Zöldebb lett Miskolctapolca, aminek mi és a turisták is örülhetünk

Megosztás

A Miskolctapolca Barlangfürdő váratlan, tavalyi részleges leégése nem jött jól a turisták által közkedvelt városrésznek. Pedig Miskolctapolca az elmúlt években igencsak megújult, nagyban köszönhetően az európai uniós forrásoknak is. Ezeket a fejlesztéseket azonban elsősorban a megyeszékhelyen élők élvezhetik, az ősparktól a Hejő-ligetig.

Tamás, aki csak a keresztnevét szerette volna nekünk elárulni, Diósgyőrben lakik a családjával, panellakásban. Két, óvodáskorú kislánya van, de sokat járnak át Miskolctapolcára, így a szemük láttára újult meg a városrész. A kedvenc időtöltésük tavaly nyáron a csónakázás volt, és megdöbbenve tapasztalta, amikor arról adott hírt a város, hogy a tíz új csónak közül az egyiket ellopták. A fő attrakció azonban szerencsére a fejlesztések voltak.

„Számomra Miskolctapolca az egyik legkedvesebb városrész” – árulta el titkát Tamás. „Szeretem Diósgyőrt, de valamiért a tapolcai természet jobban vonz. A gyerekek egyre több játékot tudnak kipróbálni a játszótéren, gyakorlatilag egy erdőben vagyunk, és a tó lakói szintén üde színfoltjai a helynek. Kicsit már méltatlannak éreztem, ahogy kinéz az őspark, a tó környéke, éppen ezért örültem nagyon annak, amikor megkezdődtek a felújítási munkálatok. Ez csak Miskolctapolca előnyére fog válni.”

A miskolci, kocsonyafesztiválos béka

miskolctapolcai ősparkban új sétányokat alakítottak ki, melyek mentén új utcabútorokat és pavilonokat helyeztek ki. A parkban növényeket ültettek, gyepesítettek, kertészeti és zöldterület-fenntartási munkákat is végeztek.

Az egyik legjobb ötlet az idelátogatók szerint a parkban „elrejtett”, bronzból készült miniszobrocskák. Ezekből összesen 15 darab van, és Miskolc turisztikai és kulturális értékeit, valamint a környék és a város állatvilágát mutatja be. Nem titkoltan az ötletgazdáknak az volt a céljuk, hogy egyfajta „kincskeresésre” invitálják az érdeklődőt, és ennek a gyerekek kifejezetten örülnek. A szobrok felkeresésével ugyanis a miskolctapolcai park teljes egészében felfedezhető.

A projekt hangsúlyos eleme volt az Akropolisz Szabadtéri Színpad. A Miskolci Egyházközség tulajdonában és kezelésében álló létesítmény a nyári hónapokban színházi előadások, kulturális programok helyszínéül szolgál, színes és könnyed szórakozást nyújtva a turistáknak, illetve a város lakóinak. A színpad infrastrukturális fejlesztésével immár alkalmas lesz a magasabb technikai igényű előadások megtartására és bővülhet a program lehetőségek köre.

A miskolctapolcai ősparkban járva

Szó esett már a Csónakázó-tóról, ami kardinális pontja volt a „Zöld város kialakítása” nevű programnak. A tó rehabilitációja meg is történt, a változatos élővilága megmaradt, annak biodiverzitása nőtt. Tamás és családja a jövőben is sokat fognak sétálni, játszani a környéken, és reméli, hogy a turisták is visszatérnek azt követően, hogy a barlangfürdőt rendbe teszik az illetékesek.

Ha Miskolctapolcáról elindulunk az Avas felé, a jobb oldalon lévő Hejő-ligetet is érdemes olykor meglátogatni. A terület szintén közkedvelt célpont, sokan az Avasról ide járnak piknikezni. A Hejő-patak egyszeri kitisztításra került, a növényzetet felfrissítették, a beteg egyedek eltávolításra kerültek. A terület kitűnő helyet biztosít izgalmas játszó- és sportterületek kialakítására minden korosztály, sőt a kutyások számára is. A cél egy elemeiben modern megjelenésű, tematikus, korcsoportonként bontott városi aktív rekreációs zöldterület kialakítása.

A Zöld város kialakítása nemcsak Miskolctapolcát érintette, hanem a Belvárost és az Avas történelmi részét is.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.

Kapcsolódó cikkek