Az Európai Parlament a nemzetközi nőnap alkalmából márciusban „A nők jogainak érvényesítése a védelemben, a biztonságpolitikában és a béketeremtésben” címmel sajtószemináriumot rendezett Brüsszelben, ahová lapunk munkatársát is meghívták. Az esemény egy sor olyan tényre világított rá, amely megerősítette azt a régen ismert igazságot, miszerint a nők – kevés lehetőségük ellenére is – gyakran hatásosabban tudnak dolgozni az említett folyamatok megoldásain, mint férfitársaik. A nagy nemzetközi konfliktusok kezelésének egyik legismertebb szereplőpárosa, az izraeli Dr. Yael Admi és a palesztin Reem Hajajra online jelentkezett be az eseményre és interjút is adtak a résztvevőknek, melyből a Borsod24 most megmutatja a legérdekesebb részeket.
Hogyan és miért lettetek békeaktivisták?
Békeaktivistákként utunk abból fakad, hogy mélyen gyökerező hitünk van minden egyén méltóságában és jogaiban, függetlenül származásától és nemzetiségétől. Tanúi lehettünk azoknak az igazságtalanságoknak és nehézségeknek, amelyekkel a palesztinok naponta szembesülnek, valamint az izraeliek és a palesztinok félelmeinek és bizonytalanságainak. Ezek arra késztettek bennünket, hogy lépéseket tegyünk a béke, az igazságosság és az emberi jogok védelmében. A béke melletti elkötelezettségünk abból a megértésből fakad, hogy ez nemcsak erkölcsi kényszer, hanem gyakorlati szükséglet is a régióban élő valamennyi ember jóléte és biztonsága szempontjából.
Milyen intézkedéseket hajtanak végre a megfelelő szervezeteikben, és hogyan működnek együtt?
A Women Wage Peace (WWP) egy széles körű, politikailag független izraeli mozgalom, amely 2014-ben alakult, a következő háború megelőzése és az izraeli-palesztin konfliktus erőszakmentes, tiszteletteljes és kölcsönösen elfogadott megoldásának előmozdítása érdekében, a nők aktív részvételével. 45 000 taggal a legnagyobb helyi békemozgalommá fejlődött az országban. A Women of the Sun palesztin nőjogi civil szervezetet 2021-ben jött létre, amely a nők gazdasági és politikai szerepvállalását, valamint a béke támogatását célozza. Mindkét mozgalom együttműködik a megosztottság közötti bizalom kiépítésén, elősegítve a diplomáciai tárgyalások egységes igényét a nők teljes képviseletével az izraeli-palesztin konfliktus megoldása érdekében.
Szervezeteinkben a béke, az igazságosság és a jogok előmozdítását célzó különféle kezdeményezésekre összpontosítunk. Ez magában foglalja az alulról építkező érdekképviseletet, a közösségszervezést, az oktatási kampányokat, valamint a politikai döntéshozókkal és a civil társadalommal való együttműködést helyi és nemzetközi szinten egyaránt. Szorosan együttműködünk a közös projekteken való együttműködés, az erőforrások és a szakértelem megosztása, valamint egymás hangjának felerősítése révén, hogy kiálljunk a régió igazságos és tartós békéjéért.

Milyen módon játszanak döntő szerepet a nők a béketeremtésben?
A nők döntő szerepet játszanak a béketeremtésben, mint a változás, a megbékélés és a rugalmasság előmozdítói. Egyedülálló perspektíváink, tapasztalataink és vezetésünk hozzájárulnak a befogadóbb és fenntarthatóbb békefolyamatokhoz. A nők gyakran áthidalják a megosztottságokat, bizalmat építenek, és elősegítik a párbeszédet alulról építkező szinten, megteremtve a közösségek közötti megértést és együttműködést. Ezenkívül a nők érdemi részvétele a döntéshozatali folyamatokban elengedhetetlen a konfliktusok kiváltó okainak kezeléséhez és a béketeremtő erőfeszítések hosszú távú sikerének biztosításához.
Hogyan képzelik el Izrael és Palesztina békés jövőjét? Hogyan érhető el?
Mi valóban egy békés jövőt képzelünk el Izrael és Palesztina számára az igazságosság, az egyenlőség és az emberi jogok tiszteletben tartása elve alapján. Igazságos és tartós béke csak valódi párbeszéddel, kölcsönös elismeréssel, valamint az ENSZ határozatainak és a nemzetközi jog végrehajtásával valósítható meg. Ehhez politikai akaratra, elszámoltathatóságra és aktív szerepvállalásra van szükség minden érdekelt féltől, beleértve a nemzetközi közösséget is.
Milyen szerepet kellene játszania a nemzetközi közösségnek az izraeli-palesztin konfliktus megoldásában?
A nemzetközi közösségnek kritikus szerepet kell játszania az izraeli-palesztin konfliktus megoldásában a nemzetközi jog tiszteletben tartása, az elszámoltathatóság előmozdítása, valamint az igazságos és átfogó békemegállapodás támogatása révén. Ez magában foglalja a nyomásgyakorlást mindkét érintett félre az emberi jogok tiszteletben tartása, a jogsértések megszüntetése és az ENSZ határozatok betartása érdekében. Ezenkívül a nemzetközi közösségnek támogatnia kell az alulról építkező kezdeményezéseket, a civil társadalmi szervezeteket, valamint az izraeliek és palesztinok közötti bizalom és kölcsönös megértés kiépítésére irányuló erőfeszítéseket. Végső soron a fenntartható megoldáshoz kollektív elkötelezettségre van szükség az igazságosság, az egyenlőség és az emberi jogok – beleértve a biztonsághoz való jogát – megvalósítása mellett, a régióban élő valamennyi ember számára.
Változott önök szerint a nők szerepének megítélése a békefolyamatokban az utóbbi években?
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa már 2000-ben elfogadta az 1325. számú határozatot, amely elismeri a nők szerepét a konfliktusok megelőzésében és megoldásában, valamint hangsúlyozza a béketárgyalásokon való részvételük fontosságát. Az azóta eltelt időszakban azonban a részvételük ezekben a folyamatokban továbbra is alacsony maradt. Pedig mindez nemcsak a nemek közötti egyenlőség előmozdítása szempontjából lényeges, hanem hozzájárul a fenntartható béke és biztonság megteremtéséhez is. A nők ugyanis gyakran más perspektívákat hoznak a tárgyalásokba, amelyek elősegíthetik a kompromisszumokat és a hosszú távú megoldásokat.

Bizonyítékok a nők hatékonyabb tárgyalási eredményeire
A nők bevonása a béke- és tárgyalási folyamatokba – ahol a nőknek van döntéshozatali jogköre – nemcsak jobban tükrözi a társadalom sokszínűségét, hanem az általuk létrehozott béke tartóssága és minősége is jobb, mint a tisztán férfiak által megalkotott szerződés esetében.
Egy nemrégiben végzett Krause és Branfors által vezetett tanulmány – amely az 1989 és 2011 között lezajlott 42 fegyveres konfliktus 82 lezárását vizsgálta – egyértelműen jelezte, hogy a békemegállapodások női aláírókkal a tartós békével társultak. A tanulmány azt is jelezte, hogy a béke a női küldöttek által aláírt megállapodások magasabb végrehajtási arányt mutattak a megállapodás esetében rendelkezések.
Egy korábbi tanulmány készítői is hasonló eredményre jutottak. A genfi Graduate Institute’s Broading Participation Process által elvégzett elemzés feladata az volt, hogy a női és más csoportok szerepét elemezze 40 béke- és átmeneti folyamatban. Végül ez a tudományos munka is arra a következtetésre jutott, hogy amikor a női csoportok hatékonyan befolyásolni tudták a folyamatot, akkor szinte mindig megállapodás született, és ezeket nagyobb valószínűséggel végre is hajtották. A kutatók szerint kimutatható, hogy a nők által kötött megállapodás 20%-kal nagyobb valószínűséggel tartanak legalább 2 évig, és 35%-kal nagyobb valószínűséggel legalább 15 évig.

Fotó: EU, Time
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!