát iszunk. Próbáljunk meg naponta legalább 2,5 liter vizet inni, főleg étkezések előtt és között! Ez persze több is lehet, aktivitási szinttől és testsúlytól függően.
Túlzott koffein -és alkoholfogyasztás
Egy csésze kávé vagy egy pohár bor jóleshet, de ha túlzásba visszük, irritálhatja a gyomrot és megzavarhatja az emésztési folyamatokat. A koffein fokozza a gyomorsav termelését, míg az alkohol a savtermelés mellett gyulladást is előidézhet a bélrendszerben. Ezek helyett próbáljunk ki emésztéssegítő gyógyteákat, például borsmentát vagy a gyömbért!
Stresszes életmód
A folyamatos stressz nemcsak a mentális egészségre, hanem az emésztésre is negatívan hat. A stressz miatt az emésztési folyamatok lelassulhatnak, ami puffadást és gyomorgörcsöket okozhat. Próbáljunk rendszeresen relaxálni, meditálni vagy sportolni, hogy csökkentsük a stresszt!
Rendszertelen étkezés
Ha rendszertelenül eszünk, az teljesen összezavarhatja az emésztést. Ha gyakran kihagyunk étkezéseket, majd hirtelen nagy mennyiséget fogyasztunk, az megterhelheti a gyomrot. Próbáljunk meg napi háromszor enni, kisebb adagokat, nyugodt környezetben, odafigyelve az elfogyasztott ételre!
Túl sok feldolgozott étel
A gyorsételek, a cukros üdítők és a mesterséges adalékokat tartalmazó élelmiszerek rendszeres fogyasztása gyorsan megterheli az emésztést. Ezek az ételek gyakran nemcsak egészségtelenek, de alacsony a rosttartalmuk is, ami akadályozhatja a bélmozgást. Fogyasszunk inkább friss, természetes alapanyagokból készült, minimálisan feldolgozott ételeket!
Ezeken a pontokon végighaladva már látható, hogy sokszor a mindennapi szokásainkal, észrevétlenül is ronthatunk az emésztésünkön. Ám ha több tudatossággal alakítjuk az étrendünket és az életmódunkat, hosszú távon nemcsak az emésztésünk, hanem az egész közérzetünk is javulni fog, így ez mindenképp megér egy kis odafigyelést.
TÁMOGATOTT TARTALOM